رهبر انقلاب: از حرکت مردم امریکا علیه دولت نژادپرست حمایت می‌کنیم
کد خبر: 1013065
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FXl
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۱
دل‌ها از غربت کعبه احساس غربت می‌کند و لبیک جداماندگان با اشک و آه درهم می‌آمیزد. این محرومیت، کوته‌مدت است و بحول و قوه الهی دیر نخواهد پایید، لکن درس آن که قدردانستن نعمت بزرگ حج است باید ماندگار شود و ما را از غفلت برهاند.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی به‌مناسبت ایام حج با تأکید بر وحدت امت اسلامی در برابر امریکای متجاوز و رژیم صهیونیستی و همچنین لزوم اهتمام به «کمک به فلسطین مظلوم، دلسوزی برای پیکر مجروح یمن و دغدغه مسلمانان زیر ستم در هر نقطه جهان»، سران برخی کشور‌های اسلامی را که برای سود شخصی چند روزه با رژیم غاصب صهیونیستی دست دوستی می‌دهند به پرهیز از این رفتار ذلت‌بار نصیحت و در خصوص حضور امریکا در منطقه و حوادث جاری در امریکا خاطرنشان کردند: حضور امریکا در غرب آسیا را به زیان ملت‌های این منطقه و موجب ناامنی و ویرانی و عقب‌ماندگی کشور‌ها می‌دانیم. در قضایای کنونی امریکا و حرکت ضد تبعیض نژادی در آن هم، موضع قاطع ما جانبداری از مردم و محکوم کردن رفتار قساوت‌آمیز دولت نژادپرست آن کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری در این پیام آمده است: موسم حج که همواره موسم احساس عزت و عظمت و شکفتگی جهان اسلام بود، امسال دستخوش اندوه و حسرت مؤمنان و مبتلا به احساس فراق و ناکامی مشتاقان است. دل‌ها از غربت کعبه احساس غربت می‌کند و لبیک جداماندگان با اشک و آه درهم می‌آمیزد. این محرومیت، کوته‌مدت است و بحول و قوه الهی دیر نخواهد پایید، لکن درس آن که قدردانستن نعمت بزرگ حج است باید ماندگار شود و ما را از غفلت برهاند. رمز عظمت و قدرت امت اسلام در جمع فراگیر و متنوع مؤمنان در حریم کعبه و حرم پیامبر صلی‌الله علیه و آله و ائمه بقیع علیهم‌السلام را امسال باید بیش از همیشه حس کنیم و در آن بیندیشیم. حج، فریضه‌ای بی‌مانند است؛ گل صد برگ در میان فرایض اسلامی است؛ گویی همه جوانب مهم فردی و اجتماعی، و زمینی و آسمانی، و تاریخی و جهانی دین، قرار است در آن مرور شود. معنویت در آن هست، ولی بدون انزوا و گوشه‌نشینی و خلوت‌گزینی. اجتماع در آن هست، ولی به دور از درگیری و بدگویی و بدخواهی. از سویی حظ روحی از مناجات و ابتهال و ذکر الهی، و از سوی دیگر پیوند اُنس و ارتباط مردمی. حاجی با یک چشم پیوند دیرین خود با تاریخ، با ابراهیم و اسماعیل و هاجر، با رسول خدا در هنگام ورود پیروزمندانه به مسجدالحرام، و با خیل مؤمنان صدر اول را می‌نگرد، و با چشمی دیگر انبوه مؤمنان هم‌روزگار خود را که هر کدام می‌توانند دستی برای همیاری و اعتصام جمعی به حبل‌الله باشند.

آرمان‌های دین بدون هم‌افزایی دینداران به بار نمی‌نشیند

تدبر و اندیشیدن در پدیده حج، حج‌گزار را به این باور قطعی می‌رساند که بسیاری از آرمان‌ها و آرزو‌های دین برای بشریت، بدون هم‌افزایی و همدلی و همکاری مجموعه دینداران، به بار نمی‌نشیند، و با پیدایش این همدلی و همکاری، کید معاندان و دشمنان، مشکل مهمی بر سر این راه پدید نمی‌آورد. حج، رزمایش قدرت در برابر مستکبرانی است که کانون فساد و ظلم و ضعیف‌کشی و غارتگری‌اند و امروز جسم و جان امت اسلامی از ستمگری و خباثت آنان آزرده و خون‌آلود است. حج، نمایش توانایی‌های سخت و نرم امت است. این، طبیعت حج و روح حج و بخشی از مهم‌ترین هدف‌های حج است، این همان است که امام راحل خمینی کبیر، آن را حج ابراهیمی نامید، و این همان است که اگر متولیان امر حج که خود را خادم حرمین می‌نامند، صادقانه به آن گردن نهند و به جای خشنودی دولت امریکا، رضای الهی را برگزینند، می‌تواند مشکلات بزرگی از جهان اسلام را حل کند.

وحدت، مصلحت الزامی و همیشگی امت اسلامی

امروز مانند همیشه ـ و بیش از همیشه ـ مصلحتِ الزامی امت اسلامی، در وحدت است؛ وحدتی که ید واحده در برابر تهدید‌ها و دشمنی‌ها پدید آورد و بر سر شیطان مجسّم، امریکای متجاوز و غدار و سگ زنجیری‌اش رژیم صهیونیستی، رعدآسا فریاد کشد و در برابر زورگویی‌ها شجاعانه سینه سپر کند. این معنی فرمان الهی است که فرمود: وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا.. قرآن حکیم، امت اسلامی را در چارچوب أَشِدَّاءُ عَلَی الْکفَّارِ رُحَمَاءُ بَینَهُمْ معرفی می‌کند، و از او وظیفه: وَلَا تَرْکنُوا إِلَی الَّذِینَ ظَلَمُوا، وَلَن یجْعَلَ اللَّهُ لِلْکافِرِینَ عَلَی الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلًا، فَقَاتِلُوا أَئِمَّةَ الْکفْرِ و لَا تَتَّخِذُوا عَدُوِّی وَعَدُوَّکمْ أَوْلِیاءَ را می‌طلبد، و برای اینکه دشمن را مشخص کند، حکم: لا ینْهَاکمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِینَ لَمْ یقَاتِلُوکمْ فِی الدِّینِ وَلَمْ یخْرِجُوکم مِّن دِیارِکمْ... صادر می‌فرماید. این فرمان‌های مهم و سرنوشت‌ساز هرگز نباید از منظومه فکری و ارزشی ما مسلمانان جدامانده و به‌دست فراموشی سپرده شود.

اثبات فساد انگیزی و ناکارآمدی لیبرالیسم و کمونیسم

امروز بیش از همیشه زمینه این تحول اساسی در دسترس امّت و نخبگان دلسوز و صلاح‌اندیش آن است. امروز بیداری اسلامی به معنی توجه نخبگان و جوانان مسلمان به دارایی‌های معرفتی و معنوی خود یک حقیقت انکار نشدنی است. امروز لیبرالیسم و کمونیسم که در صد سال پیش و پنجاه سال پیش برجسته‌ترین ارمغان‌های تمدن غرب شمرده می‌شد، به‌کلی از جلوه افتاده و عیوب درمان‌ناپذیر آن‌ها آشکار شده است. نظام مبتنی بر آن یک فروپاشید و نظام مبتنی بر این دیگری هم درگیر بحران‌های عمیق و در شرف فروپاشی است. امروز نه فقط الگوی فرهنگی غرب ــ که از آغاز هم با وقاحت و رسوایی پا به میدان گذاشت ــ بلکه حتی الگوی سیاسی و اقتصادی آن یعنی دموکراسی پولْ‌محور و سرمایه‌داری طبقاتی و تبعیض‌آمیز، هم ناکارآمدی و فسادانگیزی خود را نشان داده است. امروز کم نیستند نخبگانی در جهان اسلام که با گردن برافراشته و باافتخار و سربلندی، همه ادعا‌های معرفتی و تمدنی غرب را به چالش می‌کشند و جایگزین‌های اسلامی را با صراحت نشان می‌دهند. امروز حتی برخی متفکران غربی که پیش از این، لیبرالیسم را مغرورانه، پایان تاریخ معرفی می‌کردند، به ناچار آن ادعا را پس گرفته و به سرگردانی نظری و عملی خود اعتراف می‌کنند.

خیابان‌های امریکا، جلوه عمق بحران تمدن غربی است

نگاهی به خیابان‌های امریکا، به رفتار دولتمردان امریکا با مردم خود، به دره عمیق فاصله طبقاتی در آن کشور، به حقارت و بلاهتِ کسانی که برای مدیریت آن کشور انتخاب شده‌اند، به تبعیض‌نژادی هولناک در آن، به قساوت مأمور موظف آن که یک غیرمجرم را در خیابان با خونسردی و در برابر چشم رهگذران با شکنجه به قتل می‌رساند، عمق بحران اخلاقی و اجتماعی تمدن غربی و اعوجاج و بطلان فلسفه سیاسی و اقتصادی آن را آشکار می‌کند. رفتار امریکا با ملت‌های ضعیف، نسخه بزرگ‌شده رفتار آن پلیس است که زانوی خود را بر گردن یک سیاه‌پوست بی دفاع گذاشت و آن قدر فشرد تا جان داد. دولت‌های دیگر غربی هم هر یک به اندازه وُسع و امکان خود نمونه‌های دیگر از این وضعیت فاجعه‌بارند.

حج پدیده اسلام در برابر جاهلیت مدرن است

حج ابراهیمی پدیده شکوهمند اسلام در برابر این جاهلیت مدرن است؛ دعوت به اسلام و نمایش نمادین زیست جامعه اسلامی است. جامعه‌ای که در آن همزیستی مؤمنان، در حرکتی پیوسته، بر گرد محور توحید، برترین نشانه است؛ دوری از تنازع و تعارض، دوری از تبعیض و امتیازات اشرافی، دوری از فساد و آلودگی، شرط لازم است؛ رمی شیطان و برائت از مشرکان و آمیختگی با فرودستان و کمک به مستمندان و برافراشتن شعایر اهل ایمان، در شمار وظایف اصلی است؛ و دست یافتن به منافع و مصالح عمومی همراه با یاد خدا و شکر او و بندگی او هدف‌های میانی و نهایی است. این تصویر اجمالی از جامعه اسلامی در آیینه حج ابراهیمی است و مقایسه آن با واقعیت جوامع غربی پر ادّعا، دل هر مسلمان با همت را لبریز از شوق به تلاش و مبارزه برای رسیدن به چنین جامعه‌ای می‌سازد. ما مردم ایران به هدایت و رهبری امام خمینی کبیر، با چنین شوقی قدم در راه گذاشتیم و موفق شدیم. ادعا نمی‌کنیم که توانسته‌ایم آنچه را که می‌شناسیم و دوست می‌داریم یکسره تحقق بخشیم، ولی ادعا می‌کنیم که در این راه بسی پیش رفته و موانع بسیاری را از سر راه برداشته‌ایم. به برکت اعتماد به وعده‌های قرآنی، گام ما استوار مانده است. بزرگ‌ترین شیطان راهزن و غدار این زمان یعنی رژیم امریکا نتوانسته است ما را بترساند یا مغلوب مکر و فریب خود کند، یا جلوی پیشرفت مادی و معنوی ما را بگیرد.

انذار به برخی سران اسلامی خزیده در دامن صهیونیزم

ما همه ملت‌های مسلمان را برادران خود می‌دانیم، و با غیرمسلمانانی که در جبهه معارض وارد نشده‌اند با نیکی و عدالت رفتار می‌کنیم. غم و گرفتاری جوامع مسلمان را گرفتاری خود به شمار می‌آوریم و برای علاج آن تلاش می‌کنیم. کمک به فلسطین مظلوم، دلسوزی برای پیکر مجروح یمن و دغدغه مسلمانان زیر ستم در هر نقطه جهان را اهتمام همیشگی خود قرار می‌دهیم. نصیحت به سران برخی کشور‌های مسلمان را وظیفه می‌دانیم؛ دولتمردانی که به جای تکیه به برادر مسلمان خود، به آغوش دشمن پناه می‌برند و برای سود شخصی چند روزه، تحقیر و زورگویی دشمن را تحمل می‌کنند و چوب حراج به عزت و استقلال ملت خود می‌زنند. آنان که بقای رژیم غاصب و ظالم صهیونیست را می‌پذیرند و پنهان و آشکار دست دوستی به آنان می‌دهند. اینان را نصیحت می‌کنیم و از پیامد‌های تلخ این رفتار بر حذر می‌داریم. حضور امریکا در منطقه غرب آسیا را به زیان ملت‌های این منطقه و موجب ناامنی و ویرانی و عقب‌ماندگی کشور‌ها می‌دانیم. در قضایای کنونی امریکا و حرکت ضد تبعیض نژادی در آن هم، موضع قاطع ما جانبداری از مردم و محکوم کردن رفتار قساوت‌آمیز دولت نژادپرست آن کشور است. در پایان با سلام‌وصلوات به حضرت بقیه‌اللّه ارواحنا فداه، یاد امام راحل را گرامی می‌دارم و به ارواح طیبه شهیدان درود می‌فرستم و حج ایمن و مقبول و مبارک را در آینده نزدیک برای امت اسلامی از خداوند متعال مسئلت می‌کنم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار