خزر ۱۳۰ سانتیمتر آب رفت
کد خبر: 1014745
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Fyr
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۰
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید: طی ۲۵سال گذشته تراز آبی دریای خزر ۱۳۰سانتیمتر کاهش پیدا کرده است. علاوه بر این مدیریت پسماند‌ها در شمال کشور در مرز بحران است و این معضل جدی محیط زیست دریای خزر است.
سرویس جامعه جوان آنلاین: احمدرضا لاهیجان‌زاده ضمن اشاره به کاهش تراز آبی دریای خزر تصریح کرد: طی ۲۵سال گذشته تراز آبی دریای خزر ۱۳۰سانتیمتر کاهش پیدا کرده است. اینکه این روند کاهشی در آینده متوقف می‌شود یا خیر، موضوعی است که اختلاف نظر‌هایی در مورد آن وجود دارد، اما به هر حال با توجه به تغییرات اقلیم و افزایش مصرف آب از رودخانه ولگا - منبع اصلی تأمین آب دریای خزر - عده زیادی معتقدند کاهش تراز آبی دریای خزر جبران نمی‌شود و ما در آینده هم شاهد عقب‌نشینی دریا خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه ورود فاضلاب‌های شهری و روستایی به دریا نیز یکی دیگر از معضلات دریای خزر است، تصریح کرد: تعدادی از شهر‌های استان‌های شمالی یا تصفیه‌خانه فاضلاب ندارند یا تصفیه‌خانه آن‌ها تکمیل نشده است. در برخی دیگر از نقاط نیز مشاهده می‌شود که تصفیه‌خانه فاضلاب وجود دارد، اما شبکه فاضلاب تکمیل نشده است و فاضلاب‌های انسانی به دریا راه پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه پلاستیک‌ها و میکروپلاستیک‌ها یکی از معضلاتی هستند که می‌توانند طی ۱۰سال آینده تهدیدی برای بشر باشند، تصریح کرد: پلاستیک‌ها بر اثر فرسایش به ذرات بسیار کوچک میکروپلاستیک تبدیل می‌شوند و ۷۰درصد این میکروپلاستیک‌ها به صورت مستقیم به دریا‌ها راه پیدا می‌کنند، از این رو می‌توانند وارد چرخه غذایی آبزیان و انسان شوند و خسارت‌هایی را به سلامت انسان و تنوع زیستی دریا‌ها وارد کنند.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مدیریت پسماند‌ها در کشور موضوعی جدی است و دولت و مجلس باید برای آن فکری بکنند. در کل کشور، مدیریت پسماند‌ها قابل قبول نیست، اما این وضعیت در شمال کشور در مرز بحران است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار