از سهام عدالت مقابل سوء‌استفاده‌ها محافظت می‌کنیم
کد خبر: 1005765
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004De1
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۵
سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت:
سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت با تأکید بر اینکه در همه بازار‌ها امکان سوء‌استفاده وجود دارد، اظهار کرد: سازمان بورس باید از این موضوع در مورد سهام عدالت جلوگیری کند، ولی نباید این انتظار را داشت که به خاطر این مسئله زیرساخت را کنار گذاشت، ما تلاش می‌کنیم از دارایی‌های سهام عدالت به خوبی محافظت کنیم تا سوءاستفاده نشود.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش ایسنا، حسین فهیمی در برنامه «پایش» که با موضوع «مدیریت دولت بر سهام عدالت» پخش شد، با اشاره به اینکه سهام عدالت پس از ۱۰ سال انتظار آزاد شده است، گفت: یکی از جنبه‌های مالکیت این است که سهامدار بتواند سهام خود را بفروشد، اما ما در این خصوص دعوتی برای فروش سهام عدالت نداشته‌ایم و به وظیفه خود در راستای ایجاد زیرساخت بر آن عمل کرده‌ایم. سود سالانه شرکت‌های سهام عدالت، مثل سال‌های قبل به همان نحو اتفاق خواهد افتاد، اما کسانی که روش مستقیم مدیریت سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند و در ۳۶ شرکت سهامدار شده‌اند، از این شرکت‌ها سود می‌گیرند.

وی با بیان اینکه ترکیب ۳۶شرکت سهام عدالت شامل صنایع مختلفی است، اظهار کرد: این شرکت‌ها الزاماً درآمد سالانه خود را به سود تقسیمی تبدیل نکرده‌اند، فرصتی به مردم داده شد که با ارزش سال۸۵ ما‌به‌التفاوت ارزش سهام عدالت تسویه نشده را پرداخت کنند، در غیر این صورت آن مقدار از سهامی که تسویه نشد به دولت بازگشت. در حال حاضر یک جامعه ۴۶میلیونی سهام عدالت داریم، مفهوم آزاد‌سازی سهام عدالت، فروش آن نیست و مردم می‌توانند دارایی‌شان را مدیریت کنند. این سهام تا قبل از این تحت مدیریت دولت بود و حالا خود سهامدار می‌تواند آن را مدیریت کند.

سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت با تأکید براینکه زیرساخت لازم برای افرادی که قصد دارند سهام عدالت‌شان را نقد کنند فراهم شده است، عنوان کرد: این به منزله تشویق برای فروش سهام نیست، در روز دهم خرداد که سهام عدالت آزاد شد، بیش از ۱۳‌میلیون سهامدار جدید به بازار بورس ایران وارد شدند.

فهیمی با بیان اینکه رفتار مالی مردم با آزاد‌سازی سهام عدالت تغییر می‌یابد، گفت: فروش سهام عدالت در شعب بانک‌ها یک امر غیرعادی برای یک زمان خاص و ویژه کسانی است که به شبکه کارگزاری بازار سرمایه دسترسی ندارند، بنابراین این کار برای یک دوره مشخص است. در همه بازار‌ها امکان سوءاستفاده وجود دارد، ولی سازمان بورس باید از آن جلوگیری کند، ولی نباید این انتظار را داشت که به خاطر این مسئله زیرساخت را کنار گذاشت، ما تلاش می‌کنیم از دارایی‌های سهام عدالت به خوبی محافظت کنیم تا سوء‌استفاده نشود.

سردرگمی مردم درمورد سهام عدالت

احسان همتی - کارشناس بازار سرمایه - با اشاره به اینکه آزاد‌سازی سهام عدالت ۱۵سال به طول انجامیده است، گفت: ارزش شرکت‌های بورسی سهام عدالت در ۱۵سال اخیر بیش از ۲۰ برابر شده، اما شرکت‌های غیربورسی سهام عدالت هنوز ارزش‌گذاری نشده‌اند.

در مسئله سهام عدالت ابهاماتی وجود دارد از جمله اینکه در ابتدا شامل ۶۰شرکت دولتی می‌شد، اما اتفاقی که رخ داد این است ۱۱‌شرکت از سبد سهام عدالت حذف شدند و دلیل آن مشخص نیست. از سوی دیگر در سال ۱۳۹۵ سهام عدالت ارزش‌گذاری شد و برخی شرکت‌ها حذف و درصد سهام برخی شرکت‌ها نیز کاهش پیدا کرد، اما معیار حذف و کاهش درصد سهام این شرکت‌ها مشخص نیست.

وی با تأکید بر اینکه در سه ماهه اخیر سبد سهام عدالت رشد خوبی داشته است، گفت: درصد زیادی از مردم روش غیرمستقیم مدیریت سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند، در طی یک ماه اخیر تصمیمات زیادی در خصوص سهام عدالت گرفته شده که بعضاً عجیب است و همین تصمیمات باعث سردرگمی مردم شده است.

تحریم‌ها اثری بر بازار سرمایه ندارد

ولید هلالات، تحلیلگر بازار سرمایه نیز با بیان اینکه سهام عدالت سبدی سرمایه‌گذاری است که از صنایع مختلفی تشکیل شده، گفت: این سبد شامل صنایع بزرگی نظیر فلزات اساسی، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و ... است. تغییرات قیمت سهام عدالت شبیه تغییرات شاخص کل بازار بورس بوده، تحریم‌ها در ۱۰‌سال اخیر باعث افت شرکت‌های بورسی نشده و ارزش آن‌ها یا ثابت بوده یا بیشتر شده است، بنابراین تحریم‌ها اثرچندانی روی بورس ندارد. در دو دولت مختلف تحریم‌ها اوج داشته که آمار‌ها نشان می‌دهد تأثیری بر بازار بورس نداشته است، از طرفی شاخص تورم نیز یکی از عوامل مؤثر بر بورس بوده که با بررسی اطلاعات این نتیجه استنباط شد رشد بازار بورس بیش از تورم بوده است.

وی با تأکید بر اینکه اثر کرونا روی بورس کوتاه‌مدت است، گفت: فروش شرکت‌ها در فروردین ماه افت می‌کند که اثر این پارامتر قبلاً در قیمت‌ها دیده شده و کرونا نیز در این زمان رخ داده، بنابراین اثری بر بازار نداشت. در بازار‌های موازی افزایش‌هایی داشته‌ایم، به عنوان مثال دلار و شاخص بورس همبستگی مستقیمی دارند، بنابراین در سه ماه اخیر با افزایش نرخ ارز شاخص بورس نیز رشد کرده است.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۳ بازار سرمایه ۲۷۰ درصد رشد داشته است، گفت: از خرداد ۱۳۹۳ تا فروردین ۱۳۹۵ نیز بازار با ۴۰ درصد ریزش مواجه بوده، بنابراین در آن سال‌ها نیز بازار سرمایه ریزش سنگینی را تجربه نکرده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار