افزایش تولید و درآمد دامداران با اصلاح نژاد دام
کد خبر: 1013968
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FmK
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲
معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشهدعنوان کرد:
معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشهد گفت : مشهد یکی از قطب‌های دامپروری در استان خراسان رضوی است ودامپروری یکی اصلی‌ترین شغل‌های اصلی شهرستان است به طوری که بسیاری خانواده‌ها از این طریق امرارمعاش می‌کنند.

امید طهماسبی زاده بیان کرد : در شهرستان مشهد بیش از ۷۵۰ هزار راس دام سبک و ۴۷هزار راس دام سنگین وجود دارد.
وی افزود: در حال حاضر میزان تولید گوشت قرمز شهرستان مشهد،۹۵۰۰ تن سالیانه و تولید شیر۲۰۰۰۰۰ تن سالیانه است.
افزایش تولید و درآمد دامداران با اصلاح نژاد دام مقوله ایست که از اهداف اصلی معاونت بهبود تولیدات دامی است .
وجود دام‌های بومی با راندمان کم و از طرفی نیاز جامعه به مواد پروتئینی مسئولان را به فکر این انداخته است که برای افزایش تولید و بالا بردن درآمد دامداران شهرستان چاره‌ای باندیشند.
امید طهماسبی زاده گفت: سالیانه بصورت عمده از روشهای نوین تلقیح مصنوعی برای دامهای سنگین استفاده میشود ، اصلاح نژاد اولین گله‌های نژاد بومی، با نژاد‌های خارجی را شروع کردیم و تا به امروز اقدامات مناسبی در این زمینه انجام شده است ودر خصوص دام سبک در حال معرفی و اصلاح نژادهای سانن و رو مانوف وایران بلک و نژاد افشاری دارای ژن مرینوس و رامنی ، آرمان هستیم.
وی در مورد ویژگی‌های نژاد رومانوف گفت: در نژاد رومانوف، چربی دام بسیار پایین است. به طوری که دمبه دام بومی که به طور متوسط ۸ کیلو گرم است در این نژاد وزن دمبه به یک کیلوگرم می‌رسد.
وی در ادامه گفت: از دیگر مزایای این نژاد این است که حجم ماهیچه‌های ران و سردست در گوسفند نژاد رومانوف، ۲ برابر گوسفند با نژاد محلی است.
در حال کلی، فرم بدنی این نژاد به صورتی است که تولید گوشت بیشتری خواهد داشت و راندمان آن نسبت به بومی از ۲ برابر بیشتر است.
وی افزود: از مهمترین دلیل برتری این نژاد، دوقلوزایی آن است. در هر صد شکم زایش تعداد بره ها ۲۵۰ راس بوده این در حالیست که در نژاد های بومی این تعداد به ۱۱۰ راس بره تقلیل میابد.
وی در مورد افزایش درآمدش گفت: پرورش این نژاد خیلی سود آور است. هم گوشت بیشتری دارد هم فروش بهتری دارد.
امید طهماسبی زاده گفت: اجرای کامل طرح اصلاح نژاد تقریبادر همه دامداری‌های شهرستان مشهد بصورت گسترده در حال انجام است، افزایش تولید و درآمد بیشتر را برای همه دامپروران در بر خواهد داشت.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار