راهکاری ساده برای کاهش استرس ناشی از کرونا
کد خبر: 1012166
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FJG
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵
معاون دفتر سلامت روان وزارت بهداشت گفت: ماسک زدن در کاهش استرس کرونا موثر است و افرادی که اصول اولیه بهداشتی را رعایت نمی‌کنند باعث افزایش تنش و استرس در دیگران می‌شوند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: علی اسدی معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بروز واکنش‌هایی مثل ترس، اضطراب، استرس و خشم در هر شرایط بحرانی و غیر منتظره امری عادی است.

او گفت: رفتار مهارتی آموختنی، قابل یادگیری و قابل انتقال به دیگران است، به همین دلیل بخش عمده‌ای از رفتار‌های افراد برگرفته از نوع و مدل رفتار اطرفیان به ویژه افراد نزدیک مثل خانواده، هم کلاسی و همکاران است.

اسدی افزود: از این رو گفته می‌شود همانند سازی با دیگران به ویژه شخصیت‌های شناخته شده، محبوب یا مقبول امری است که در ایجاد رفتار‌های اجتماعی و الگو برداری نقش مهم و بسزایی دارند.

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت افزود: همانطور که می‌دانیم بروز واکنش‌هایی مثل ترس، اضطراب، استرس و خشم در هر شرایط بحرانی و غیر منتظره امری عادی است، زیرا هنگامی که افراد آگاهی و آمادگی لازم را برای مواجه شدن و مقابله با یک اتفاق را ندارند بطور طبیعی واکنش‌های هیجانی غیر منتظره دارند که در شرایط عادی و طبیعی کاملا غیر منطقی بنظر می‌رسند.

او ادامه داد: به همین دلیل وجود ترس و اضطراب در جامعه در دوره کرونا امری طبیعی است، زیرا این پدیده برای مردم بسیار ناشناخته غیر منتظره و آسیب زا بود. در چنین شرایطی توجه و تمرکز بر مدیریت رفتار اجتماعی مردم از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا واکنش افراد نسبت به یک هشدار یا پیام می‌تواند نقش و تاثیر زیادی در نوع رفتار دیگران داشته باشد.

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: از دیدگاه روانشناسی اجتماعی برای نهادینه کردن یک رفتار لازم است به فاکتور‌هایی مثل، ماهیت و اهمیت رفتار، ضرورت و نیاز انسان‌ها نسبت به یادگیری آن رفتار، ساده بودن رفتار، در دسترس بودن ابزار و امکانات مورد نیاز، فراگیر بودن رفتار و قابل تکرار بودن آن رفتار توجه کرد.

اسدی ادامه داد: به عنوان نمونه یکی از رفتار‌هایی که در شرایط کرونا تاثیر بسیار زیادی در کاهش یا افزایش استرس و تنش روانی در جامعه داشته و دارد، استفاده از ماسک به عنوان یک رفتار بهداشتی و خود مراقبتی است، به طور طبیعی هرگاه در کوچه و خیابان یا محل کار و زندگی خود با افرادی برخورد می‌کنیم که از ماسک استفاده کردند، بطور غیرارادی میزان استرس ما در برخورد با این اشخاص کمتر است و بالعکس افرادی که این رفتار را ندارند و یا اصول اولیه بهداشتی را رعایت نمی‌کنند باعث افزایش تنش و استرس در دیگران می‌شوند.

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت افزود: به لحاظ روانشناختی مشاهده رفتار‌های خوشایند و یا مورد انتظار از دیگران باعث احساس لذت در ما و ایجاد پذیرش و باور مثبت نسبت به این گروه از افراد می‌شود که این موضوع نقش بسیار ارزشمند و مهمی در تعاملات و روابط بین فردی و اجتماعی دارد.

او تصریح کرد: به تعبیری مشاهده رفتار‌های بهداشتی در دیگران باعث کاهش تنش روانی در سطح کلی جامعه می‌شود و این موضوع می‌تواند به عنوان یک الگوی رفتاری مثبت در جامعه تبلیغ و مورد تشویق قرار گیرد.

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت اظهار کرد: استفاده کردن از سیستم پاداش و تنبیه در تداوم و گسترش یک رفتار اجتماعی نقش مهمی دارد. به عنوان مثال هر گاه افرادی که در محیط‌های کاری و اداری اصول بهداشتی را رعایت می‌کنندخدمات بهتر یا سریعتری دریافت کنند.

اسدی بیان کرد: از منظر روانشناسی یادگیری به دلیل پاداشی که مغز بواسطه آن رفتار دریافت می‌کند خود به خود میل و تمایل به تکرار و تداوم آن رفتار دارد. به همین دلیل رفتار‌های اجتماعی متاثر از هم هستند و بقول جامعه شناسان رفتار‌های فردی بر جامعه اثر می‌گذارند و جامعه بر رفتار افراد.

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: از این رو می‌توان گفت که مفهوم یادگیری اجتماعی در گروی تعاملات بین فردی است و رشد اجتماعی در گروی یادگیری فرهنگ و رفتار اجتماعی است.
برچسب ها: کرونا ویروس ، استرس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار