شناسایی یک باغ ایرانی در فریمان
کد خبر: 1005480
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DZQ
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فریمان خبر داد
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فریمان از شناسایی یک باغ ایرانی مربوط به دوره پهلوی اول در این شهرستان خبر داد.

حسن گیاهی  عنوان کرد: باغ تاریخی آسیاب‎ قدیمی، از زیباترین آثار تاریخی شهرستان واقع در منطقه گردشگری بندفریمان است. این اثر فرهنگی طبیعی از چارچوب مفهومی و زیبایی شناسانه در طراحی و ساخت برخوردار بوده و همزمان با دیگر باغ ایرانی فریمان(باغ ملی) در دوره پهلوی اول بنیان گذاشته شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی اظهار کرد: باغ آسیاب با دو راه متقاطع به چهار بخش تقسیم می‎شود که درختان سر به فلک کشیده کاج در طرفین هر مسیر منظره زیبایی به آن بخشیده‎اند، از چهار مسیر اصلی باغ، یک راه با پلکان سنگی به در ورودی اصلی، یک راه با پل‎سنگی به کوه، یک راه به باغات و راه دیگر با پلکان به حوضچه‎سنگی تصفیه آب آسیاب ختم می‎شود.

 وی گفت: این باغ تاریخی که در دامنه کوه‎های بند ساخته شده در ابتدای ورودی خود آسیاب قدیمی را میزبانی می‎کند که همزمان با باغ ساخته شده و با اتکا به نیروی آب کار می‎کرده است.اب قبل از ورود به آسیاب در حوضچه سنگی زیبایی که برایش تعبیه شده، تصفیه می‎شده؛ همچنین سنگ‎های تراشیده بزرگ و یک دست به کار رفته در ساخت پلکان‎ها، حوضچه تصفیه آب، جوی‎های آب و پل به سبک سنگ‎های به کار رفته در تخت جمشید ساخته شده‎اند.

گیاهی اظهار کرد: خوشبختانه تا حد زیادی فضای سبز، باغ و آسیاب این باغ تاریخی که از هویت و شخصیت فرهنگی- طبیعی برخوردار است، باقی مانده که می‎طلبد از سوی مالک(کارخانه قند) مورد رسیدگی قرار گیرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فریمان افزود: این باغ تاریخی حدود دو هکتار وسعت دارد که در منطقه گردشگری سد فریمان و در دامنه کوه واقع شده است. فاصله این باغ تا شهر فریمان بین 8 تا 10 کیلومتر و مسیر آن آسفالت است، 

وی افزود: این باغ که به صورت طبقاتی بوده و توپوگرافی خاصی دارد، قطعا به زودی به یکی از زیباترین مناطق گردشگری خراسان رضوی تبدیل می‎شود. بدون شک این باغ ایرانی، فریمان را در شاخص‎های میراث فرهنگی و گردشگری استان ارتقاء خواهد داد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار