نمایش هدایای رهبری از جنس قرآن و خوشنویسی
کد خبر: 1015548
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GBo
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۴
معاون موزه‌ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی،
مجموعه‌ای از آثار هنری اهدایی مقام معظم رهبری، با محوریت خوشنویسی، در موضوعات قرآنی، ادعیه و چهارده معصوم علیهم‌السلام در موزۀ آستان قدس رضوی در معرض نمایش عموم قرار گرفته است.

معاون موزه‌ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، از نمایش آثار ارزشمند هنری شامل تابلوهای خوشنویسی و معرق و قلم‌زنی با محوریت آیات قرآنی و ائمۀ اطهار علیهم‌السلام، اهدایی آیت‌الله خامنه‌ای، هنر دست هنرمندان داخلی و خارجی، در موزۀ قرآن و نفایس آستان قدس رضوی خبر داد.

مهدی قیصری‌نیک به یک تابلوی و ان یکاد اشاره و تصریح کرد: این اثر  با هنر قلم‌زنی در ابعاد 81 در 51 سانتی‌متر خلق شده که به دست دکتر مرضیه وحید دستجردی در سال 1389 خورشیدی به مقام معظم رهبری اهدا شده است.

وی از چند اثر دیگر با موضوع سوره‌های قرآنی یاد کرد و گفت: تابلوی خوشنویسی و تذهیب سورۀ حمد در ابعاد 70 در 92 سانتی‌متر به خط استاد هنر خوشنویسی، غلامحسین امیرخانی، با تذهیب محمد طریقتی اهدایی 1376 خورشیدی؛ تابلوی خطاطی سورۀ «یس» بر روی پوست در ابعاد 60 در 47 سانتی‌متر اهدایی حکیم الهی از انجمن مسلمانان جاگارتا در سال 1387 خورشیدی؛ و تابلوی خطاطی آیات قرآن بر روی چرم در ابعاد 138 در 108 سانتی‌متر اهدایی مؤسسۀ شهید المحراب للتبلیغ الإسلامی عراق در سال 1389 خورشیدی، از دیگر آثار ارزشمند این مجموعۀ هنری است.

قیصری‌نیک ادامه داد: تابلو خوشنویسی «بسم‌الله النور» و «فاتحه الکتاب» به شیوۀ سیاه‌مشق در ابعاد 36 در 87 سانتی‌متر اثر نصرالله افجه‌ای در سال 1376 یکی دیگر از این نفایس است که به صورت یک هشت ضلعی به شیوۀ هنرمندانه به سبک سیاه‌مشق کتابت شده است. وی دربارۀ این اثر هنرمندانه افزود: درون اثر، هشت‌ضلعی‌های کوچک‌تر دیده می‌شود که در هر کدام، خط زیبای آن به شیوه و رنگ متفاوتی چشم‌نوازی می‌کند و در کوچک‌ترین هشت ضلعی که در نقطۀ کانونی اثر قرار گرفته است، عبارت «بسم الله النور» به خط زیبایی نقش بسته است.

قیصری‌نیک در پایان اضافه کرد: تابلوی مسی قلم‌زنی اسماءالحسنی و اسامی چهارده معصوم علیهم‌السلام به قطر 97 سانتی‌متر اهدایی از نجف‌آباد اصفهان در سال 1395 خورشیدی، تابلوی تراش روی شیشه با طرح اسامی پنج تن آل عبا در ابعاد 67 در 76 سانتی‌متر اثر و اهدایی مجید نوادری در سال 1377 خورشیدی و تابلوی خوشنویسی آیۀ اطاعت به خط ثلث و نستعلیق بر روی پوست اثر لقمان احمدی مریوانی اهدایی امام جمعۀ مریوان در سال 1388 خورشیدی از دیگر آثار این مجموعۀ بی‌مانند است.

گفتنی است که این آثار از جمله نفایسی است که به دست هنرمندان، شخصیت‌ها و ارادتمندان به مقام معظم رهبری به ایشان اهدا شده و ایشان نیز در طی چندین دوره به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرده‌اند. این نفایس در گنجینۀ قرآن و هدایای مقام معظم رهبری، واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی در معرض نمایش عموم قرار دارد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار