تبعات امنیتی «امارات صهیونیستی» را ادراک‌سازی کنید
کد خبر: 1016186
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GM6
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۳
حدود ۱۰ روز از طرح توافق ننگین عادی‌سازی روابط شیخ‌نشین امارات متحده عربی با رژیم جعلی صهیونیستی که رئیس جمهور امریکا آن را اعلام کرد، می‌گذرد و علاوه بر ملت‌های اسلامی، بسیاری از دولت‌ها هم به آن واکنش نشان داده و این اتحاد نامقدس با تل‌آویو را خنجر زدن به آرمان فلسطین ارزیابی کرده‌اند.
رحیم زیاد علی
سرویس سیاسی جوان آنلاین: توافقی که گرچه فعلاً در حد یک ادعاست و هنوز هیچ نشانه‌ای از نگارش متن و عملیاتی کردن آن دیده نمی‌شود و بیشتر جنبه تبلیغاتی در جهت اهداف انتخاباتی ترامپ است، اما شیخ نشین امارات متحده عربی با پذیرش این ایده ننگین علاوه بر خیانت به آرمان فلسطین، پای جعلی‌ترین رژیم و دشمن‌ترین دشمنان اسلام را به حوزه امنیتی منطقه باز کرده است، که البته و بدون تردید تحمل نخواهد شد. موضوعی که طی چند روز گذشته با هشدار مقامات سیاسی و نظامی کشورمان مواجه شد و ضمن درخواست از امارات برای تجدیدنظر فوری از این «حماقت راهبردی»، «خطرناک و شیطانی» تأکید کردند چنانچه امنیت ملی جمهوری اسلامی دچار خدشه، هرچند اندک شود، ما آن را از چشم امارات متحده‌عربی می‌بینیم و تحمل نخواهیم کرد. یکی از صریح‌ترین موضع‌گیری‌ها در این خصوص اظهارات سرلشکر باقری، رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح بود که در واکنش به این طرح گفت: قطعاً رویکرد ملت ایران به این کشور همسایه از اساس تغییر خواهد کرد و نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی نیز به این کشور با محاسبات دیگری نگاه خواهند کرد و چنانچه اتفاقی در منطقه خلیج‌فارس بیفتد و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دچار خدشه هرچند اندک شود ما آن را از چشم کشور امارات‌متحده عربی می‌بینیم و تحمل نخواهیم کرد. او به شیوخ ابوظبی توصیه کرد تا دیر نشده کشور امارات متحده عربی نسبت به این تصمیم تجدیدنظر کند و مسیری را ادامه ندهد که به ضرر امنیت منطقه و کشورش باشد که این قابل‌پذیرش نیست.

اما همانگونه که بار‌ها گفته شده است، رونمایی ترامپ از طرح ادعایی، علنی کردن یک رابطه پنهانی است و امارات از مدت‌ها پیش با رژیم صهیونیستی ارتباطات تجاری و اقتصادی و اطلاعاتی داشته و حتی گفته می‌شود بنیامین نتانیاهو طی چند سال گذشته و به‌صورت مخفیانه دوبار به این کشور سفر کرده است. اکنون علنی کردن این طرح علاوه بر قبح‌شکنی از یک رابطه پنهانی و ترغیب دیگر حکومت‌های وابسته عربی، نوعی حساسیت سنجی از جمهوری اسلامی ایران و دیگر دولت‌های مستقل منطقه نسبت به این طرح است که دستگاه‌های مسئول ازجمله سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نباید تنها به یک بیانیه محکومیت آمیز بسنده کنند و باید حاکمان بی خرد امارات را به این «تلقی و ادراک» برسانند که چنانچه به هر وسیله‌ای پای رژیم صهیونیستی را به منطقه و حوزه امنیتی جمهوری اسلامی ایران باز کنند، تبعات امنیتی ناشی از این تصمیم متوجه کاخ‌های شیشه‌ای و حکومت متزلزل آن‌ها خواهد شد و عملاً به هدفی برای جبهه مقاومت تبدیل خواهند شد.

حاکمان شیخ نشین ابوظبی طی سال‌های گذشته ثابت کرده‌اند، برخلاف شعار‌های ظاهری و سیاست‌های اعلامی، قاعده حسن همجواری با جمهوری اسلامی ایران را بار‌ها در عمل نقض کرده و بیشترین دشمنی‌ها را علیه کشورمان اعمال کرده‌اند که بعضاً با چشم‌پوشی جمهوری اسلامی و برخی مصلحت سنجی‌ها مواجه شده است، اما حوزه امنیت مسئله‌ای نیست که بتوان از آن گذشت. حصوصاً که اگر پای دشمن‌ترین دشمن بشریت و اسلام یعنی رژیم صهیونیستی در میان باشد و دولت امارات تسهیل کننده این خطا باشد.

ماجراجویی گارد ساحلی امارات اتفاق یا شیطنت

اقدام هفته گذشته گارد ساحلی امارات علیه چند لنج صیادی ایرانی که به کشته شدن دو صیاد ایرانی منجر شد، گرچه ممکن است ظاهری غیرسیاسی و امنیتی داشته باشد، اما جنس اقدام اماراتی‌ها از همان «حساسیت سنجی» حکایت دارد که اشاره شد.

ماجرا از جایی شروع شد که شناور‌های گارد ساحلی امارات عربی متحده عصر روز ۲۷ مرداد ۹۹ به چند لنج صیادی ایرانی تیراندازی کردند. اقدامی که با واکنش وزارت خارجه کشورمان از طریق احضار کاردار امارات همراه شد. مدیرکل حقوقی بین‌المللی وزارت امورخارجه ضمن محکوم کردن تعرض گارد ساحلی امارات علیه شناور‌های صیادی جمهوری اسلامی ایران، مسئولیت این اقدام غیرقانونی و خارج از رویه جاری بین گارد‌های ساحلی دو کشور را متوجه دولت امارات عربی متحده دانست و ضمن تأکید بر ضرورت آزاد کردن بازداشت شدگان و رفع توقیف از لنج صیادی و تحویل اجساد، خواستار جبران خسارات وارده و اتخاذ اقدامات مقتضی برای جلوگیری از بروز چنین حوادثی در آینده گردید.
کاردار در جریان احضار ضمن ابراز تأسف از وقوع این اتفاق، تأکید کرد: مراتب را بلافاصله به ابوظبی منعکس خواهد کرد. در کمتر از ۲۴ ساعت، ملاقات دومی نیز بین کاردار امارات با مدیرکل حقوقی بین‌المللی وزارت امور خارجه برای پیگیری نتایج برگزار شد. متعاقب این اقدامات در تهران و نیز با پیگیری‌های سفارت جمهوری اسلامی ایران، دولت امارات روز گذشته با ارسال یک یادداشت رسمی تأسف عمیق خود را نسبت به بروز حادثه مزبور ابراز و آمادگی خود را برای جبران تمامی خسارت وارده اعلام کرد. همچنین با هماهنگی گارد مرزی دو کشور لنج و سرنشینان آزاد شدند و مراحل قانونی تحویل اجساد کشته شدگان با سرعت در حال انجام است. ضمناً در همان روز ۲۷ مردادماه یک فروند کشتی اماراتی به خاطر تردد غیرقانونی در آب‌های کشورمان توسط نیرو‌های گارد مرزی جمهوری اسلامی ایران توقیف و خدمه آن بازداشت شدند. مراحل قانونی رسیدگی به وضعیت این کشتی ادامه دارد. وزارت امور خارجه در پایان بیانیه خود تأکید کرده لازم می‌داند یک بار دیگر به همه طرف‌ها در خلیج فارس اعلام نماید که جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه تعرضی به منافع و اتباع خود در خلیج فارس را بر نخواهد تافت و در جهت حمایت از شناور‌ها و اتباع خود تمام تدابیر و اقدامات مقتضی را اتخاذ خواهد کرد.

عبور نابخردانه از خطوط قرمز امنیت جمعی

گرچه مقامات اماراتی اذعان کرده‌اند که حاضر به جبران همه خسارات هستند، اما این اتفاق ضمن اینکه پذیرش همه خطا‌های صورت گرفته در برخورد با لنج صیادان ایرانی است، اما نباید در سطح یک خطا و پذیرش خطا به آن نگاه کرد. امارات متحده در مسیری قرار گرفته است که نمی‌توان تحرکات او را در تراز یک همسایه آرام تحلیل کرد. این رژیم به تعبیر دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل در حال عبور نابخردانه از خطوط قرمز امنیت جمعی منطقه است.

حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل اخیراً در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته است: امارات با باز کردن پای رژیم جعلی اسرائیل به منطقه خلیج فارس، در حال عبور نابخردانه از خطوط قرمز امنیت جمعی منطقه است. از امروز هر اتفاقی در منطقه خلیج فارس رخ دهد که دست پنهان یا آشکار صهیونیست‌ها در آن باشد، تبعات قطعی و سنگین آن علاوه بر صهیونیست‌ها، متوجه ابوظبی است.»

بنابراین تا زمانی که امارات متحده عربی در عمل از سیاست‌های خود در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی تجدید نظر نکند، چنانکه بالاترین مقام نظامی کشورمان تصریح کرده است، قطعاً رویکرد ملت ایران به این کشور همسایه از اساس تغییر خواهد کرد و نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی نیز به این کشور با محاسبات دیگری نگاه خواهند کرد و چنانچه اتفاقی در منطقه خلیج‌فارس بیفتد و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دچار خدشه هرچند اندک شود ما آن را از چشم کشور امارات‌متحده عربی می‌بینیم و تحمل نخواهد کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار