اشتغال فصلی زنان روستایی در صنعت نوغانداری و پرورش کرم ابریشم در آذربایجان شرقی
کد خبر: 1006238
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Dle
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۶
مشاور امور بانوان سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی از اشتغال فصلی زنان روستایی در صنعت نوغانداری و پرورش کرم ابریشم در اوایل فصل بهار در استان خبر داد.

 رقیه زرگری در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه با شروع فصل بهار که فرصت مناسبی برای پرداختن به فعالیت های کشاورزی محسوب می شود، زنان مناطق روستایی و عشایری استان در حاشیه رودخانه ارس و مناطق مستعد استان در کنار خانه داری ، مدیریت منزل و رسیدگی به فرزندان به فعالیت نوغانداری و پرورش کرم ابریشم می پردازند اظهار داشت: فعالیت نوغانداری به لحاظ سرمایه گذاری اندک، بازدهی و سودآوری بالا در مدت زمان کم و نیاز به دقت و ظرافت در فواصل زمانی پرورش تخم نوغان از جمله فعالیت های زنان روستایی و عشایری برخی از مناطق استان می باشد.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر از جمله برنامه های مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی درحوزه زنان روستایی و عشایری ترویج پرورش تخم نوغان و پرورش کرم ابریشم می باشد که در راستای احیای صنعت نوغانداری صورت می پذیرد ادامه داد: طرح آموزش و ترویج نوغانداری با مشارکت زنان بهره بردار در سالجاری با حمایت دفتر توسعه فعالیت های زنان روستایی و عشایری در شهرستانهای جلفا،  خداآفرین، اسکو و کلیبر به مرحله اجرا در آمده است.

مشاور امور بانوان سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: در این شهرستانها با شروع فصل فعالیت نوغانداری از اسفند ماه 98 تا پایان خرداد 99 زنان نوغاندار در سطح روستاها با روشهای عملی بهداشت جایگاه پرورش کرم ابریشم، آفات و بیماریهای کرم ابریشم، آموزش تفریخ تخم نوغان، آموزش پرورش کرم ابریشم در روستاهای حاشیه رود ارس، پرورش کرم جوان و بالغ آشنا شدند.

وی گفت: در طی برگزاری این دوره ها تعداد 500 نفر روز از زنان نوغاندار با همکاری کارشناسان امور دام معاونت بهبود تولیدات دامی استان آموزش دیدند.

زرگر با بیان اینکه علاوه بر آموزشهای ارائه شده، خرید تخم نوغان ، توزیع نهال توت، خرید و تحویل ادوات و تجیهزات مورد نیاز زنان نوغاندار از جمله حمایتهای مدیریت هماهنگی ترویج استان از زنان نوغاندار در سالجاری می باشد افزود: همچنین علاوه بر شهرستانهای مورد هدف در دیگر شهرستان ها، کارشناسان امور دام استان با هماهنگی واحد امور زنان مدیریت ترویج اقدام به برگزاری  دوره های آموزش نوغانداری برای متقاضیان نیز نموده است.

وی از جمله فواید و مزایای نوغانداری را به برگشت سرمایه در مدت زمان اندک نسبت به سایر فعالیت ها، کم آب بر بودن محصول و کشت نهال توت در حاشیه رودخانه ها دانست و گفت: همچنین نوغانداری  فعالیتی پر بازده و سود آور در مجاورت مشاغل اصلی روستایی می باشد بطوریکه با یک بار احداث توتستان امکان بهره برداری طی 15-20 سال بعد فراهم خواهد شد و هزینه های نگهداری سالانه هم چندان قابل ملاحظه نخواهد شد.

برچسب ها: آب ، محصول ، تخم مرغ
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار