کورسوی امید
کد خبر: 1015428
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004G9s
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۸
تشکیل کارگروه ویژه ورزش در مجمع تشخیص مصلحت نظام
تشکیل کارگروهی ویژه در مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور چهره‌های ورزشی برای بررسی سیاست‌های کلی نظام در حوزه ورزش، این روز‌ها که شاهد بیشترین نابسامانی در ورزش هستیم مانند کورسوی امید است.
دنيا حيدری
سرویس ورزشی جوان آنلاین: ورزش در هر جامعه‌ای پایه‌گذار سلامت است و فرصتی برای رقابت سالم که می‌تواند نشاط را به جامعه تزریق کند. تعریف ورزش، اما در ایران سال‌هاست که به واسطه رخنه افراد ناسالم، سیاستگذاری‌های غلط و عدم مطالبه‌گری تغییری اساسی داشته است. در واقع ورزش که این روز‌ها در سیطره افراد خاصی است بیش از آنکه اهرمی باشد برای ایجاد نشاط و سلامت در جامعه یا فرصتی باشد برای عرض‌اندام در مجامع بین‌المللی و به رخ کشیدن توانمندی‌های جوانان ایرانی اعم از دختر و پسر و حتی معلولان جسمی که همواره ثابت کرده‌اند چیزی از سایرین کم ندارند، دستمایه قدرت‌نمایی عده‌ای محدود قرار گرفته، آن هم برای رسیدن به اهدافی که تضاد فاحشی دارد با اصل ورزش!

رو شدن دوپینگ‌هایی که عده‌ای را زیر سؤال می‌برد و این پرسش را مطرح می‌کند که چطور و با چه هدفی انجام شده که آبروی ورزش ایران را خدشه‌دار کرده، افشاگری‌ها در خصوص فساد آقازاده‌هایی که به واسطه اعمال نفوذ پدران خود ورزش را به چشم ملک پدری می‌بینند و حتی از فروش و به حراج گذاشتن آبروی آن نیز ابایی ندارند، هدر دادن بیت‌المال و هزینه کردن از جیب مردم برای مربیان و بازیکنان بی‌کیفیت یا عقد قرارداد‌های فاجعه‌بارتر از ترکمنچای که هزینه‌های ارزی بسیاری را روی دست ورزش می‌گذارد، بی‌کفایتی‌های مدیریتی که علاوه بر به تاراج بردن آبروی ورزش عواقب جبران‌ناپذیری را به دنبال دارد و هزینه‌های هنگفتی را روی دست ورزش می‌گذارد، عدم حمایت از ورزشکاران با وجود توصیه‌های مداوم مقام اول کشور و موارد بسیاری دیگر از این دست از جمله مسائل و مشکلات ورزش ایران است که طی این سال‌ها به معضلی لاینحل تبدیل شده و حالا با انتشار اخباری در خصوص تشکیل کارگروه ویژه ورزش در مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی در مورد ورزش و تصمیم‌گیری لازم درباره آنها، این امیدواری ایجاد شده که با تصمیم‌گیری‌های جدید در رده‌های بالا گامی اساسی برای برچیده شدن بساط اینگونه معضلات مخرب در ورزش برداشته شود و دست آن‌هایی که طی سال‌های اخیر ورزش را به قهقرا برده‌اند از بدنه یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های ایجاد سلامت، نشاط و حتی انگیزه در کشور کوتاه شود.

بدون شک در کارگروهی که تشکیل شده به مسائل کلی پرداخته می‌شود، نه مسائل جزئی. برای نمونه سیاست سالم‌سازی در ورزش به خصوص در بحث مبارزه با دوپینگ یک سیاست کلی است که به خودی خود می‌تواند دست متخلفان این حوزه را که با آبروی ورزش کشور بازی می‌کنند کوتاه کند تا برای رسیدن به اهداف خود از ورزش کشور و آبروی آن خرج نکنند!

هرچند که سالم‌سازی بحث‌های گسترده‌تری دارد و تنها مقوله دوپینگ را شامل نمی‌شود و پای نهاد‌های دیگر را نیز می‌تواند به ورزش باز کند. برای نمونه تدوین سالم‌سازی در ورزش می‌تواند دست قوه قضائیه را برای کوتاه کردن بازوی فساد در فوتبال ایران که سال‌هاست به لطف مدیران بی‌کفایتی که به واسطه رابطه‌ها، نه ضابطه‌ها بر مسند قدرت قرار گرفته‌اند کوتاه کند. در واقع این همان داستان مطالبه‌گری نهاد‌های بالادستی از مدیران نالایق است که با گنجانده شدن در بحث سالم‌سازی در ورزش و تأکید بر آن به عنوان سیاست‌های کلی می‌تواند به یک الزام تبدیل شود تا راه را بر هرگونه بهانه‌جویی ببندد. همچنین تدوین منشور اخلاق و ورزش کشور و ترویج و نهادینه‌سازی فرهنگ و اخلاق ورزشی مبتنی بر ارزش‌ها و الگو‌های سازنده ایرانی اسلامی می‌تواند از جمله سیاست‌های کلی باشد، خصوصاً که بحث اخلاق‌مداری در ورزش دامنه گسترده‌ای دارد و موارد بسیاری را شامل می‌شود و جدا از آن همواره به آن تأکید شده است. البته تا به امروز جز شعار‌های دلفریب عایدی برای ورزش نداشته است!

اگرچه ورزش کشور این روز‌ها مملو از مشکلات است، مشکلاتی نظیر بی‌کفایتی‌های مدیریتی، هدررفت بیت‌المال، عدم حمایت از ورزشکاران و رسیدگی به زیرساخت‌ها، عقد قرارداد‌هایی که عدم تعهد به آن آبروی ورزش کشور را در مراجع بین‌المللی زیر سؤال می‌برد و باز گذاشتن دست آقازاده‌هایی که ورزش کشور را برای رسیدن به اهداف شخصی به حراج گذاشتند، اما تشکیل کارگروه ویژه ورزش در مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌تواند گامی رو به جلو باشد برای ورزش ایران و برای حل مشکلات متعدد آن که سال‌هاست به معضلاتی لاینحل تبدیل شده است!
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار