رابطه ایران و عراق را هیچ کشوری نمی‌تواند به هم بزند
کد خبر: 1011565
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004F9Z
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۲
یک کارشناس مسائل منطقه گفت: روابط گسترده در حوزه‌های تمدنی و دینی بین ایران و عراق از سالیان دور وجود داشته است از این رو هیچ کشوری نمی‌تواند این رابطه را به هم بزند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: سید رضا صدرالحسینی کارشناس مسائل منطقه ، درباره اهمیت سفر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به بغداد در آستانه سفر نخست وزیر عراق به ایران، اظهار داشت: در شرایط کرونایی، اولین سفری که پس از ۷۵ روز بعد از انتخاب «مصطفی کاظمی» به‌عنوان نخست وزیر جدید عراق به این کشور انجام شد، سفر وزیر امور خارجه کشورمان به بغداد بود که قطعاً مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است.

وی افزود: در حقیقت سفر ظریف به همراه هیئت همراه وی به عراق از حدود ۳۰ روز قبل هماهنگ شده بود و بنا بود که وزیر امور خارجه کشورمان به بغداد و اقلیم کردستان عراق سفر کند و دیدار‌هایی با مقامات مختلف داشته باشد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: در این سفر یک روزه، وزیر امور خارجه و هیئت همراه در خصوص مسائل مختلف به خصوص در حوزه مسائل تجاری و سیاسی گفتگو‌هایی داشتند و این دیدار‌ها می‌تواند زمینه بسیار مناسبی برای سفر الکاظمی به ایران در روز سه‌شنبه باشد تا نتایجی خوبی در گفتگو‌ها حاصل شود.

صدرالحسینی در مورد تلاش آمریکایی‌ها برای تحت فشار قرار دادن عراق برای قطع یا کاهش سطح همکاری‌های اقتصادی با ایران نیز افزود: کشور‌های مستقل منطقه و تأثیر گذاری، چون ایران و عراق که از قدرت‌های غرب آسیا هستند، هرچقدر به یکدیگر نزدیک شوند، آمریکایی‌ها از این نزدیکی ناراحت می‌شوند و این ناراحتی آن‌ها را نگران می‌کند.

وی تاکید کرد: این نکته حائز اهمیت است که تا عراق کلیه مقدرات خود را در اختیار آمریکا قرار ندهد، واشنگتن به آن‌ها هیچ کمکی نخواهد کرد. این نکته در مورد همپیمانان آمریکا در منطقه نیز صادق است. شما نباید فراموش کنید که عربستان سعودی حدود سه سال پیش در کنفرانس کویت قول داد که حدود سه میلیارد دلار به عراق کمک کند که تا کنون حتی یک دلار نیز از این رقم به عراق کمک نشده است.

این تحلیلگر مسائل منطقه اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشوری که دارای بیشترین مرز مشترک با عراق است و توانمندی‌هایی که در حوزه‌های مختلف انرژی، صنایع مختلف و نیروی انسانی کارآمد دارد، قطعاً هیچ کشوری توانایی جایگزینی آن را ندارد، مضاف بر اینکه اقداماتی که ایران در کمک به عراق برای مقابله با تروریسم تکفیری، مردم این کشور آن را فراموش نخواهند کرد و خود را مدیون مردم ایران می‌دانند.

صدرالحسینی تصریح کرد: روابط گسترده در حوزه‌های تمدنی و دینی بین دو کشور از سالیان دور وجود داشته است که این مسائل موجب تعمیق روابط میان دو کشور شده است و از این روز هیچ کشور و جریانی نمی‌تواند ارتباط میان ایران و عراق را بر هم بزند.

وی در موضوع مذاکرات عراق با ایالات متحده برای خروج نیرو‌های آمریکایی از این کشور، خاطرنشان کرد: موضوع خروج آمریکایی‌ها از عراق یک مصوبه مجلس است و هر دولتی که بر سر کار بیاید، این موضوع را پیگیری خواهد کرد. در حقیقت دولت قبلی، کنونی و بعدی عراق باید تلاش کنند تا مصوبه پارلمان این کشور را انجام دهند.

این کارشناس خاورمیانه تاکید کرد: مردم عراق نسبت به موضوع خروج آمریکا از کشورشان موضع روشن خود را اعلام کرده‌اند و جریان‌های سیاسی و مقاومت نیز قاطعانه نظر خود را ابراز داشته‌اند. برخی از مقامات دولت عراق نیز اعلام کرده‌اند که با آمریکایی‌ها در خصوص جدول خروج در حال مذاکره هستند و این چارچوب زمانی در حال تدوین است.

صدرالحسینی گفت: عراق با توجه به ساختار پارلمانی که دارد، دولت‌ها باید مصوبه مجلس این کشور را اجرایی کنند و با توجه به اعلام مواضع از سوی احزاب و جریانات سیاسی عراقی، دولت در حال مذاکره بر سر این موضوع است.
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار