بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی هزار ساله در خراسان رضوی تعیین حریم شدند
کد خبر: 1015508
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GBA
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۳
مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی خراسان رضوی گفت:
مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی خراسان رضوی گفت:با توجه به اهمیت تپه‌ها و عرصه‌های تاریخی در خراسان و اهمیت حفاظت و حراست از ارزش‌های نهفته در این میراث ارزشمند تاریخی در دولت دوازدهم در استان تعداد ۶ محوطه‌تاریخی و ۵۶۲ بنا تدقیق عرصه و تعیین حریم شده است.

ابوالفضل مکرمی‌فر با اعلام این خبر افزود: تاکنون پرونده حریم ارسالی ۶ بنا و محوطه تاریخی در شورای حرائم تعیین حریم و ابلاغ شده است و تعداد ۷ محوطه در نوبت تعیین شورای حرائم در استان بوده و تعداد ۸ مورد در مرحله تهیه و ارایه به شورای ثبت حرائم استان است.

وی ادامه داد: رشد تعیین حرائم نسبت به زمان مشابه دولت گذشته ۱۰ برابر شده است.
مکرمی فر یادآور شد: قدمت این محوطه‌ها و تپه‌ها از هزار پنجم قبل از میلاد آغاز و تا دوران اسلامی را در بر می‌گیرد.»
مکرمی فر درباره اهمیت و ضرورت تعیین حریم آثار تاریخی یادآور شد: تعیین حریم علاوه بر اهمیتی که به لحاظ ملزومات قانونی برای بناها و محوطه‌های تاریخی دارند، برای اطمینان از مدیریت بهتر و صیانت از آن‌ها نیز مانند ابزاری ضروری هستند.
مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی خراسان رضوی درباره عرصه‎های تاریخی که هنوز حریم آن‌ها تعیین نشده است، گفت: تعداد ۷۵۸ بنای تاریخی و ۴۵۷ محوطه تاریخی استان حریم آن ها تعیین نشده است.
وی با اشاره به قانون تعیین حرائم گفت: با توجه به ابلاغ ضوابط ارتفاعی حریم بناهای ثبت شده در فهرست آثار ملی در محدوده املاک مجاور عرصه آثار (ضوابط عمومی) تعداد ۴۶۷ اثر استان دارای حریم ابلاغی شده اند.
مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی خراسان رضوی با بیان این که اولین حریم مصوب استان مزار قطب الدین حیدر در ۴/۷/۵۲ بوده و اخرین حریم مصوب استان نقوش صخره ای و معادن تاریخی کمرمقبولا در تاریخی اول تیرماه 1399 بوده است، تصریح کرد: در سال ۹۷ کمتر از10 درصد آثار دارای حریم ابلاغی بوده‌اند که با ابلاغ ضوابط عمومی حریم این رقم به ۴۷‎ درصد آثار رسیده است.
از استان خراسان رضوی تاکنون حدود ۱۷۵۰ اثر تاریخی، فرهنگی،طبیعی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار