توطئه امریکا را با فعال شدن بخش تولید و صادرات برهم می‌زنیم
کد خبر: 1009923
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ej5
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۹
رئیس‌جمهور در مراسم افتتاح طرح‌های ملی وزارت صمت:
رئیـس‌جمهـور همه تـولیــدکننـدگان و صـادرکنندگان را به تلاش مضاعف در مسیر جهش تولید و صادرات فرا خواند و تأکید کرد: دشمنان و در رأس آن‌ها امریکا می‌کوشند کشور را در زمینه تأمین ارز مورد نیاز دچار مشکل کنند، اما این توطئه امریکا با فعال شدن همه ما در بخش تولید و صادرات، ناکام خواهد ماند.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر ریاست جمهوری، دکتر حسن روحانی روز پنج‌شنبه در سیزدهمین هفته از افتتاح طرح‌های مهم و ملی در حوزه‌های مختلف با شعار «تدبیر و امید برای جهش تولید»، ضمن دستور آغاز بهره‌برداری رسمی از شش پروژه ملی وزارت صنعت، معدن و تجارت در استان‌های سیستان و بلوچستان، فارس و اصفهان گفت: باید برای عبور از مشکلات همه دست به دست هم دهیم.

رئیس‌جمهور اظهارداشت: به رغم توطئه‌های تبلیغاتی در فضای مجازی، به مردم می‌گویم با وحدت، اتحاد، تلاش، همفکری و فعالیت در مسیر تولید، به خوبی می‌توانیم در برابر دشمن ایستادگی و مشکلات را حل و فصل کنیم.

دکتر روحانی گفت: طبق محاسبات، امسال می‌توانیم ۴۱ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته باشیم که این رقم بیش از نیاز‌های وارداتی ماست و اگر همه طبق وظیفه عمل کنیم، مشکل ارز حل و قیمت آن متعادل شده و مواد اولیه و کالا‌های اساسی به موقع وارد کشور خواهد شد.

رئیس‌جمهور صادرکنندگان کشور را سربازان و سرداران خط مقدم مبارزه با تروریسم اقتصادی امریکا دانست و گفت: بخش عمده‌ای از صادرکنندگان در موعد مقرر ارز خود را برمی‌گردانند و همین امروز نیز میلیارد‌ها دلار وارد کشور شده است، اما متأسفانه افرادی هم هستند که سال گذشته در صادرات کوشا بوده‌اند، اما به موقع ارز خود را که طبق آمار بانک مرکزی حدود ۲۰ میلیارد یورو می‌شود، باز نگردانده‌اند.

دکتر روحانی افزود: به ناچار تصمیم‌های سختی را اتخاذ کردیم و البته هیچ وقت دلمان نمی‌خواست از طریق اعمال فشار و اقدامات قوه قضائیه، این افراد را مجبور به بازگرداندن ارز کنیم.

درخواست رئیس‌جمهور از دولت و فعالان بخش خصوصی

رئیس‌جمهور از همه وزرا، استانداران و فعالان بخش خصوصی در حوزه اقتصاد خواست که بیش از پیش به بالابردن تولید کمک کنند و اظهار داشت: با بالا رفتن تولید، اشتغال بالا می‌رود و از سوی دیگر وقتی تولید و عرضه مواد تولیدی افزایش یافت، قیمت‌ها همه به طور طبیعی متعادل خواهد شد و مهم‌تر اینکه با افزایش تولید می‌توانیم صادرات را گسترش دهیم.

روحانی افتتاح طرح‌هایی با سرمایه‌گذاری معادل ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در یک روز در حوزه صنعت و معدن را بیانگر ناکامی تلاش دشمنان برای پیشبرد سیاست‌های ضدایرانی دانست و گفت: در ۱۲ رشته صنعتی در سه ماهه اول با رشد بسیار خوبی مواجه بودیم و این نشان می‌دهد مردم سختکوش ایران در شرایط بسیار پیچیده، مسیر تولید را ادامه و هدف جهش تولید را محقق کرده‌اند. رئیس‌جمهور در همین ارتباط با ارائه آماری اظهار داشت: به عنوان نمونه خدمت ملت عزیز ایران عرض می‌کنم که در زمینه پتروشیمی در این سه ماه ۷ درصد افزایش تولید داشته‌ایم، در خودروی سواری ۵/ ۸ درصد، در تولید وانت ۲۳ درصد، در انواع لاستیک خودرو ۳۱ درصد، در شمش آلومینیوم ۳۲ درصد، در سیمان ۵/ ۱۰ درصد و در فولاد خام ۵/۵ درصد افزایش تولید داشته‌ایم. وی همچنین به اجرای طرح‌های گسترده دولت برای آبادانی استان سیستان و بلوچستان به عنوان استان راهبردی کشور اشاره کرد و افزود: با سرمایه‌گذاری گسترده‌ای که در همه حوزه‌ها انجام شده است، شاهد تحولی در استان سیستان و بلوچستان خواهیم بود و امروز با افتتاح فاز یک طرح بافت بلوچ، یکی از دستورات و آرزو‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی محقق شد و باید با تلاش مضاعف، سیستان‌و‌بلوچستان با تکمیل زنجیره نساجی، به یکی از قطب‌های نساجی کشور نیز تبدیل شود.

دکتر روحانی در این مراسم ضمن دستور بهره‌برداری از طرح‌های تولید نخ پنبه‌ای صنایع گسترش بافت بلوچ، طرح توسعه تولید انواع قوطی فلزی کنسرو کنارک، فاز اول طرح بازسازی مجتمع انبار‌های مکران چابهار، طرح توسعه تولید آهن اسفنجی پاسارگاد، طرح توسعه تولید گندله آهن پاسارگاد و واحد تولید گلوکز و نشاسته شهدینه آران هشت بهشت در سه استان سیستان و بلوچستان، فارس و اصفهان، با توضیح مسئولان در جریان روند اقدامات و چگونگی راه‌اندازی و تولیدات این طرح‌ها قرار گرفت. طرح تولید نخ پنبه‌ای صنایع گسترش بافت بلوچ در شهرستان ایرانشهر با ظرفیت تولید ۴ هزارو ۵۰۰ تن نخ در سال، طرح توسعه تولید انواع قوطی فلزی کنسرو با ظرفیت تولید سالانه ۸هزار تن قوطی و فاز اول طرح بازسازی مجتمع انبار‌های مکران در چابهار با ظرفیت ۱۸۰هزار تن ذخیره کالای اساسی سه طرح مهم در استان سیستان و بلوچستان است که با فرمان رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید.

همچنین با دستور دکتر روحانی طرح توسعه تولید آهن اسفنجی پاسارگاد با ظرفیت تولید ۸/ ۱ میلیون تن آهن اسفنجی در سال و طرح توسعه تولید گندله آهن پاسارگاد با ظرفیت تولید سالانه ۵/ ۳ میلیون تن در استان فارس و واحد تولید گلوکز و نشاسته شهدینه آران هشت بهشت با ظرفیت تولید ۹۵هزار تن گلوکز و نشاسته در سال در شاهین شهر و میمه استان اصفهان افتتاح شد.

چرا قیمت ارز متعادل نیست

روحانی تصریح کرد: امروز فشار امریکا و دشمنان بر این است که کشور در زمینه تأمین ارز دچار مشکل شود. دو مسئله می‌تواند توطئه امریکا را از بین ببرد؛ فعال شدن بخش تولید و بخش صادرات. در این مسیر دولت باید کمک کند تا آنچه لازم است، تولید کنیم. تمام تلاش دولت این است که موانع تولید را بردارد و مسیر را تسهیل کند. دولت الکترونیک یکی از اهدافی است که امسال دولت، هم به خاطر اهداف خود برای جهش تولید و هم برای اهدافش در مقابله با کرونا لازم است به سرعت پیش ببرد و مردم شاهد خواهند بود که در ماه‌های آینده بسیاری از امور هم در بخش خدمات و هم در بخش تولید تسهیل خواهد شد. وقتی اینچنین شد و توانستیم صادرات خود را افزایش دهیم، ارز مورد نیاز وارد کشور می‌شود. اینکه امروز می‌بینیم قیمت ارز متعادل نیست، به دو دلیل است؛ یکی اینکه در فروردین و اردیبهشت و حتی اسفند در این سه ماه، صادرات دچار مشکل شد، یعنی از ماه اسفند مرز‌های کشور با همسایگان تقریباً همه مرزها، هم غرب، هم شرق، همه این‌ها بسته بود. در اسفند و فروردین بسته بود و به تدریج در اردیبهشت شروع به بازگشایی شد، بنابراین در صادرات وقفه‌ای در این دو ماه ایجاد شد که آثار آن وقفه را امروز می‌بینیم.

وی اضافه کرد: مشکل بعدی اینکه برخی از عزیزان صادرکننده کشور که این‌ها را به عنوان سربازان و سرداران خط مقدم مبارزه با تروریسم اقتصادی امریکا می‌دانیم، اجناسی را صادر کردند، بعضی از آن‌ها سرِ وقت ارز را برگرداندند که از آن‌ها تشکر و سپاسگزاری می‌کنیم و همین امروز هم میلیارد‌ها دلار ارز وارد کشور کردند که در بخش‌های مختلف بهره‌برداری و استفاده می‌شود و بانک مرکزی تخصیص می‌دهد.

در تأمین کالا‌های اساسی مشکلی نداریم

رئیس‌جمهور تأکید کرد: اگر همه طبق وظیفه‌مان عمل کنیم مشکل ارز هم حل می‌شود، قیمت ارز هم متعادل می‌شود، مواد اولیه کارخانجات هم به موقع به دست آن‌ها می‌رسد و کالا‌های اساسی که مهم است به موقع وارد کشور می‌شود. الحمدلله امروز در تأمین کالا‌های اساسی و نهاده‌های دامی مشکلی نداریم و این‌ها را به موقع خریداری کرده‌ایم، به موقع وارد می‌کنیم و در بقیه امور هم اینچنین خواهد بود.

روحانی در پایان گفت: خواهش دولت این است که در شرایط فعلی کشور، همه دست به دست هم بدهیم و بتوانیم از مشکلات عبور کنیم. به رغم برخی فضاسازی‌هایی که در فضای مجازی و توطئه‌های تبلیغاتی وجود دارد، به مردم عزیزمان عرض می‌کنم با وحدت، اتحاد، تلاش، کوشش، هماهنگی، همفکری و فعالیت در تولید کشور در برابر دشمنان خود به خوبی مقاومت و ایستادگی می‌کنیم و مشکلات کشور به حول و قوه الهی حل و فصل خواهد شد.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
م ی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
0
1
توطعه امریکا فقط و فقط با طرد طیف غرب زده و مجری پروژه های سازمانهای اطلاعاتی شان شکل می گیرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار