عراقچی: امریکا دنبال معامله با طالبان است نه صلح افغانستان
کد خبر: 1011460
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004F7s
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۹
معاون سیاسی وزیر خارجه گفته که ایران به نیت امریکا در روند صلح در افغانستان شک دارد، ولی مخالف صلح افغانستان نیست.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: سیدعباس عراقچی که به افغانستان سفر کرده، در گفتگو با شبکه طلوع‌نیوز گفته که تهران مخالف صلح در افغانستان نیست، اما آنچه امریکا با طالبان به راه انداخته‌است معامله با این گروه است. عراقچی تأکید کرد که باید از رهگذر گفتگو‌های میان افغانان به روند صلح در افغانستان پرداخته شود. به گفته معاون وزیر خارجه، عوامل گونا‌گونی وجود دارند که ایران را نسبت به برنامه صلح امریکا با طالبان ناامید می‌سازد. او گفته که حضور امریکا در منطقه خطرناک است و باعث بروز اختلافات زیادی خواهد شد: «ما معتقدیم که به امریکا نباید اعتماد کرد و معتقدیم که حضور امریکا در منطقه، حضور خطرناکی است و باعث اختلافات زیاد خواهد شد.»

معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفته که هرچند ایران با طالبان در تماس است، اما به گفته او ایران با گروه طالبان رابطه نظام‌مندی ندارد. عراقچی در پاسخ به این سؤال که تماس‌های ایران با طالبان از چه زمانی برقرار شده، گفت: «مدتی است که آغاز شده و اگر درباره جزئیات آن بخواهم توضیح دهم می‌شود گفت چند سال. همانطور که با همه گروه‌ها تماس داشتیم با آن‌ها (طالبان) هم تماس داشتیم، نظرات‌شان را شنیدیم و نظرات خودمان را نیز گفتیم.»‌او می‌گوید: «در مقطعی هم نماینده آن‌ها به ایران سفر کرد، من با او صحبت کردم، با من گفتگو کرد. یک‌بار دیگر هم نماینده دیگری [از طالبان به ایران]آمد که با وزیر خارجه ما ملاقات کرد.»‌

همه می‌دانند که طالبان را که ساخت

عراقچی درباره میزان رابطه ایران با طالبان گفت: «همه می‌دانند که طالبان را چه کسی ساخته و حمایت کرده و الان هم چه کسی در حال مذاکره و معامله با آنهاست. این یک واقعیت آشکار است که امریکا که خود را متحد افغانستان می‌داند با طالبان مذاکره، معامله و توافق کرده است. ما با طالبان هیچ رابطه‌ای به این شکل نداریم. وی تأکید کرد: امریکا در غیاب دولت افغانستان رسماً با طالبان مذاکره و معامله کرده و با یکدیگر درباره آینده افغانستان معامله کرده‌اند. معاون سیاسی وزیر امور خارجه در پاسخ به ادعایی درباره حضور ملااختر منصور در سال ۲۰۱۶ در ایران نیز گفت: من اطلاعی ندارم. عراقچی همچنین در پاسخ به سؤالی در این باره که اتهاماتی مطرح می‌شود که ایران طالبان را تجهیز می‌کند، خطاب به مجری شبکه طلوع‌نیوز گفت: کسانی سعی می‌کنند ایران را دشمن افغانستان نشان دهند، حداقل شما در این دام نیفتید.

فاطمیون ایثارگرند، به زور نرفتند

عراقچی در واکنش به گزارش‌هایی که در چند سال اخیر درباره حضور مهاجران افغان مقیم در ایران در جنگ سوریه منتشر شده، عملکرد آن‌ها را ستود: «نیرو‌هایی که به‌عنوان فاطمیون شناخته می‌شوند، ایثارگرانی هستند که خون خودشان را برای امنیت افغانستان و امنیت منطقه داده‌اند و قابل تقدیر هستند. هیچ زور و اجباری هم در کار نبود.»
‌خبرنگار طلوع‌نیوز درباره دو رویداد غرق شدن شماری از شهروندان افغانستان در آب‌های مرزی ایران و نیز تیراندازی به موتور حامل پناهجویان افغان در استان یزد، گفته که این رویداد‌ها نشانه‌هایی از سیاست ایران در برخورد با مهاجران نیستند: «کاری بکنیم که احتمال این حوادث به حداقل برسد. مهم‌ترین کار این است که یک روال قانونی برای حضور اتباع خارجی و اتباع افغانی در ایران ایجاد کنیم.» به نوشته طلوع‌نیوز عراقچی گفته که افغانستان مرزهایش با ایران را اداره نمی‌کند و همین موضوع را یکی از علت‌های رفت‌وآمد غیرقانونی افغانان به ایران و بروز برخی مشکلات دانسته است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار