توقیف املاک ایرانی، اماراتی، انگلیسی و کانادایی متهمان پتروشیمی روی میز قاضی!
کد خبر: 1012386
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FMo
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۹
در دادگاه روز گذشته شرکت بازرگانی پتروشیمی، وکیل معصومه دری (مدیر عامل شعبه د‌بی شرکت پتروشیمی) مدعی شد که هر آنچه موکلش انجام داده طبق دستورات بوده و هدف خدمت داشته‌است! این در حالی است که بر اساس کیفرخواست، این خانم ۵۰۰ میلیون یورو و ۲۰۰ میلیون درهم ارز را تضییع کرده‌است. قاضی روز گذشته برای چندمین بار تأکید کرد متهمان صداقت داشته باشند تا وثیقه‌ها و اموال توقیف نشوند.
عليرضا سزاوار
سرویس جامعه جوان آنلاین: یازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و ١۴ متهم دیگر دیروز در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار شد.

فقط به قصد خدمت!

در ابتدای این جلسه دادگاه قاضی مسعودی‌مقام خطاب به متهمان گفت: متهمانی که با شرکت PCC (شرکت بازرگانی پتروشیمی) تماس می‌گیرند و خواهان تغییر صورت‌های مالی هستند، بدانند هر آنچه در پرونده وجود دارد، مستند است. متهم صمیمی (عضو سابق هیئت‌مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی) و وکیلش هم بدانند هر چه در پرونده وجود دارد، مستند است.

در ادامه این جلسه دادگاه، وکیل معصومه دری دیگر متهم این پرونده در جایگاه قرار گرفت و گفت: موکل من در سال‌های ۸۹، ۹۰ و ۹۱ در شرکت PCC و زیرنظر مسئولان شرکت انجام وظیفه می‌کرده و هر آنچه انجام می‌داده‌است، طبق دستورات از طریق مدیرعامل یا مدیر بازرگانی خارجی بوده‌است.

این وکیل ادامه داد: موکل من نه‌تن‌ها قصد اخلال اقتصادی نداشته، بلکه قصد خدمت داشته‌است، تمامی این موارد در لایحه‌ای تقدیم دادگاه خواهد شد.

خط قرمز نداریم

در ادامه این جلسه دادگاه، نماینده دادستان خطاب به این وکیل گفت: موکل شما خانم دری از وقوع جرم مطلع شده و گزارش نداده‌است.

گفتنی است حسب گزارش ضابط پرونده در کیفرخواست معصومه دری ۵۰۰ میلیون یورو و ۲۰۰ میلیون درهم ارز را تضییع کرده‌است.

این وکیل پاسخ داد: موکل من قصد اخلال در نظام اقتصادی نداشته‌است.

در ادامه دادگاه قاضی با بیان اینکه متهم ریاحی متواری است و در دادگاه حاضر نشده، گفت: بنابر مستندات پرونده، اظهارات وی علیه خودش و دیگر متهمان در پرونده وجود دارد. ضبط وثیقه او در حال انجام است، توصیه‌ای که به آن‌ها می‌شود، این است که بدانند تمام پلاک‌های ثبتی در کانادا، ایران، انگلیس و امارات در پرونده وجود دارد و ما خط قرمز نداریم. مدارک و مستنداتی که در این پرونده وجود دارد برای تشکیل دیگر پرونده‌ها به دادسرا فرستاده می‌شود. آن‌هایی که به متهمان توصیه می‌کنند در دادگاه حاضر نشوید تصاویر و صداهایشان وجود دارد.

تکذیب شیخ‌الاسلامی از کانادا

قاضی مسعودی‌مقام ادامه داد: بسیاری از کارکنانی که در این شرکت کار می‌کردند بر اساس قوانین نباید در این شرکت حضور می‌یافتند، برخی افراد خودشان را در آن زمان به افرادی در دستگاه‌ها منسوب کرده بودند و از این موضوع سوءاستفاده می‌کردند؛ ما تمام این گزارش‌ها را به رئیس قوه قضائیه می‌دهیم.

سپس قاضی به قرائت اتهام متهم مرجان شیخ‌الاسلامی پرداخت و خطاب به وکیل وی گفت: موکل شما به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به مبلغ ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو از طریق اخلال در توزیع ارز حاصله از صادرات محصولات پتروشیمی شرکت‌های تولیدکننده محصولات که منجر به تحصیل منفعت به مبلغ ۳۶ میلیون و ۶۰۰ هزار یورو است، متهم است؛ در مقام دفاع از موکلتان اگر صحبتی دارید بفرمایید.

وکیل متهم شیخ‌الاسلامی گفت: دو اتهام به موکل بنده نسبت داده‌شده که او هیچ‌یک را قبول ندارد و می‌گوید در آن نقشی نداشته‌است!

از آپارتمان در زعفرانیه تا ساختمان در کانادا

وکیل متهم شیخ‌الاسلامی در ادامه توضیحاتی داد: دو شرکت زیر نظر موکل من هیچ قراردادی با شرکت‌های وابسته به دولت نداشته‌است. بنابر اظهارات موکلم هیچ منفعتی نصیب وی نشده‌است و وی اعلام کرده که اساساً مرتکب عنصر مادی جرم در نظام اقتصادی کشور نشده و تحصیل مال نداشته‌است.

گفتنی است در ادامه قاضی خطاب به وکیل متهم شیخ‌الاسلامی، به منافع حاصل از ارز‌های پتروشیمی برای متهم صورت اشاره کرد و گفت: برداشت‌های ارزی، خرید ساختمانی در کانادا، خرید آپارتمان در زعفرانیه، پرداخت‌های ریالی آقای حمزه‌لو و خرید دفتر کار برای شرکت ابرار تجارت مواردی است که وقتی کنار هم قرار می‌گیرد با آن رقم اعلام شده همخوانی دارد.

وکیل متهم شیخ‌الاسلامی هم در پاسخ گفت: موکل بنده تأکید دارد که هیچ ارتباط سازمانی نداشته و تنها به صورت تاجر عمل می‌کرده و هیچ منفعتی نیز در شرکت‌های پتروشیمی نبرده‌است.

بازگردد تا اسناد را نشان‌شان دهیم

در ادامه قاضی از وکیل متهم محمدحسین شیرعلی که یکی دیگر از متهمان فراری است، خواست در جایگاه قرار گیرد و بعد از قرائت و تفهیم اتهام از وکیل خواست دفاعیات خود را بیان کند.

وکیل متهم شیرعلی گفت: موکل من اعلام کرده که این اتهامات را قبول ندارد؛ چراکه سمتی در پتروشیمی نداشته‌است.

در ادامه قاضی خطاب به وکیل متهم گفت: پس چگونه با این ارز‌ها در خارج زندگی می‌کند؟!

وکیل پاسخ داد: نمی‌دانم!

قاضی گفت: او زمینه‌سازی کرده و به دلیل اطلاعاتی که دارد در خارج از کشور زندگی می‌کند و هزینه‌های وی را نیز برخی از متهمان پرداخت می‌کنند. اسناد همه این موارد موجود است؛ به او بگویید بازگردد تا اسناد را نشان‌شان دهیم.

در ادامه وکیل متهم گفت: موکل من می‌گوید سمتی نداشته‌است.

شیرعلی از تمام اتفاقات با خبر بود

در ادامه این جلسه دادگاه، حسینی دیگر متهم این پرونده در جایگاه قرار گرفت و گفت: اتهامات را رد می‌کنم. من در PCC شانگ‌های چین (شعبه پتروشیمی در چین) بودم، چون در کشور چین بوده‌ام ابتدا باید قوانین کشور چین را رعایت می‌کردم. من قبل از اینکه شرکت خصوصی شود به شانگ‌های چین منتقل شدم. زمانی که تحریم‌ها آغاز شد، ظرف مدت یک هفته حساب‌های جدید ایجاد کردیم تا بتوانیم پول‌ها را بگیریم. یک سیستمی طراحی کرده‌ام که بهترین سیستم در زمان تحریم‌ها بوده‌است. من اطلاعی از فروش ارز‌ها نداشتم و هیچ مستندی در این‌باره که اطلاع داشته‌ام، وجود ندارد. هیچ ارزی را تغییر نداده‌ام و هر آنچه از مشتریان چینی گرفته‌ام به حساب‌هایی که شرکت PCC معرفی کرده‌است، انتقال دادم.

وکیل این متهم هم گفت: همانطور که موکل من گفته است اتهامات را قبول ندارد. هیچ اقدام خلافی انجام نداده‌است. انگیزه موکل من شرافتمندانه بوده‌است، موکل من تمام مبالغ را تا سنت آخر انتقال داده‌است.

قاضی هم خطاب به این وکیل گفت: موکل شما از باب ترک فعل سبب‌ساز تسهیل وقوع جرم بوده‌است و تحت تعقیب قرار گرفته‌است. موکل شما اتفاقاً از باسابقه‌ترین‌های شرکت بوده‌است و از تمام اتفاقات با خبر بوده‌است؛ مگر می‌شود اطلاع نداشته باشد؟! نمی‌دانسته به چه شرکت‌هایی پول به حساب واریز می‌شده‌است؟! چطور نمی‌دانسته، این‌ها دوستان خودش بوده‌اند و از تمام جزئیات قطعا اطلاع داشته‌است. همه آن‌ها اطلاع داشته‌اند، آقایان و خانم‌ها کاملاً اطلاع داشته‌اند. در این موضوع شکی نیست و طبق مستندات و لوایحی که ارائه شده‌است این موضوع را تصدیق کرده‌اند، به خاطر همین می‌گویم متهمان صداقت را رعایت کنند. ما دستخط موکل شما را داریم و در رأی صادره آن را می‌آوریم.

در ادامه قاضی ختم جلسه را اعلام کرد و گفت: دوشنبه ٦ مرداد جلسه بعدی در مجتمع امام خمینی ساعت ٩ صبح برگزار می‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار