مشکلات را می‌توان با برنامه ۵ ساله سامان داد
کد خبر: 1006330
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Dn8
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۰
رئیس مجلس در جلسه شورای نگهبان:
محمد باقر قالیباف روز گذشته در جلسه شورای نگهبان با تشریح جایگاه بین‌المللی، منطقه‌ای و داخلی ایران گفت: در شرایطی مجلس یازدهم شکل گرفت که در حوزه بین‌الملل امروز امریکای جنایتکار در اوج رفتار خشونت‌آمیز و تهاجمی با ملت ایران قرار دارد که نمونه بارز آن شهادت سردار سلیمانی به دست امریکایی‌هاست که اوج عناد آن‌ها با ملت ایران را نشان می‌دهد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: دکتر محمد باقر قالیباف روز گذشته و در جلسه شورای نگهبان قانون اساسی از امکان حل مشکلات کشور با اجرای یک برنامه پنج ساله سخن گفت. نگاهی که برخلاف برخی وعده‌های پوپولیستی که برای حل مشکلات کشور، نسخه‌های ۱۰۰ روزه تجویز می‌کرد، نشان از یک برنامه و استراتژی مدون و فکر شده دارد و از مجلسی که بنا دارد «تغییر» را از خود آغاز کند، بدیهی است که برای رفع موانع و مشکلات از خود آغاز کند. قالیباف سخت معتقد است مجلس در حوزه تقنین دارای ایراداتی است و باید تحول را از درون خود مجلس شروع کنیم. او البته با تأکید بر این نکته که مجلس وظیفه اجرایی ندارد، تصریح می‌کند که اگر در بعد نظارت و تقنین درست عمل شود، اتفاقات مبارکی می‌افتد. موضوعی که مورد اشاره دبیر شورای نگهبان هم بود و آیت‌الله جنتی تاکید کرد که مجلس باید نظارت مستقل و حرفه‌ای داشته باشد.

محمد باقر قالیباف روز گذشته در جلسه شورای نگهبان با تشریح جایگاه بین‌المللی، منطقه‌ای و داخلی ایران گفت: در شرایطی مجلس یازدهم شکل گرفت که در حوزه بین‌الملل امروز امریکای جنایتکار در اوج رفتار خشونت‌آمیز و تهاجمی با ملت ایران قرار دارد که نمونه بارز آن شهادت سردار سلیمانی به دست امریکایی‌هاست که اوج عناد آن‌ها با ملت ایران را نشان می‌دهد. قالیباف ادامه داد: اگرچه در حوزه منطقه شرایط کمی سخت است، اما قدرت انقلاب اسلامی به گونه‌ای عمل کرده که به ویژه طی ۲۰ سال گذشته اجازه به غلبه هژمونی امریکا و رژیم صهیونیستی نداده است. وی با تأکید بر اینکه در حوزه داخلی سطح اعتماد مردم به اصل نظام اسلامی و باور‌های آن بالاست، اما نارضایتی‌ها از بعضی عملکرد‌های اجرایی وجود دارد، خاطرنشان کرد: بعضی فکر می‌کنند مردم از نظام اسلامی خسته شده‌اند که ابداً چنین چیزی نیست؛ نمونه‌اش شرکت بیش از ۵ میلیون نفر در تشییع جنازه سردار سلیمانی در تهران است، اما نباید از این نکته غافل بود که مردم از عملکرد بعضی مسئولان ناراضی هستند. قالیباف افزود: در چنین شرایطی مجلس یازدهم شکل گرفته است؛ مجلسی انقلابی که هم در حوزه نظری و هم در حوزه عملی ترکیب خوبی دارد. به عبارتی عمده منتخبان این دوره مجلس افراد انقلابی و بسیار باتجربه هستند که در میان آن‌ها مدیران ارشد نظام، وزرا، استانداران، مدیران کل، استادان برجسته حوزه و دانشگاه دیده می‌شود.

وی در ادامه سخنان خود به نحوه اداره کشور اشاره کرد و یادآور شد: در دفاع مقدس و پس از آن افرادی نظیر حاج قاسم سلیمانی مبتنی بر باور‌ها و سنت‌های الهی مأموریت خود را به خوبی انجام دادند و منشأ برکات فراوان شدند، اما متأسفانه در برخی مقاطع در اداره اجرایی کشور از سنت‌های الهی فاصله گرفتیم که نمونه آن را می‌توان در وضعیت امروز فرهنگ و اقتصاد کشور دید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وظیفه مجلس، اجرایی نیست، اما اگر در بعد نظارت و تقنین درست عمل کند اتفاقات مبارکی می‌افتد، تأکید کرد: با شناختی که در این سالیان در حوزه اجرا دارم می‌گویم ما در خیلی از حوزه‌ها نیاز به قانون جدید نداریم بلکه باید قانون به درستی اجرا شود. وی با بیان اینکه پیاده سازی قانون با دولت است، گفت: باید قوانین مبتنی بر شرایط موجود کشور، قابلیت اجرایی شدن داشته باشد.

قالیباف در ادامه سخنان خود بر لزوم اصلاح ساختار مجلس تأکید و خاطرنشان کرد: مجلس در حوزه تقنین دارای ایراداتی است و باید تحول را از درون خود مجلس شروع کنیم. وی گفت: مصمم هستیم اولویت مجلس را از تقنین به نظارت تغییر دهیم؛ چراکه در بسیاری از موارد نیازی به قانون جدید نداریم و با نظارت دقیق مشکلات در حوزه اجرا حل و اعتماد مردم هم به نظام بیشتر می‌شود. رئیس مجلس با تأکید بر ضرورت اصلاح روند قانونگذاری و درگیر شدن نظرات شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام از ابتدای فرایند قانونگذاری تصریح کرد: فرایند قانونگذاری اشکال جدی دارد که باید اصلاح شود.

قالیباف گفت: باید تلاش کنیم مشکلات را حل کنیم و با همه تجربیاتی که دارم معتقدم مشکلات را می‌توان در یک برنامه پنج ساله البته با اصلاح مدیریت سروسامان داد.

مجلس نه مقابل دولت بایستد و نه تسلیم شود

دبیر شورای نگهبان نیز طی سخنانی در این جلسه با تبریک به نمایندگان و رئیس مجلس بابت فرصت خدمت رسانی به مردم خطاب به رئیس مجلس گفت: مسئولیت شما و همه نمایندگان مردم چه از حیث قانونی و اخلاقی و چه از حیث اجتماعی بسیار سنگین است.

آیت‌الله احمد جنتی ابراز امیدواری کرد که مجلس یازدهم مسائل اصلی و مهم کشور همچون مسائل معیشتی و فرهنگی را در اولویت برنامه ریزی و دستور کار قرار داده و از پرداختن به مسائل حاشیه‌ای و غیرضروری بپرهیزد. وی به مشکلات معیشتی مردم اشاره و تأکید کرد: الان بحث بیکاری و تورم بسیاری از مردم را تحت فشار قرار داده است که امیدوارم با همکاری دولت و نمایندگان تازه نفس مجلس یازدهم و با استفاده از ظرفیت همه دستگاه‌ها در جهت حل هرچه سریع‌تر این مشکلات برنامه ریزی و اقدام شود.

آیت‌الله جنتی توجه ویژه به سیاست‌های کلی انتخابات را از جمله دیگر موضوعات مهم و مورد توجه عنوان کرد و افزود: اگرچه شورای نگهبان ظرفیت کارشناسی خود را برای اصلاح قانون انتخابات مبتنی بر سیاست‌های کلی انتخابات در اختیار مجلس قبل قرار داد، اما متأسفانه این قانون به سرانجام نرسید که امیدواریم مجلس یازدهم قانون جامع انتخابات را با همکاری دولت و شورای نگهبان به سرانجام برساند. وی بر ضرورت حفظ وحدت کلمه و هم افزایی هرچه بیشتر و بهتر در درون مجلس و میان نمایندگان با گرایش‌ها و سلایق مختلف تأکید و متذکر شد: اختلاف‌نظر همواره وجود داشته و امر طبیعی و لازم است، اما نباید این مسئله موجب خدشه به کلیت مجلس شود از این رو در مراقبت از وحدت کلمه در مجلس کوشا باشید.

آیت‌الله جنتی گفت: در بعد نظارتی مجلس بر قوه مجریه، باید به گونه‌ای عمل شود که نه مقابل دولت بایستد و نه تسلیم دولت شود بلکه باید نظارت مستقل و حرفه‌ای داشته باشد که این مقوله وظیفه سنگینی است و باید جدی گرفته شود.

دبیر شورای نگهبان در آخرین توصیه خود به رئیس مجلس تأکید کرد که روحیه انقلابی و جهادی را در بین نمایندگان و مجلس حفظ کنید تا شاهد موفقیت و کارآمدی مجلس باشیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار