خرید دامداری با رشوه ۲۰۰ هزار دلاری!
کد خبر: 1014228
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FqW
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۲
به گفته نماینده دادستان، مالک صرافی دربانی از طرف معاون سابق بانک مرکزی تحت فشار بوده و به همین دلیل ۲۰۰ هزار دلار پرداخته است؛ مبلغی که به تأیید کارمندان دفتر خصوصی معاون سابق بانک مرکزی صرف خرید دامداری در فیروزکوه شد. بر اساس کیفرخواست، شهریار دربانی بابت سود حاصل از تغییر نرخ ارز علاوه بر ۲۰۰ هزار دلار مبلغ یک میلیارد تومان هم به صالحی (معاون بین‌الملل بانک مرکزی) پرداخت کرده‌بود.
عليرضا سزاوار
سرویس جامعه جوان آنلاین: پنجمین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزی روز گذشته به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد. در ابتدای جلسه قاضی از کحال‌زاده خواست تا در جایگاه قرار گیرد، کحال‌زاده هم در جایگاه قرار گرفت و گفت: برخی از اتهامات را می‌پذیرم و برخی را قبول ندارم.

(مجتبی کحال‌زاده متهم ردیف سوم و متهم به جعل اسناد عادی و مهر‌های شرکت خارجی فروشنده کالا برای دریافت ارز‌های دولتی با همکاری امید اسد بیگی است.)

کحال‌زاده با بیان اینکه جعلی انجام نشده، گفت: ثبت سفارش بابت خرید‌های خارجی به طور مثال از یک کشور اروپایی به این نحو است که پس از تخصیص ارز از شرکت‌هایی استفاده می‌کنیم که در بانک آن کشور‌ها حساب دارند، این شرکت‌ها کاری به مهر و وام و مسائلی از این قبیل ندارند و فقط پول را جابه‌جا می‌کنند و در این‌باره ما جعلی انجام نداده‌ایم.

حیف و میل ۳۴۰ میلیون یورو

در ادامه این جلسه دادگاه نماینده دادستان با نشان دادن مهر‌های جعلی که مربوط به شرکت‌های مختلف بوده‌است، گفت: بصیرانی (متهم ردیف چهارم با عنوان اتهامی جعل) و متهم‌های دیگر می‌گویند این مهر‌ها را شما ساخته‌اید، اما شما می‌گویید که شما جعلی را انجام نداده‌اید. متهم بصیرانی می‌گوید مهری به کحال‌زاده و اسد بیگی نداده‌است، آیا این مهر‌ها را شما ساخته‌اید؟

متهم کحال‌زاده پاسخ داد: مهر‌ها را من نساختم!

مسعود شاه محمدی، نماینده دادستان ادامه داد: از این مهر‌ها برای چه مواردی استفاده می‌کردید؟

متهم پاسخ دادم: پروفرم‌هایی (فرم‌های ثبت‌سفارش کالا و دریافت ارز) که به صورت خام می‌آمدند اطلاعات را پر می‌کردیم و باید مهر می‌شدند.

نماینده دادستان خطاب به این متهم گفت: در جلسات اول رسیدگی هم بیان شد که تا سال ۹۳، ۵۰۰ میلیون دلار مجموعه کالا‌هایی بوده‌است که برای برد الکترونیکی انجام شده‌است، اما شرکت دریای زئوس (متعلق به اسد بیگی) ۳۴۰ میلیون یورو ارز از بانک اقتصاد نوین گرفته‌است، اسناد نشان می‌دهد ارز در همان بازه زمانی فروخته و از آن سوءاستفاده شده‌است. این ارز‌ها در بازار فروخته شد، نمایندگان شرکت زوکان (زیرمجموعه هفت تپه) نیز شکایت کرده و گفته است که از مهر جعلی سوءاستفاده شده‌است.

ادعای اسد بیگی و پدرش

نماینده دادستان خطاب به متهم کحال‌زاده گفت: شما پیش‌فاکتور را ارائه کردید، از اسدبیگی می‌پرسیم که از کدام شرکت‌ها کالا وارد می‌کردید که پاسخ‌های متناقض می‌دهد، چرا؟ چون قرار نبوده‌است کالایی وارد شود. اسدبیگی و پدرش مدعی هستند که شما باید وارد می‌کردید.

کحال‌زاده پاسخ داد: ترخیص با ما بوده‌است و کنترل این موضوع با آن‌ها بوده و من از واریز وجه برای واردات کالا از سوی اسدبیگی مطلع نیستم.

نماینده دادستان خطاب به این متهم گفت: پولی اصلاً واریز نشده‌است و قرار نبوده که کالایی بیاید، اسنادی وجود دارد که این ارز در بازار فروخته شده‌است. نه کالاى مربوط به بردهاى الکترونیکى و نه کالاى مرتبط به دنیای معتمد پارسه وارد نشده و امروز نه شما و نه اسدبیگى واقعیت را نمی‌گویید.

ارز در کشورهاى خارج به فروش رسیده و از ماحصل خرید و فروش غیرقانونى ارز استفاده کردند.

پول دادم، رشوه ندادم!

در ادامه شهریار دربانی به جایگاه آمد و گفت: بنده یک ریال به صالحی و عواملشان رشوه نداده‌ام.

نماینده دادستان خطاب به این متهم گفت: اظهارات شما متناقض است. شما خودتان گفته‌اید که ما در خرید و فروش ارز ضرر می‌کردیم در دو، سه مورد متوجه شدیم که سود کرده‌ایم و با صالحی صحبت کردم و خودم را به او مدیون می‌دانستم و ۲۰۰ هزار دلار به وی دادم؛ این‌ها اظهارات خود شما است.

شاه‌محمدى بیان کرد: اظهارات شما مربوط به این است که در سه چهار معامله اخیر به شما سود رسیده و تماس با شما گرفته شده و گفتید مى‌خواهید کار او را جبران کنید، چرا ٢٠٠ هزار دلار را پس نگرفتید و چرا رسید نگرفتید؟ دو کارمند صالحی مى‌گویند خرج دامدارى شده، اما این بر مبناى جبران موهبت بوده‌است.

دربانى گفت: فعالیت من نسبت به دیگر صرافی‌ها صفر بود.

در ادامه وکیل مدافع هم گفت: سال ٩٧ که این مبلغ بابت دامدارى پرداخت شد، عملاً کارى براى موکل انجام نشده‌بود. در چارچوب موازین قانونى و شرعى درخواست برائت دارم. نماینده دادستان در این بخش از جلسه دادگاه گفت: پرونده حاضر پرونده ارتشاست و ما به ازاى یک خدمتى است و ارائه این خدمت بر اساس قانون ضرورى نیست. موکل شما خود را مدیون صالحى مى‌دانسته و از جانب وی تحت فشار بوده و ٢٠٠ هزار دلار داده‌است.
 
مبلغی که به تأیید کارمندان دفتر خصوصی معاون سابق بانک مرکزی صرف خرید دامداری در فیروزکوه شد.

نماینده دادستان در ادامه اظهار کرد: بر مبناى اظهارات دو کارمند صالحی و دربانى و اینکه رسیدی دریافت نشده قائل به این هستیم که رشا بوده و عقدى نبوده و سرمایه گذارى صورت نگرفته‌است.

قاضی مسعودى مقام در پایان ضمن اعلام ختم جلسه گفت: زمان تشکیل جلسه بعدى متعاقباً اعلام خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار