کشور‌ها آنقدر احمق نیستند که سیاست "اول آمریکا" را اولویت خود قرار دهند
کد خبر: 1010347
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Epv
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۵
گلوبال تایمز:
روزنامه گلوبال تایمز با اشاره به عدم همراهی کشور‌های جهان با سیاست‌های آمریکا علیه پکن تاکید کرد که واشنگتن می‌خواست چین را سرکوب کند، اما در این راه تنها ماند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: روزنامه گلوبال تایمز، نزدیک به حکومت چین در یادداشتی نوشت: از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷، آمریکا یک استراتژی جامع را برای سرکوب چین اتخاذ کرده است. علاوه بر راه اندازی جنگ تجاری و سرکوب شرکت‌های فناوری چینی، واشنگتن، شرکت‌های آمریکایی را از نیز از سرمایه گذاری در چین ترسانده است.

این گزارش افزود: این استراتژی مخرب علیه چین چه سرنوشتی خواهد داشت؟

براساس این گزارش، یک تحلیلگر شبکه بلومبرگ در مصاحبه‌ای گفته است که آمریکا تلاش میکند چین را به یک ایران دیگر تبدیل کند. دولت ترامپ تلاش می‌کند عناصر اقتصاد چین را برای بازار‌های مالی جهانی سمی کند و به دنبال آن است که عمیقا راه خود را از چین جدا کند، چیزی که از زمان برقراری روابط دیپلماتیک میان پکن و واشنگتن بزرگترین چرخش در روابط دوجانبه محسوب می‌شود.

این گزارش افزود: طبق منطق آمریکا، چین به طور سیستماتیک از تعامل با آمریکا سود برده، اما مدل خود را نیز مطابق میل آمریکا تغییر نداده است. آن‌ها معتقدند که سیستم سیاسی چین یک تهدید برای مدل لیبرال دموکراسی غربی محسوب می‌شود.

گلوبال تایمز افزود: آمریکا برای اینکه چین را به زانو درآورد تحریم‌هایی را علیه این کشور اعمال کرده است. این رویکرد بسیار شبیه به رویکرد واشنگتن علیه ایران است. اما آیا این سیاست موفق عمل خواهد کرد و می‌تواند چین را منزوی کند؟

واشنگتن بسیار تلاش می‌کند تا متحدان خود را در این زمینه با خود همراه کند و امیدوار است که متحدانش و جامعه بین‌المللی از این سیاست حمایت کنند، اما بقیه کشور‌ها آنقدر احمق نیستند که سیاست «اول آمریکا» را اولویت خود قرار دهند. به عنوان مثال در مورد شرکت هوآوی بسیاری از متحدان آمریکا از سیاست تحریم این کشور علیه این شرکت تکنولوژی چینی حمایت نکردند.

این گزارش افزود: در زمینه توافق هسته‌ای ایران، آمریکا با خروج یکجانبه از برجام، پروبال متحدان خود را قیچی کرد. اما کشور‌های اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس سازو کار اینستکس را راه اندازی کردند تا بتوانند تحریم‌ها را دور بزنند و تلاش کردند تا برجام را زنده نگه دارند.

سیاست‌های سه ساله آمریکا برای سرکوب چین در جامعه بین‌المللی شکست خورده است. استراتژی آمریکا مانند این ضرب المثل چینی هست که می‌گوید، "هشتصد نفر از سربازان خود را به کشتن داد تا ۱۰۰۰ نفر از سربازان دشمن را بکشد... "

این روزنامه چینی که مواضع حکومت چین را بازتاب می‌دهد در پایان نوشت: چین با موفقیت ویروس کرونا را تحت کنترل درآورده است. چین یکی از معدود کشور‌های جهان برای رشد سرمایه گذاری است و دشوار نیست که بگوییم در صورت ادامه سیاست‌های آمریکا برای سرکوب اقتصاد چین کدام طرف بیشتر ضرر خواهد کرد. آمریکا برای شکست دادن چین خود را بیش از هر زمان دیگری منزوی و تنها کرده است.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار