همکاری ۲۵ ساله تهران-پکن استراتژیک و راهبردی است
کد خبر: 1012060
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FHY
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، گفت: قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین یک رابطه استراتژیک دراز مدت و راهبردی، است.

سرویس سیاسی جوان آنلاین: شهریار حیدری نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به سند همکاری راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین، گفت:با توجه به اینکه این قرار داد طولانی مدت است قاعدتا حساسیت‌هایی را به همراه دارد؛ دنیای امروز با گذشته متفاوت است و همه کشور‌ها تلاش می‌کنند عمق روابط خود را با کشور‌های دیگر به ویژه چین و روسیه گسترش دهند.

وی در همین راستا، افزود:ایران به دلیل مواضع ناحقی که کشور‌های غربی در مجامع بین المللی اتخاذ کرده اند روابط خوبی با آن‌ها ندارد. ایران هم نمی‌تواند منتظر بماند و با کشور‌های دیگر ارتباط بر قرار نکند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد:کشور چین هم همواره روابط منطقی در چارچوب قواعد بین المللی با کشور ما داشته و ما نیز متقابلا با حفظ منافع ملی همیشه با این کشور‌ها رابطه بر قرار کرده ایم.

حیدری با بیان اینکه این سند ۲۵ ساله یک قرار داد اقتصادی است و بر اساس آن منافع ۲ دولت و ۲ ملت تامین می‌شود، اظهار داشت:واقعیت‌های امروز جهان ما را به انعقاد چنین قرارداد‌هایی مجاب می‌کند. عمق استراتژیک ایران به وسعت دنیاست، امروزه ما نیاز داریم که با هر کشوری که رابطه خصمانه با ما نداشته باشد، قرارداد داشته باشیم.

وی بیان داشت: برخی از کشور‌ها مانند آمریکا از چنین قرارداد‌هایی خشنود نیستند لذا زمانی که دشمن ما علیه این قرارداد موضع منفی میگیرد مشخص است که این قرارداد به نفع کشور ما و چین است. البته عده‌ای نسبت به این قرار داد موضع گیری دارند و عنوان می‌کنند که ابهاماتی وجود دارد که لازم است دولت در این باره شفاف سازی کند.

نماینده مردم قصر شیرین در مجلس افزود:وظیفه دولت این است که اگر این سند، به معنی قرارداد بین ۲ دولت است قاعدتا مجلس باید به آن ورود کند و اگر درحد شرکت هاست نیازی به مجلس نیست و پارلمان فقط نظارت می‌کند.

حیدری اظهار داشت:آنچه که بر اساس این سند بین جمهوری اسلامی ایران و چین اتفاق می‌افتد یک رابطه استراتژیک دراز مدت است و ۲۵ سال حکایت از این دارد که ما در طول ۲۵ سال یک رابطه منطقی و مستمر با این کشور خواهیم داشت.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه بسیاری از کشور‌ها قرارداد‌های طولانی مدت با هم دارند، گفت: ما باید با کشور‌های قدرتمند و برخی از کشور‌های همسایه ارتباط داشته باشیم و رابطه منطقی خود را با حفظ مواضع ملی و تامین منافع ملی با کشور‌های دیگر، گسترش دهیم.

منبع: تسنيم
برچسب ها: مجلس ، ایران ، چین
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار