سایت ‎موزه باستان‌شناسی دامسک تربت‌حیدریه راه‌اندازی می‌شود
کد خبر: 1015536
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GBc
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۵
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی:
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌ رضوی از ایجاد سایت موزه باستان‌شناسی در محوطه‌ تاریخی دامسک تربت‌حیدریه با مشارکت بخش‌خصوصی خبر داد.

ابوالفضل مکرمی‌فر در جلسه با مدیرعامل کارخانه سیمان زاوه با بیان این مطلب افزود:براساس سیاست ایکوم که باید موزه‌ها بیشتر با رویکرد پژوهش محوری ایجاد شوند و از حالت شیء محوری صرف خارج شوند، سایت‌موزه دامسک با این رویکرد ایجاد خواهد شد.
وی ادامه داد: در نخستین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی منطقه تاریخی دامسک که با هدف کاوش نجات‌بخشی در سال ۱۳۹۸ با مشارکت اداره کل‌ میراثفرهنگی و گروه باستان‌شناسی دانشگاه تربت‌حیدریه به مدت دوماه انجام شد، طی این بررسی و کاوش‌ها تعداد بیش از ۳۰ خمره سفالی آذوقه مربوط به دوران پیش‌ازاسلام کشف شد که نوع چیدمان و تعداد آن‌ها در کشور بی نظیر است.
مکرمی‌فر تصریح کرد: پس از کاوش اولیه، با مشارکت دانشگاه شهیدبهشتی و حمایت مالی کارخانه سیمان زاوه مطالعات آرکئوژئوفیزیک در منطقه صورت گرفت که وجود تعداد خمره های دیگری در این منطقه نمایان شد که اهمیت منطقه را بیش از پیش آشکار کرد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی اظهار کرد: در راستای معرفی شایسته منطقه و جذب گردشگر این یافته بصورت سایت موزه منطقه ای تبدیل خواهد شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار