ظریف: انفجار بیروت تمام دنیا را در شوک فرو برد ولی آمریکا به تحریم لبنان ادامه می‌دهد
کد خبر: 1015019
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004G3H
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۴
وزیر امور خارجه گفت: فاجعه انفجار بندر بیروت تمام دنیا را متاثر و در شوک فرو برد، اما ایالات متحده علیرغم کرونا و این فاجعه، تحریم‌های خود را علیه لبنان ادامه می دهد.
 

سرویس سیاسی جوان آنلاین: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: فاجعه انفجار بندر بیروت تمام دنیا را متاثر و در شوک برد، اما ایالات متحده علیرغم کرونا و این فاجعه، تحریم‌های خود را علیه لبنان ادامه می دهد.

وی افزود: هر گروهی می‌تواند از این اتفاق بهره‌برداری سیاسی کند که تا الان موفق نشدند.

ظریف درباره متن پیش نویس قطعنامه جدید آمریکا علیه ایران تصریح کرد: دیروز بعد از ظهر شنیدیم که اعلام کردند رای گیری را به عقب انداختند و بعد یک قطعنامه کوتاه در چند بند ولی با همان هدف و به صورت بسیار موذیانه منتشر کردند.

وی ادامه داد: آمریکایی ها تلاش کردند که همان اهداف را در چند بند به نتیجه برساند که در واقع این کار نشان داد برای شعور اعضای شورای امنیت احترام قائل نیستند و فکر می‌کنند که یک مطلب را اگر از 5 صفحه به 5 سطر کاهش دهند اعضای شورای امنیت فکر می کنند که این مطلب تغییر محتوایی کرده است.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: این قطعنامه بسیار غیر قانونی است و در واقع از مکانیسم شورای امنیت برای نابودی شورای امنیت می خواهند استفاده کنند و من یقین دارم که این قطعنامه نیز رای نخواهد آورد و حتی تعداد آرای آن نیز بسیار کم خواهد بود و به احتمال تقریباً قریب به یقین ما دیگر با قطعنامه جدیدی روبرو نخواهیم بود.

ظریف در واکنش به برخی گمانه زنی ها در باره احتمال برداشته شدن بخشی از تحریم ها به ابتکار انگلیس و فرانسه و آلمان تصریح کرد: اگر چنین طرحی را به آمریکایی ها دادند حتماً این طرح به ما داده نشده ما هیچ طرحی را که  تغییری در  برجام ایجاد کند را نمی‌پذیریم.

وی همچینین در واکنش به اظهارات اخیر ترامپ مبنی بر به توافق رسیدن با ایران ظرف چند هفته گفت: ایشان سه سال و نیم وقت داشته است و کسی که در این مدت نتوانسته به توافقی برسد در این چند هفته نیز حتماً نمی تواند چنین کاری کند. واضح هست که به آقای ترامپ مشاوره غلط داده می شود. همین بخش "اسنپ بک" کاملا نشان می دهد که وقتی آقای بولتون با غرور اعلام کرد که ما از قطعنامه شورای امنیت خارج شدیم و نمی توانیم از اسنپ بک استفاده کنیم خیال می کرد که می تواند با فشار اقتصادی ملت ایران را به زانو در بیاورند.

ظریف ادامه داد: بعد از دوسال و نیم امتحان آن سیاست تقریباً امروز دولت آقای ترامپ به این نتیجه رسیده است که سیاست‌های اتخاذی علیه ایران اشتباه بوده و باید به تعهدات خود بازگردد و باید خسارات مردم ایران را بدهند و باید شرارت  در منطقه را متوقف کنند و آن وقت است که شرایط متفاوت خواهد بود.

منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار