مالیات از خانه‌های خالی اطلاعات می‌خواهد که نداریم!
کد خبر: 1010486
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004EsA
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۸
بالای ۱۰۰‌میلیارد دلار سرمایه در خانه‌های خالی راکد شده است و به بهانه عدم دسترسی به سامانه اطلاعات خانه‌های خالی، سازمان مالیاتی نمی‌تواند از سرمایه راکد فوق برای دولت درآمدزایی کند. عده‌ای معتقدند این خانه‌ها در تملک بانک‌های دولتی و مجموعه‌ای، چون سازمان تأمین اجتماعی و شستا و سایر بیمه‌هاست و هیچ‌گاه اجازه نخواهند داد مقوله اخذ مالیات از خانه‌های خالی به سر انجام برسد، جالب آنکه رئیس سازمان مالیاتی گفت: ما هنوز اطلاعات لازم برای آگاهی از زمان خالی بودن خانه‌ها را در اختیار نداریم.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: در شرایطی که با ابزار‌های الکترونیکی و به‌روز به سادگی می‌توان مجموع دارایی و درآمد تک‌تک اعضای جامعه را شفاف در یک سامانه مشخص و دنبال کرد، امیدعلی پارسا با اشاره به اینکه اخذ مالیات از خانه‌های خالی بر اساس ماده ۵۴ قانون مالیات‌های مستقیم و بودجه سال ۹۹ باید اجرا شود، افزود: لازمه اجرای این قانون این است که بدانیم دقیقاً یک خانه چه زمانی خالی بوده و چه زمانی خالی نبوده است. وی با بیان اینکه این قانون به لحاظ شکل اجرایی دارای ایراداتی است، گفت: مثلاً خانه‌ای که به مدت یک سال خالی مانده باشد، در سال بعد ۵۰درصد ارزش اجاره‌ای آن مشمول اخذ مالیات می‌شود و در صورت ادامه خالی ماندن، همه ارزش اجاره‌ای و همین طور در سال‌های بعد اضافه می‌شود که این نرخ جریمه بازدارندگی ندارد.

پارسا ادامه داد: موضوع مهم‌تر آن است که در حقیقت اطلاعات لازم برای آگاهی از زمان خالی بودن خانه‌ها را در اختیار نداریم.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: وزارت راه و شهرسازی سال گذشته سامانه‌ای را برای اخذ اطلاعات لازم در این زمینه از همه دستگاه‌ها از جمله سازمان امور مالیاتی کشور راه‌اندازی کرد و اکنون هم در حال تکمیل اطلاعات این سامانه هستند و ما می‌توانیم بر اساس آن از زمان خالی بودن منازل آگاهی پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه بعد از تحویل این سامانه به سازمان امور مالیاتی کشور، ما حداکثر بعد از ۱۰روز مطابق قانون اوراق تشخیص مالیاتی افراد را صادر خواهیم کرد، گفت: مشکل اصلی درباره اخذ مالیات از خانه‌های خالی این است که وزارت راه و شهرسازی هنوز تمامی اطلاعات لازم را در سامانه قرار نداده است.

نبود سامانه‌های برخط، عاملی برای بروز تخلفات

پارسا در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه احتمال انجام تخلفاتی مانند انعقاد اجاره‌نامه‌های صوری در جریان اجرای قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی وجود دارد، افزود: تا زمانی که کشور به سمت اداره دیجیتال پیش نرود و مانند کشور‌های پیشرو اطلاعات به صورت برخط در سامانه‌ای قرار داده نشود، همچنان اینگونه مشکلات وجود دارد.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور تأکید کرد: تصویری از هر گونه داده‌های اطلاعاتی (ترنزکشن) واقعی مالی که در کشور اتفاق می‌افتد، باید به سازمان امور مالیاتی کشور هم ارائه شود، زیرا اقدامات ما تنها بر اساس اطلاعات است.

پارسا تصریح کرد: همه اطلاعات لازم امور مالیاتی توسط دستگاه‌های اجرایی باید وارد سامانه‌ای شود و این سامانه هم به صورت برخط و دائمی برای سازمان امور مالیاتی قابل دسترس باشد که این اتفاق به آرامی در حال انجام است.

قانون مالیات از خانه‌های خالی مصوب سال۹۴

قانون مالیات از خانه‌های خالی مصوب سال ۹۴ تاکنون اجرایی نشده است، چون اجرای آن منوط به راه‌اندازی سامانه شناسایی خانه‌های خالی تحت عنوان سامانه اطلاعات املاک و اسکان است و قرار بود این موضوع با همکاری وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی راه‌اندازی شود. براساس ماده۵۴ قانون مالیات‌های مستقیم، واحد‌های مسکونی واقع در شهر‌های با جمعیت بیش از ۱۰۰هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور (موضوع تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر این قانون) به عنوان واحد خالی شناسایی می‌شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره خواهند شد.

همچنین اخذ مالیات از خانه‌های خالی در بودجه سال ۹۹ الزامی شد که مطابق آن امسال از همه خانه‌های خالی مالیاتی معادل ۳درصد اجاره‌بهای سالانه روز آن ملک باید دریافت شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار