ثبت ملی مسجد روستای کامه شهرتان بجستان ابلاغ شد
کد خبر: 1013964
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FmG
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲
مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری خراسان رضوی؛
مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: مسجد روستای کامه شهرستان بجستان که به شماره 136 مورخ 2/4/1399در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، به استان ابلاغ شد.

ابوالفضل مکرمی‌فربا اعلام این خبر درباره موقعیتی مکانی این اثر تاریخی اظهار کرد:مسجد کامه به لحاظ موقعیت در استان خراسان رضوی، شهرستان بجستان، بخش مرکزی، دهستان بجستان، روستای کامه (16 کیلومتری جنوب شرقی بجستان) و درضلع شمال شرقی روستای کامه قرار دارد.

وی درباره تاريخچه اثر گفت: با توجه به ساختار و بررسی‌های میدانی از افراد سالخورده، بنا مربوط به اواخر دوره قاجار است و بعد از آن در دوره های مختلف، دچار تغییرات و الحاقاتی در نمای بنا شده است.
مکرمی فر با بیان این که فرم کلی پلان این بنا مستطیل شکل و از نوع مساجد شبستانی بدون حیاط است، اظهار کرد: مسجد دقیقا در موازات قبله بنا شده و رون معماری آن به صورت شمال شرقی- جنوب غربی است و از ضلع شمالی و شرقی بنا به باغات روستائیان و و از ضلع غربی با بافت مسکونی و از ضلع جنوبی بنا به مسیر ارتباطی روستا متصل است.
 مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی –فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی درباره دیگر مشخصات این اثر تاریخی گفت: ابعاد تقریبی مسجد 9.5*14 متر و مساحت کلی این بنا 133 متر مربع و ارتفاع آن 3.80 متر است.
محمود طغرایی افزود: نمای بیرونی بنا کاملا بازسازی شده است اما سازه و هسته اولیه بنا و فضاهای معماری موجود در آن هنوز باقی مانده است که از جنس آجر و ملات گل و آهک است.
وی ادامه داد: ورودی این مسجد شامل فضایی به عنوان کفش‌کن در گوشه جنوب غربی و یک درب فرعی در ضلع جنوب شرقی بنا (این درب مختص ورود خروج بانوان است)، در قسمت جنوب غربی درب دولنگه‌ای، فضای کفش‌کن را به شبستان مسجد متصل می‌کند، پوشش این فضا همانند سایر قسمتهای این مسجد به صورت گنبد آجری است که بر روی چهار طاق جناقی از نوع پنج و هفت کند بنا شده است.
وی درباره دیگر بخش‌های مسجد گفت: شبستان این مسجد دارای طاق و تویزه و دارای گنبدی عرقچین است که فضای بزرگ مستطیل شکلی را پوشانده است و درانتهای هر ردیف از ستون‎های طاق‌دار، طاقچه‌هایی با قوسی از نوع پنج و هفت کند بنا شده است که حرکت و تکرار مداوم ستون‌ها و طاق‌ها را تکامل بخشیده است.
طغرای گفت: ابعاد تقریبی ستون‌های این شبستان تقریبا 90 سانتی متر در 90 سانتی متر است که به فاصله تقریبی 2.80 متری از هم قرار دارند.
وی تصریح کرد: در ضلع جنوبی بنا دو پنچره به ابعاد یک متر در 93 سانتی‌متر(0.93*1 ) در راستای ورودی اصلی مجموعه وجود دارد و از خیابان اصلی نورگیری می‌کند و همچنین در دو ضلع شمالی و شرقی بنا پنجره‌های کوچک‌تری که رو به باغات است که برای ورود بیشتر نور به مسجد تعبیه شده است.
 شهرستان بجستان 49 اثر، محوطه و تپه تاریخی، طبیعی و میراث ناملموس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، این شهرستان با مركزيت شهر بجستان در فاصله حدود 302 کیلومتری از مشهد مرکز استان خراسان رضوی قرار دارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی