برای کم کردن مشکلاتِ زیست محیطی تلاش می کنیم
کد خبر: 1013453
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Fe1
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۱
شهردار کلانشهر کرج در مراسم افتتاح تصفیه خانه مهرویلا :
شهردار کلانشهر کرج در مراسم افتتاح تصفیه خانه مهرویلا گفت : احداث تصفیه خانه های محلی یکی از این راه های کاهش مشکلات حوزه محیط زیست است.

علی کمالی زاده افزود : امیدوارم با تلاشی مضاعف بتوانیم تمام پروژه های این بخش را تا پایان سال به اتمام برسانیم.

به گفته این مسئول؛ همه هدف شورا و شهرداری کاهش معضلات زیست محیطی و ساختن شهری پایدار در همه حوزه ها است.

شهردار کرج در ادامه از ساخت ۲ تصفیه خانه دیگر خبر داد و افزود: کار احداث این دو تصفیه خانه در حال انجام است. 

کمالی زاده نقش پروژه های اینچنینی در حفاظت از محیط زیست را موثر دانست و عنوان کرد: برای کاهش هزینه های شهری و مشکلاتِ زیست محیطی برنامه ریزی های خوبی انجام گرفته است.  

وی با اشاره به اینکه بشر همیشه خود را با الگوهای مختلف تطبیق داده است، یادآور شد: با سود بردن از تکنولوژی‌های جدید برای ساختن شهری توسعه یافته تلاش می کنیم.

نیاز آبی فضای سبز کرج ۹۲۰ لیتر در ثانیه است

 پیمان بضاعتی پور در این  مراسم ، با اشاره به وضعیت آبی این شهر، اظهار داشت: آب مورد نیاز سه هزار و ۴۰۰ هکتار فضای سبز شهر ۹۲۰ لیتر در ثانیه است.

وی گفت: ۲۷۰ لیتر در ثانیه توسط ۲۲ حلقه چاه آب خام، ۱۶۰ لیتر در ثانیه توسط ۱۱ حلقه قنات، ۱۵۰ لیتر در ثانیه توسط ۵۶۰ انشعاب آب شرب شهری، ۳۰ لیتر در ثانیه حق آبه از رودخانه کرج، ۲۰ لیتر در ثانیه از تصفیه خانه و ۲۰ لیتر در ثانیه خط انتقال آب تهران به آبیاری فضای سبز کرج اختصاص می باید.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج با بیان اینکه ۲۷۰ لیتر در ثانیه کمبود آبی است که هم اکنون برای آبیاری فضای سبز با آن مواجه هستیم، گفت: این کمبود را از دو طریق اصلاح الگوی کاشت و اصلاح الگوی مصرف جبران می‌کنیم.

بضاعتی پور گفت: در اصلاح الگوی کاشت استفاده از گونه‌هایی که نیاز کمتری به آبیاری و شرایط مقاوم‌تری نسبت به کم آبی دارند را استفاده می‌کنیم.

وی در خصوص اصلاح الگوی مصرف، گفت: استفاده از پساب حاصل از فاضلاب، اورهال چاه‌های آب خام و همچنین لایروبی قنواتی که در اختیار داریم و از همه مهم‌تر ایجاد سیستم انتقال آب خام صحیح از منشأ (چاه و قنات) به محل مصرف (فضای سبز) است.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج با عنوان اینکه حدود ۳۰۰ کیلومتر شبکه انتقال آب خام مربوط به لوله‌های بیش از سایز ۹۰ است، گفت: سه هزار هکتار شبکه توزیع برای لوله‌های زیر سایز ۹۰ و آبیاری قطره‌ای در سطح شهر مشاهده می‌شوند.

بضاعتی پور در ادامه با اشاره به اینکه این تصفیه خانه با حمایت‌های شورای شهر، شهرداری، توان فنی کارشناسان و یک شرکت دانش بنیان بهره برداری می‌شود، گفت: دِبی آب این تصفیه خانه هزار متر مکعبی ۱۰ لیتر بر ثانیه است که از یک سال پیش عملیات احداث آن آغاز شد.

یک هزار لیتر در ثانیه از آب شرب شهر کرج صرف فضای سبز می شود

 رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر کرج  نیز در این مراسم اظهار داشت: این میزان آب مصرفی برای فضای سبز برابر نیاز جمعیت ۵۰۰ هزار نفر است و این یک چالش اساسی است که باید برای آن چاره اندیشی کرد.

 این مسئول در شورای اسلامی شهر کرج افزود: تصفیه خانه مهرویلا یکی از پروژه های ارزشمند و تولد یافته مصوبه دولت در راستای توسعه پایدار شهری در سال ۹۴ برای کلانشهرها است بر اساس این مصوبه شهرداری ها مکلف شده اند که ۲۰درصد آب مصرفی در شهرها را با پساب شهری جایگزین کنند.

رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر کرج با اشاره به توافقی که در سال ۹۵ میان شهردار وقت کرج و مدیرعامل آن زمان شرکت آبفای البرز صورت گرفت، افزود: بر طبق این توافق مقرر شد که روزانه بالغ بر۱۲۰ لیتر بر ثانیه و معادل حدود ۱۵ تا ۲۰درصد آب مورد نیاز فضای سبز از محل پساب ها و تصفیه آن تامین شود، امید است حداقل ۵۰درصد از رقم این توافق در شورای پنجم شهر کرج محقق شود.

محمدی عنوان کرد: در کرج نزدیک به ۸۰ درصد آب آشامیدنی از منابع آبی زیرزمینی است، هر سال کیفیت این منابع کاهش می یابد و سالانه یک تا دو متر چاه های آبی ما افت دارد.

وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد آب مورد نیاز این کلانشهر از چاه های زیرزمینی تامین می شود تاکید کرد: در طی سال های ۹۷ و ۹۸ به ترتیب بالغ بر سه و ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای احداث تصفیه خانه در شورای شهر مصوب شد که این رقم در سال جاری به ۵ میلیارد تومان رسیده است، انتظار داریم که با توجه به بودجه های تخصیص داده شده شاهد افتتاح ۵ تصفیه خانه جدید در شهر کرج باشیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار