اورسجی: کبدی ظرفیت المپیکی شدن را دارد
کد خبر: 1015056
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004G3s
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۴
رییس فدراسیون کبدی: ورزش بدون رسانه توسعه نمی‌یابد
ورزش فی نفسه یک عامل انگیزشی برای روی آوردن جامعه به سلامت تن و روان است.اینکه بگوییم ورزش یک مقوله فرهنگی است یا اجتماعی، فکر نمی‌کنم خیلی موضوعیت داشته باشد.ورزش در برگیرنده تمام ابعاد زندگی انسان و جامعه است. یک مقوله فراتر از تعاریف روز مره.
سرویس ورزشی جوان آنلاین: ورزش انسان‌هایی را از نیستی به هستی رسانده، کشور‌هایی را از ورشکستگی صرف اقتصادی نجات داده، جامعه ایی را دگرگون کرده، دشمنان قسم خورده‌ای را به هم وصل کرده و باعث نزدیکی دل‌های مردم جهان به یکدیگر شده است.
آرژانتین که سال‌ها با انگلیس بر سر دو سه جزیره درگیری داشتند و انگلیسی همانند همه جای دنیا در آمریکای جنوبی هم یک محلی را برای دعوا و جنجال نگه داشته بود و همیشه به آراژانتین سرکوفت می‌زد وقتی در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک با گل معروف مارادونا انگلیس را بردند انگار که تمام آن حقارت‌هایی که انگلیس به این مردم خونگرم وارد آورده بود از بین رفت به خصوص وقتی از ماردونا پرسیدند گل را با دست زدی گفت دست خدا بود!
مردم آرژانتین پیروزی بر انگلیس را در همان دوره مهمتر از فتح جام جهانی تلقی کردند و اقتصاد راکد و ورشکسته آرژانتین توسط یک بازیکن به نام مارادونا نجات یافت و بدهی‌های ان کشور همه صاف شد و ملتی با آن پیروزی و البته قهرمانی در مکزیک ۸۶ نجات یافتند.
بزریل با فوتبال در دنیا عرض اندام می‌کند و آورده برزیل از محل صدور فوتبالیست به دنیا کم از در آمد نفت ما نیست.
پیروزی ایران بر استرالیا در سال ۱۹۹۸ ملبورن خاطرهموطنان هست که چه نشاط اجتماعی را باعث شد و با هیچ چیزی نمی‌توانستی این مردم را خوشحال کنی، ولی دیدیم چه قدر مردم ایران دارای تفکری امید بخش شدند و غرور ملی احیا شد.

لحظه رژه المپیک‌ها را در نظر بگیرید، لحظه آغاز و یا فینال جام جهانی فوتبال را، لحظه ایی که در فینال جام جهانی یک بازیکن رفته تا آخرین پنالتی را بزند... لحظه مرگ و زندگی ... روبروتو باجو که با خراب کردن پنالتی در فینال جام جهانی ۹۴ آمریکا قهرمانی را از ایتالیا گرفت هنوزهم میگوید شب‌ها کابوس می‌بینم...
ضربه پنالتی علی دایی مقابل عربستان دئر نیمه نهای جام ملت‌های ۹۶ امارات و چشمان از حدقه بیرون آمده وی را بیاد بیاورید...
زبان ورزش در همه جای دنیا مشترک است.
"انسانیت"
تمام صفات خوب در این کلمه خلاصه میشود و ورزش به معنای کامل این واژه را درون خود دارد.
اما بعضی اتفاقات را ورزش رقم می‌زند که باید از آن ساعت‌ها نوشت و فیلم‌ها و مستند‌های فراوانی ساخت.
جوانی در آذربایجان غربی جزو جوانانی بوده که سر به راه نبوده و همه محل و فامیل و خانواده از دست وی عاصی بودند.
هر اتفاق خلافی می‌افتاداول سراغ او می‌رفتند.
یک روز یکی از دوستانش سر تمرین کبدی می‌خواهد برود و این جوان را هم با خود می‌برد.
جوان ناخوادآگاه به سمت سرکل کبدی (کبدی دایره) کشیده می‌شود.
چه اتفاقی می‌افتد خدا می‌داند، اما درود به شرف آن مربی که این جوان را با شناخت کاملی که داشته جذب می‌کند.
چنان انگیزه در جوان عاصی دیروز به وجود می‌آید که با تمرینات فراوان به عضویت تیم ملی سرکل در می‌آید و به مسابقات جهانی می‌رود و آنجا عنوان دار جهانی هم می‌شود!
رییس فدراسیون می‌گوید: وقتی جریان را قبل از اعزام تعریف کردند به مربی تیم ملی گفتم هنر ما جذب اینهاست. اگر توانستیم این افراد را جذب کنیم هنر کردیم.
دکتر عباس اورسجی می‌گوید: سر یکی از اردو‌ها رفتم. گوشه‌ای نشستم بدون آنکه اعضای تیم بفمهند. حرکات این جوان را زیر نظر داشتم.
اصلا آن چیزی که تعریف می‌کردند در وجود او دیده نمی‌شد.
یک جوان مودب سربه زیر خجالتی و متعصب.
ادامه میدهد: از وقتی از مسابقات برگشتند افراد زیادی از امام جمعه شهر مورد نظر گرفته تا رییس اداره آگاهی و خانواده و فامیل و دوستان زنگ می‌زنند و می‌پرسند شما با این جوان چه کردید که او زیر و رو شد.‌
می‌گویند او الان الگوی جوانان شهرما شده یعنی جوانی که تا دیروز همنه از دستش شاکی بودند شده الگوی جوانان آن شهر.
اورسجی حرف جالبی می‌زند: وقتی مردم از برخی مسئولین انتقاد می‌کنند و می‌گویند مسئولین کار نمی‌کنند مسئولین یعنی من. یعنی شما یعنی همه ما که مسئولیتی در حوزه ورزش داریم.
یا یک جوانی در استان همدان کارش درست کردن ذغال و فروش آن در بازار بود تا خرج خانواده اش را در بیاورد.
با تلاش و ممارست به تیم ملی رسید و آنقدر تلاش کرد تا حق خودش را بگیرد.
زندگی این جوان و خالنواده اش به یکباره متحول شد.
هم به لحاظ شخصیتی و اجتماعی و هم به لحاظ مالی و اقتصادی.
عباس اورسجی که به مناسبت بزرگداشت روز حبرنگار در نشست کوتاه و دوستانه‌ای که با تعدادی از بزرگان رسانه داشت سخن می‌گفت از رسانه به عنوان عامل محرک و انگیزشی جامعه و قهرمانان یاد کرد و افزود: موفقیت‌های ورزشکاران با وجود رسانه است که نمود پیدا می‌کند و به نظر من امکان رشد و رقابت بین ورزشکاران بدون رسانه معنا ندارد.
رسانه‌ها هستند که قهرمانان را معرفی می‌کنند آن‌ها را تشویق و ترغیب می‌کنند و به جامعه نشان می‌دهند، مردم را به سوی ورزش گرایش می‌دهند، اشتباهات من مسئول را با نکته سنجی می‌گویند و اگر رسانه نباشد یقین دارم که رقابت‌های ورزشی هم مفهوم خود را از دست می‌دهد.
وی ادامه داد: اگر رسانه نبود قهرمانی‌ها و موفقیت‌های تیم‌های ملی کبدی مردان و زنان ایران در جاکارتا اینقدر بازتاب نمی‌یافت و مردم آنگونه که باید و شاید با کبدی آشنا نمی‌دشدند، اما اکنون کبدی در همه خانواده‌ها یک ورزش شناخته شده است.
اورسجی در پایان گفت: ما نیاز به کمک بیشتررسانه‌ها داریم. برای همگانی کردن کبدی، برای رشد بیشتر کبدی و برای ارتقا سطح کبدی از بازی‌های آسیایی به المپیک. رسانه‌های و نویسندگان خوب کشورما این توانمندی را دارند که کمک کنند و راه حل بدهند تا کبدی را بتوانیم در منطقه آسیای میانه، در افریقا و آمریکا و اروپا گسترش بدهیم، چون زمینه اینکار را در مسابقات جوان جهان در کیش به عینه دیدم که کبدی در همه قاره‌ها خواهان زیادی دارد و نمونه اش هم حضور تیمی بنام کنیا در فینال جوانان جهان در کیش بود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار