صنعت گاز آماده جشن خودکفایی از واردات کالاهای خارجی می‌شود
کد خبر: 1012627
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FQh
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۸
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران؛
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از آغاز ساخت 35 قلم کالاهای پرمصرف و استراتژیک صنعت گاز کشور با مشارکت شرکت های دانش بنیان ایرانی خبر داد و اعلام کرد: همزمان با افزایش ظرفیت تولید و فرآورش پالایشگاه، به زودی صنعت گاز خودکفایی از واردات کالاهای خارجی را جشن می‌گیرد.

مهندس حسن منتظر تربتی با اشاره به افزایش ظرفیت تولید گاز ایران و ثبت رکوردهای متعددی در زنجیره تولید، انتقال، توزیع، توسعه و صادرات گاز کشور، گفت: همزمان با برنامه ریزی گسترده برای حفظ و نگهداشت تولید گاز، برنامه های توسعه ای صنعت گاز هم در شرایط تحریم های غیرقانونی و کرونا ادامه دارد و متوقف نشده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اعلام اینکه در سال جهش تولید برنامه ریزی گسترده ای هم به منظور استفاده حداکثری از توان و ظرفیت سازندگان، پیمانکاران و صنعتگران ایرانی در دستور کار شرکت ملی گاز قرار گرفته است، تصریح کرد: در راستای بی نیازی شبکه تولید، انتقال و توزیع گاز کشور تاکنون یک برنامه استراتژیک چهار مرحله ای برای بومی سازی دانش و تکنولوژی کالاهای پرمصرف در صنعت گاز تعریف و اجرای آن آغاز شده است.

معاون وزیر نفت با اشاره به شناسایی نیازهای فناورانه، راهبردی و اقلام ۲۰ گانه مورد نیاز شرکت ملی گاز در بخش‌های پالایش، انتقال و توزیع، اظهار داشت: هم اکنون ۳۵ قلم پرمصرف و پرتقاضای صنعت گاز که هم از لحاظ تعداد و هم از لحاظ ارزبری، منابع قابل توجهی را به خود اختصاص داده بودند، احصاء شده اند.

وی با اشاره به توجه و نگاه ویژه شرکت ملی گاز به فعالیت شرکت های دانش بنیان برای کاهش وابستگی صنعت گاز به خرید کالاهای خارجی، تاکید کرد: در این راستا، با مشارکت شرکت های دانش بنیان و سازندگان داخلی ساخت تجاری 35 قلم کالای پرمصرف صنعت گاز در قالب تعریف یک بانک جامع و نیازسنجی هوشمندانه آغاز شده است.

تربتی همچنین از برنامه ریزی برای تولید داخلی انواع مواد شیمیایی مورد نیاز صنعت گاز کشور توسط شرکت های دانش بنیان داخلی خبر داد و افزود: عمده این مواد شیمیایی مورد نیاز پالایشگاه های گاز بوده که به زودی شاهد آغاز تولید بومی و ملی این محصولات خواهیم بود. این مقام مسئول با اشاره به حمایت از ساخت و بهره برداری اولین مجتمع تولیدکننده مواد شیمیایی مورد نیاز شیرین سازی گاز در کشور، گفت: پیش بینی می شود این مجتمع صنعتی تا پایان سال آینده در مدار بهره برداری قرار بگیرد و در مجموع صنعت گاز از خرید خارجی 4 قلم مواد شیمیایی مصرفی بی نیاز شود.

مدیرعامل شرکت ملی گازعنوان کرد: به زودی با حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در حوزه طراحی و ساخت قطعات و ادوات مکانیکی دوار و ثابت و حوزه‌های برق و ابزار دقیق و کنترل، توربواکسپندر، نشت‌یاب لیزری، بلوبر سانتریفیوژ و آنالایزر نقطه شبنم گاز صنعت گاز کشور خودکفا خواهد شد تا زمینه تولید پایدار و مستمر گاز و سایر محصولات گازی حتی در شرایط تحریم‌های غیرقانونی فراهم شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار