۴۰۰میلیون دوز واکسیناسیون «نیوکاسل» در مرغداری های صنعتی اصفهان انجام شد
کد خبر: 1017174
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Gc2
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۴
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور دامپزشکی اصفهان:
مصطفی کردآبادی ضمن ابرازاینکه از فروردین امسال تاکنون ۴۰۰میلیون دوز واکسیناسیون «نیوکاسل» در مرغداری های صنعتی اصفهان انجام شد ه گفت: با توجه به عدم اعتبار کافی و محدودیت‌هایی در آگاهی رسانی دامپزشکی اصفهان اقدامات ترویجی در مناطق روستایی و عشایری متاسفانه با محدودیت اعتبارات دست و پنجه نرم می‌کند و نیاز است که سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان و رسانه‌ها در افزایش آگاهی جامعه هدف مؤثر واقع شوند.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ،رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور اداره کل دامپزشکی اصفهان با اشاره به اینکه ویروس عامل بیماری «نیوکاسل» در طیور دیده می‌شود، اظهار داشت: بیماری «نیوکاسل» برای نخستین بار در سال ۱۹۲۶ در جاوه اندونزی و نیوکاسل انگلستان مشاهده شد؛ این بیماری به شدت مسری، به انسان منتقل نمی‌شود اما جمعیت گونه‌های پرندگان به ویژه مرغ و خروس را تلف می‌کند.

وی افزود: بیماری ویروسی «نیوکاسل»(VND) هیچ خطری برای سلامتی انسان ندارد و نگرانی در مورد ایمنی مواد غذایی نیست و تاکنون هیچ موردی از بیماری «نیوکاسل»در اثر مصرف محصولات طیور گزارش نشده است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور اداره کل دامپزشکی اصفهان با اشاره به اینکه واکسن‌های پیشگیرانه و اقدامات بهداشتی نقش مهمی در کاهش شیوع بیماری «نیوکاسل» ایفا می‌کند، تصریح کرد: به علت استفاده از واکسن، ویروس به صورت حاد در واحدهای صنعتی طیور در اصفهان گسترش ندارد؛ آموزش صاحبان مرغداری و روستاییان هم نقش بسزایی در کاهش شیوع این بیماری خواهد داشت.

وی با بیان اینکه عدم اعتبار کافی در این بخش محدودیت‌هایی در آگاهی رسانی ایجاد کرده است، گفت: اقدامات ترویجی دامپزشکی در مناطق روستایی و عشایری با محدودیت اعتبارات دست و پنجه نرم می‌کند و نیاز است که سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان و رسانه‌ها در افزایش آگاهی جامعه هدف مؤثر واقع شوند.

کردآبادی اشاره‌ای هم به پی گیری ساختار مناسب در قرنطینه و امنیت زیستی واحدهای مرغداری در اصفهان داشت و افزود: در سال گذشته بالغ بر ۴۰۰ میلیون دوز واکسن به طیور واحدهای مرغداری صنعتی جهت پیشگیری از شیوع بیماری «نیوکاسل» تزریق شد.

وی افزود: یکی از مخازن گسترش بیماری «نیوکاسل» واحدهای مرغداری خانگی و طیور در روستاهاست که جهت کنترل این بیماری تزریق واکسیناسیون به صورت رایگان انجام می‌شود.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور اداره کل دامپزشکی اصفهان با اشاره به اینکه دو فاز تزریق واکسن جهت پیشگیری از بیماری «نیوکاسل» به مرغداری‌های خانگی در روستاها انجام شده است، اظهار داشت: فاز سوم این واکسیناسیون در شهریورماه جاری اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در شهریورماه گذشته ۱۲۷ اکیپ واکسیناسیون در ۵۶۸ روستا، ۷۹۰ هزار و ۷۲۳ قطعه طیور خانگی را نسبت به بیماری «نیوکاسل» واکسینه کردند، تصریح کرد: در مرحله دوم، یک میلیون و ۳۳۰ هزار قطعه پرنده خانگی در ۷۱۶ روستا توسط ۱۴۵ اکیپ در بهمن ماه گذشته نسبت به بیماری «نیوکاسل» واکسینه شدند.

کردآبادی با اشاره به اینکه فاز سوم واکسیناسیون پرندگان خانگی از شهریورماه آغاز و تا پایان آبان ماه ادامه می‌یابد، گفت: با مشارکت بخشداری، دهیاری، اتحادیه مرغداران صنعتی روند فاز دوم واکسیناسیون در روستاهای استان اصفهان با افزایش ۳۰ درصدی همراه بوده است.

وی افزود: با به کنترل درآمدن بیماری «نیوکاسل» در جمعیت روستایی می‌توان به سلامتی واحدهای صنعتی مرغداری نسبت به این بیماری مطمئن‌تر شد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور اداره کل دامپزشکی اصفهان اعلام کرد: نسبت به سنوات گذشته با کاهش ۵۰ درصدی بیماری «نیوکاسل» در واحدهای مرغداری صنعتی همراه بودیم و برای به کنترل درآوردن این بیماری نیاز به تأمین اعتبارات ترویجی و انجام واکسیناسیون در بخش صنعتی و خانگی طیور هستیم.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار