استان اصفهان بزرگترین نظام سکونتگاهی و شبکه شهری کشوررادارد
کد خبر: 1015447
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GAB
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۶
معاون شهرسازی و معماری راه و شهرسازی استان اصفهان :
محمد بنائیان گفت: استان اصفهان با دارا بودن 107 شهر از بزرگترین نظام سکونتگاهی و شبکه شهری در بین استانهای کشور برخوردار است، همچنین دارای تنوع کاملی از سلسله مراتب طرح‌های توسعه فرا شهری و شهری است.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ، معاون شهرسازی و معماری راه و شهرسازی استان اصفهان ضمن اشاره به وضعیت "طرح های فراشهری" استان اصفهان اظهار کرد: این دسته از طرح ها، سیاستهای توزیع جمعیت، فعالیت و همچنین پهنه های عملکردی و کاربری اراضی را در سطوح ناحیه، منطقه و مجموعه‌های شهری تعیین و ضوابط مربوط به نحوه استفاده از آن پهنه‌های سرزمینی را مشخص می‌کنند.

وی از مهمترین طرح‌های فراشهری استان به طرح جامع منطقه‌ای اصفهان در دهه 60، طرح های جامع نواحی مرکزی، غرب، شمال شرق و جنوب استان اصفهان در دهه 70 و 80، طرح مجموعه شهری و سند آمایش سرزمین استان در دهه 90 اشاره کرد. و اذعان داشت؛ با توجه به رویکردهای اقتصادی و اجتماعی در تهیه "طرح های توسعه شهری" از اسناد راهبردی برنامه ششم توسعه نیز می‌توان به عنوان سند فرادست در تهیه طرح های توسعه شهری نام برد.

معاون شهرسازی و معماری راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه "طرح‌های جامع" اولین سطح از طرح های توسعه شهری هستند گفت:این طرح ها با یک افق بلند مدت 10 تا 15 ساله نحوه استفاده از زمین برای کاربریهای مختلف در محدوده و حریم شهر را تعیین کرده و اولویت مناطق را از نظر بهسازی و نوسازی مشخص می‌ نمایند.

وی افزود: "طرح های جامع" علاوه بر ارائه اسناد نقشه‌ای، ضوابط مربوط به حفظ و ارتقای کیفیت محیطی مناظر طبیعی، تاریخی و مصنوع را نیز وضع می‌کنند. که تا قبل از سال 1386، تنها 20 شهر بزرگ استان دارای طرح جامع مصوب بودند اما با توجه به مصوبه سال 1386 هیات محترم دولت مبنی بر تهیه طرح جامع برای کلیه شهرهای کشور، این اداره کل اقدام به تهیه طرح جامع برای 81 شهر دیگر استان نمود.

بنائیان ادامه داد: براین اساس در مجموع 101 شهر استان مشمول نظام تهیه طرح‌های جامع گردیدند و 7 شهر دیگر استان شامل شهرهای سین، اصغرآباد، زیار، زازران، باغشاد، طرق رود و دهسرخ به لحاظ دستورالعمل‌های مربوط مشمول نظام تهیه طرح هادی شهری شدند که در حال حاضر همگی به استثنای شهر دهسرخ از طرح هادی مصوب برخوردار می‌باشند.

وی خاطرنشان کرد: از مجموع 101 شهر مشمول نظام تهیه طرح های جامع، 98 شهر استان دارای طرح جامع مصوب و ابلاغی و 3 شهر باغبهادران، کامو - چوگان و جوشقان قالی مصوب و در مرحله اصلاح و طی فرآیند ابلاغ می باشند؛ لذا می توان برای چند ماه آینده این نوید را داد که کلیه شهرهای مشمول نظام طرح های جامع شهری استان به صورت 100 درصد از طرح‌های توسعه و عمران شهری برخورداد خواهند بود.

معاون شهرسازی و معماری راه و شهرسازی استان با بیان اینکه از مجموع 98 شهر مصوب، 15 شهر استان دارای طرح بازنگری طرح جامع بودند گفت از این میان 11 شهر مصوب و ابلاغ گردیدند و 4 شهر بهارستان، سده لنجان، زرین شهر، مبارکه در مرحله تصویب و ابلاغ می‌باشند.

وی افزود: از سال 1397 با توجه به پوشش حداکثری شهرهای استان از نظر تهیه طرح های جامع شهری، رویکرد کیفی در تهیه این طرح‌ها بیش از پیش مد نظر اداره کل را ه وشهرسازی استان اصفهان قرار گرفت و بر این مبنا بازنگری طرح توسعه و عمران (جامع) شهر نطنز به عنوان اولین طرح جامع ویژه استان اصفهان و طرح جامع شهر نایین به عنوان اولین طرح جامع کشور با رویکرد بازآفرینی دردستور کاراین اداره کل قرار گرفت. همچنین برنامه جامع کلانشهر اصفهان با رویکرد نوین به عنوان اولین پایلوت کشوری از سال 1397 در دست تهیه می باشد که مرحله اول آن شامل شناخت مسائل و امکانات تا اواسط مهرماه سال جاری تکمیل خواهد شد.

بنائیان ضمن تشریح  طرح های تفصیلی استان اذعان داشت: این طرح ها در چارچوب اسناد و ضوابط طرح های جامع و بر اساس حدود ثبتی و ملکی، وضعیت دقیق کابریها، تراکم ها و گذرها را در سطح شهر و به تفکیک محلات واقع در آن مشخص کرده و اولویت‌های مربوط به نوسازی و بهسازی را تعیین می‌کنند.

وی افزود: از مجموع 98 شهر دارای طرح جامع مصوب و ابلاغی، هم اکنون 27 شهر دارای طرح تفصیلی مصوب می باشند که طرح تفصیلی 22 شهر ابلاغ گردیده و طرح تفصیلی 5 شهر دیگر در مراحل نهایی ابلاغ می باشد. همچنین تعداد 45  شهر دیگر استان دارای قرارداد طرح تفصیلی بوده و فرآیند تهیه آنها در جریان می‌باشند.

معاون شهرسازی و معماری راه و شهرسازی استان تصریح کرد: باتوجه به اعتبار پیشنهادی از محل منابع دارایی های تملک سرمایه ای، تهیه طرح تفصیلی 10 شهر  دیگر استان طی سال جاری و تا پایان سال 99 در دستور کار این اداره کل قرار دارد و پیش بینی می گردد قرارداد طرح تفصیلی16 شهر دیگر استان نیز طی سال 1400و 1401 منعقد گردد. همچنین بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا سال 1402 همه شهرهای مشمول نظام طرح های جامع و تفصیلی از طرح تفصیلی مصوب برخوردار خواهند بود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار