امریکایی‌ها تمام تلاش خود را برای لغو سفر الکاظمی به ایران به کار گرفته بودند
کد خبر: 1011989
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FGP
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۰
کارشناس مسائل غرب آسیا:
در طول هفته‌های اخیر که سفر الکاظمی به ایران قطعی شده بود، تمام تلاش امریکایی‌ها، به تعویق انداختن یا لغو این سفر بود، چراکه آن‌ها می‌دانند ایران و عراق دو کشور قدرتمند در غرب آسیا هستند.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش فارس، سیدرضا صدرالحسینی کارشناس مسائل غرب آسیا اولین سفر خارجی مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست وزیر عراق را حائز اهمیت دانست و گفت: همه نخست وزیران کشور عراق بعد از سرنگونی صدام، دیدار با مقامات عالی جمهوری اسلامی را در برنامه خود قرار می‌دادند و الکاظمی هم از این موضوع مستثنی نبود و کمتر از ۱۰۰ روز پس از نخست وزیری اولین سفر بین‌المللی خود را به ایران انجام داد.

وی با بیان اینکه سفر نخست‌وزیر عراق به ایران، پیامد‌های بسیار مؤثری را در تحکیم روابط دو کشور دارد، به دیدار الکاظمی و رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت: رهبر انقلاب در این دیدار بر وجود عراق مستقل و قوی با اکثریت آرا تأکید کردند، یعنی عراق نباید به هیچ عنوان تحت تأثیر فضاسازی‌هایی که امریکایی‌ها انجام می‌دهند قرار بگیرد و تمامیت ارضی خود را زیر پا نگذارد.

صدرالحسینی با بیان اینکه عراق با داشتن توانمندی‌های انسانی، معدنی و سرزمینی در ژئوپلتیک غرب آسیا کشوری مؤثر محسوب می‌شود، تصریح کرد: رهبر انقلاب با تأکید بر این موضوعات این راهبرد را به الکاظمی گوشزد کردند که این مسئله باید مورد توجه قرار گیرد و عراق باید قوی شود و از توانمندی‌های خودش استفاده کامل را ببرد.
کارشناس مسائل غرب آسیا، تأکید رهبر انقلاب بر موضوع رأی اکثریت در دیدار با نخست وزیر عراق را مورد اشاره قرار داد و گفت: در کشور‌های منطقه و در گذشته عراق، مسئله رأی اکثریت مطرح نبوده است و یک مجموعه دیکتاتور سال‌های سال در پی کودتا‌های مختلف حاکم بوده‌اند، اما مسئله مردمسالاری دینی مورد تأکید رهبر انقلاب است که رأی حداکثری را مؤلفه قدرت برای کشور‌های اسلامی به ویژه عراق می‌پندارند.

صدرالحسینی ادامه داد: آقای الکاظمی باید نسبت به مسئله رأی اکثریت، توجهی تام و تمام داشته باشد و مراقب باشد فضایی ایجاد نشود که شرایطی برای اکثریت شیعه در عراق ایجاد نشود که فشار قومیت‌های مختلف با حمایت امریکا متوجه آنان شود.

وی یکی از پیامد‌های اساسی سفر نخست وزیر عراق به ایران را نزدیکی ایران و عراق در حوزه‌های سیاسی، تجاری، بازرگانی، فرهنگی و امنیتی دانست و با بیان اینکه امریکایی‌ها به شدت از این موضوع نگران هستند، گفت: در طول هفته‌های اخیر که سفر الکاظمی به ایران قطعی شده بود، تمام تلاش امریکایی‌ها، به تعویق انداختن یا لغو این سفر بود، چراکه آن‌ها می‌دانند که ایران و عراق دو کشور قدرتمند در غرب آسیا هستند که اکثریت جمعیت دو کشور هم مسلمان شیعه و علاقه‌مند به اهل بیت (ع) هستند و هر دو کشور، جریان‌های مقاومت در درون خود و دنیا را حمایت می‌کنند.

صدرالحسینی ادامه داد: امریکا به خوبی می‌داند که ایران و عراق، جزو کشور‌های ضدسلطه هستند و اکثریت مردم این دو کشور نسبت به امریکایی‌ها حساسیت منفی دارند. آن‌ها کاملاً به این موضوع عنایت دارند که اگر ایران و عراق به‌هم نزدیک بشوند، دست امریکا و همپیمانان منطقه‌ای‌شان از منطقه کوتاه خواهد شد، لذا در طول چند روز اخیر، همه تلاش‌های امریکایی‌ها بر این مسئله بود که سفر الکاظمی را تحت تأثیر قرار دهند.

وی با بیان اینکه بعد از ناکامی در به تعویق افتادن سفر الکاظمی به ایران، رسانه‌های وابسته به نظام سلطه و سعودی‌ها اخبار سفر را بایکوت کردند، اظهار داشت: این نشان می‌دهد که نگرانی و ناراحتی از این سفر، نه فقط در امریکا بلکه در همپیمانان منطقه‌ای آن‌ها و مرتجعین منطقه کاملاً آشکار بود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار