سعودی‌ها گفته بودند تنور را روشن کنید
کد خبر: 1009199
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004EXP
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۲
متهم قتل خاشقجی:
در جریان دادگاه غیابی محاکمه متهمان به قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی در ترکیه، یکی از کارکنان کنسولگری عربستان با اشاره به شرایط خاص روز قتل گفت که به وی گفته بودند پس از ورود خاشقجی، تنور را روشن کند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین:  دولت سعودی تاکنون به درخواست ترکیه برای تسلیم متهمان دست داشتن در قتل جمال خاشقجی پاسخی نداده است، از این رو در سایه تیرگی روابط آنکارا - ریاض، دادگاهی در ترکیه به صورت غیابی جلسه محاکمه ۲۰ مقام یا تبعه سعودی را شروع کرده است. زکی دمیر یکی از کارکنان این کنسولگری در دادگاهی که روز جمعه در ترکیه تشکیل شد، با اعلام اینکه فضایی توأم با وحشت بر محیط حاکم بوده است، گفت: «یک ساعت پس از ورود خاشقجی به این ساختمان، پنج یا شش نفری که در آنجا بودند از من خواستند تنور را روشن کنم.»

وی در تشریح وقایع و شرایط حاکم در روز قتل خاشقجی گفت هنگامی که خودرویی با شیشه‌های دودی قصد ورود به حیاط کنسولگری را داشت، از وی خواستند در پارکینگ را باز کند. سپس به او گفتند فوراً حیاط کنسولگری را ترک کند. دمیر همچنین گفت که آن روز در حیاط کنسولگری علاوه بر تنور، سیخ‌های کباب و یک منقل را نیز مشاهده کرده است و سنگ مرمر کناره‌های تنور طوری تغییر رنگ داده بودند که گویی با مواد شیمیایی تمیز شده بودند. راننده این کنسولگری نیز در این دادگاه شهادت داد که آن روز، از رستورانی در نزدیکی این محل کباب خام سفارش داده شده بود.

احتمال وجود نام بن‌سلمان در فهرست متهمان

انیس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد روز جمعه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجزیره گفت: «پیش‌بینی می‌کنم دادستانی ترکیه فهرست دیگری از متهمان در جنایت جمال خاشقجی تهیه کند که شاید شامل محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی باشد. در نخستین روز محاکمه قاتلان خاشقجی در ترکیه، یکی از شاهدان دست‌کم یک بار نام محمد بن‌سلمان را ذکر کرده و یک شاهد هم به صورت ضمنی به نام او اشاره کرد.» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد تصریح کرد: «به اعتقاد من، دادستان استانبول قصد دارد فهرست دوم از متهمان را تهیه کند که شامل کسانی خواهد بود که دستور قتل خاشقجی را صادر کردند و صحنه جرم را برهم زدند.»

خدیجه چنگیز، همسر خاشقجی با اشاره به آغاز این دادگاه ابراز امیدواری کرده است که برگزاری این دادگاه ابعاد بیشتری را از نحوه قتل خاشقجی، دلایل و عوامل پشت پرده این ترور فاش کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار