اردوکشی خیابانی ۲ ماه مانده به انتخابات امریکا
کد خبر: 1017236
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Gd2
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۴
رئیس‌جمهور امریکا روز شنبه در توئیتی نوشت: «اگر شهردار بی‌کفایت پورتلند، تد ویلر، کنترل شهرش را در دست نگیرد و مانع آنارشیست‌ها، آشوبگرها، شورشی‌ها و غارتگران نشود و خطرات بزرگی برای مردم بی‌گناه ایجاد کند، ما وارد می‌شویم و اوضاع را به گونه‌ای که ۱۰۰ روز پیش باید به آن رسیدگی می‌شد، در دست می‌گیریم.»
سرویس بین الملل جوان آنلاین: تظاهرات مردم امریکا علیه بی‌عدالتی، نژادپرستی و خشونت پلیس در شهر‌های مختلف همچنان ادامه دارد. ترامپ و طرفدارانش بازهم در حالی که اقدامات نژادپرستانه پلیس ایالتی را ناکافی می‌دانند به اردوکشی خیابانی طرفداران عموماً سفیدبرترپندار رو آورده‌اند. شواهد نشان می‌دهد که دموکرات‌ها هم در مقابل، تداوم همین فضا را با همان توجیه تداوم و تشدید دوقطبی خواستارند. باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق که این روز‌ها توان خود را برای حمایت از کمپین جو بایدن به کار گرفته، خواستار تظاهرات «ادامه‌دار» شده است. حالا هم از بیانیه رئیس ستاد مشترک ارتش که اعلام کرده کار سیاسی نمی‌کند، اما به درخواست کنگره هرجا لازم باشد وارد عمل می‌شود می‌توان بوی هشدار به دونالد ترامپ و توهم ماندن او در قدرت از طریق ادعای تقلب دموکرات‌ها و تبدیل انتخابات به اردوکشی خیابانی را استشمام کرد.

به گزارش «جوان» عمق دوقطبی و شدت برخورد‌های احتمالی پیش و پس از انتخابات امریکا را از دامن زدن دونالد ترامپ به داستان تقلب احتمالی دموکرات‌ها و تکرار مکرر صفت اوباش برای معترضان و در طرف دیگر هشدار‌های دموکرات‌ها در مورد اینکه اگر ترامپ شکستش را قبول نکند، ارتش او را از کاخ سفید بیرون خواهد کرد، می‌شد فهمید. چه برسد به الان که در کنوشا و پورتلند علاوه بر پلیس و گارد ملی، طرفداران مسلح ترامپ هم سوار بر وانت‌های‌شان به معترضان پورتلند می‏گذرند. تصاویر ویدئویی منتشر شده نشان می‌دهد یک کاروان با حدود ۶۰۰ خودرو همراه با پرچم‌های برافراشته در یک مرکز خرید جمع شده و به سمت حامیان حقوق سیاهپوستان گاز فلفل و گلوله‌های پلاستیکی شلیک می‌کنند. آن وسط البته تیراندازی با گلوله جنگی در نهایت کار به کشته شدن یک معترض انجامیده که از قضا جوان سفیدپوستی بود که به طرفداری از جنبش جان سیاهپوستان مهم است به اعتراضات پیوسته بود. به این ترتیب با احتساب دو کشته دیگر کانون اعتراضات یعنی شهر کنوشا مجموع کشته‌های طرفدارترامپ به سه نفر رسید. در این شهر که با شلیک هفت گلوله به جیکوب بلیک یک امریکایی آفریقایی‌تبار یک شنبه آتش اعتراضات شعله‌ور شد، یک نوجوان سفیدبرترپندار دو معترض را در حضور نیرو‌های پلیس کشت و حتی در لحظات اول نه تنها دستگیر نشد بلکه از صحنه فراری داده شد، اما بعداً با فشار افکار عمومی پلیس به ناچار وی را دستگیر کرد. در چنین شرایطی و در حالی که ترامپ می‌داند که در روز‌های آتی کار خاصی در حوزه اقتصاد و برای حل بحران کرونا کاری از دستش برنمی‌آید کاملاً مشخص است که به عمد امیدوار است فضا را دوقطبی‌تر کند بلکه تمام ظرفیت رأی‌دهندگان سفید‌ی را که مقابله فعلی برای آن‌ها به مسئله هویتی بلکه موجودیتی تبدیل شده است، پشت کمپین خود بیاورد. حتی اعلام سفر به کنوشا در این شرایط تحریک آمیز است.

همه گزینه‌ها روی میز است

بنا به اعلام کاخ سفید، سفر ترامپ قرار است روز سه شنبه انجام شود و در این سفر وی با مأموران پلیس و مأموران اجرای قانون دیدار کرده و خسارات وارد شده از اعتراضات را بررسی می‌کند.

از سخنگوی کاخ سفید پرسیده شد که آیا ترامپ با خانواده جیکوب بلیک نیز دیدار می‌کند یا خیر، که پاسخ داد هنوز زمان آن قطعی نشده است.

ترامپ درخصوص تیراندازی به بلیک صحبت زیادی نکرده است و روز جمعه وقتی از وی در این خصوص سؤال شد، که آیا او موافق تفهیم اتهام مأموران پلیسی که به بلیک شلیک کرده‌اند است یا نه، سعی کرد پاسخ مبهم بدهد: «من با دقت دارم این مسئله را بررسی می‌کنم و گزارش‌ها را دریافت می‌کنم.» یکی از شعار‌های اصلی کارزار انتخاباتی ترامپ برای انتخاب مجدد به مقام ریاست جمهوری، شعار نظم و قانون است.

رئیس‌جمهور امریکا روز شنبه در توئیتی نوشت: «اگر شهردار بی‌کفایت پورتلند، تد ویلر، کنترل شهرش را در دست نگیرد و مانع آنارشیست‌ها، آشوبگرها، شورشی‌ها و غارتگران نشود و خطرات بزرگی برای مردم بی‌گناه ایجاد کند، ما وارد می‌شویم و اوضاع را به گونه‌ای که ۱۰۰ روز پیش باید به آن رسیدگی می‌شد، در دست می‌گیریم.»

ترامپ در توئیت دیگری که دقایقی بعد آن را منتشر کرد، با اشاره به حضور رعب‌آور گارد ملی در شهری که در آن جیکوب بلیک سیاهپوست با شلیک هفت گلوله نیرو‌های پلیس فلج شد، نوشت: (شهر) کنوشای (ایالت ویسکانسین) برای سومین شب متوالی آرام بوده و این هم به علت حضور گارد ملی در این شهر است، این روشی است که جواب می‌دهد، خیلی ساده!

رئیس‌جمهور امریکا در ادامه این توئیت با اشاره به شهر پورتلند، نوشت: (شهر) پورتلند که شهرداری «احمق» دارد، می‌بایست از دولت فدرال درخواست کمک می‌کرد، چنانچه جان مردم در این شهر در خطر باشد، ما خود مداخله خواهیم کرد. وزیر امنیت داخلی امریکا هم عصر دیروز هشدار داد برای مقابله با ناآرامی‌های پورتلند همه گزینه‌ها روی میز است.

یکی از فعالان در تجمع روز شنبه شهر کنوشا هم با اشاره به تکرار صفت اوباش از سوی ترامپ برای معترضان گفت: حرفی که می‌خواهم به رئیس‌جمهور امریکا بزنم این است که اعضای جنبش جان سیاهپوستان مهم است، اراذل و اوباش و غارتگر نیستند. او ما را سرزنش می‌کند، اما نباید اینطور باشد.

تظاهرات به کنوشا و پورتلند محدود نیست. در واشنگتن و نیویورک هم اعتراضات ادامه دارد، به خصوص که این روز‌ها سالگرد گردهمایی بزرگ جنبش برابری‌خواه سیاهان ۱۹۶۳ در واشنگتن است. در تظاهرات روز شنبه واشنگتن که با عنوان «راهپیمایی تعهد؛ پای‌تان را از روی گردن ما بردارید» هزاران نفر به دعوت ال شراپتون از چهره‌های سرشناس حقوق مدنی امریکا به خیابان‌ها آمدند. همچنین جمعیت زیادی از شهر‌های مختلف نیویورک به صورت پیاده با در دست داشتن تابلو‌هایی که علیه تبعیض‌نژادی سیستمی در امریکا بود، خود را به میدانی در منهتن رساندند.

فتوای اوباما و بیانیه ارتش

باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق امریکا در واکنش به آنچه در جامعه کنونی امریکا در زمینه بحران حقوق مدنی می‌گذرد و به ویژه با آمدن دونالد ترامپ به کاخ سفید این بحران شدت گرفته است، خواستار تظاهرات «ادامه‌دار» علیه نابرابری نژادی و حضور گسترده مردم در پای صندوق‌های رأی شد. اوباما جمعه شب در توئیتی نوشت: «در حالی که مردم سراسر کشور از حق خود برای اعتراض استفاده می‌کنند، اجازه بدهید که مسیر انکارناپذیر پیشرفت، راهنمای ما برای حرکت به جلو باشد؛ اعتراض مسالمت‌آمیز و ادامه‌دار، سازماندهی راهبردی و متعهد و مشارکت هدفمند و گسترده در پای صندوق‌های آرا.»

اوباما در هفته‌های اخیر از اقدامات دولت ترامپ در سرکوب معترضان به نژادپرستی انتقاد کرده است. در همین حال ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش در جلسه استماعی در کنگره گفت: ارتش نقشی در رأی‌گیری انتخابات ریاست جمهوری نخواهد داشت و به دور از فضای سیاسی در کشور خواهد بود.

میلی با این حال افزود: ارتش، کار سیاسی نمی‌کند، اما در صورت درخواست کنگره، می‌تواند بر اساس قانون، وارد عمل شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار