سیاه، سیاه است حتی اگر خبرنگار باشد...
کد خبر: 1005104
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DTM
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۹
مصطفی شاه کرمی
بازداشت یک خبرنگار رنگین‌پوست در کنارکشتار و سلب حقوق مدنی و انسانی سیاهپوستان به دلیل نفرت‌پراکنی و تسری نگاه نژادپرستانه توسط دستگاه حاکمه امریکا در بین لایه‌های مختلف جامعه، رسوایی تازه‌ای برای مدعیان حقوق بشر رقم زد.

روز گذشته برخی رسانه‌ها به نقل از شبکه سی‌ان‌ان خبر دادند که پس از بالا گرفتن اعتراضات مردمی به مرگ «جورج فلوید» شهروند سیاهپوست امریکایی به دست پلیس این کشور و نیز افزایش اعتراضات خیابانی در ایالت مینه‌سوتای امریکا، «عمر خیمنز» ـ خبرنگار سیاهپوست شبکه سی‌ان‌ان ـ حین تهیه گزارش زنده از اعتراضات مردمی شهر مینیاپولیس امریکا دستگیر شد.

این شبکه خبری اعلام کرده که خیمنز به همراه تهیه‌کننده و همچنین فیلمبردار این برنامه زنده خبری به‌رغم نشان‌دادن کارت شناسایی خود توسط مأموران پلیس دستگیر شده‌اند. نکته جالبی که نشان‌دهنده رسوب تفکرات و اعتقادات نژادپرستانه در میان هیئت حاکمه و پلیس این کشور است این است که گفته می‌شود یکی از اعضای سفیدپوست تیم خبری سی‌ان‌ان حاضر در محل اعتراضات مردمی در مینیاپولیس پس از نشان دادن کارت شناسایی خود دستگیر نشده است.

این رفتار پلیس امریکا در کنار قتل فجیع رنگین‌پوستانی مانند جورج فلوید نشان‌دهنده رفتار فاشیستی است که بسیاری از چهره‌های برجسته امریکایی سال‌هاست که آن را فریاد می‌زنند، اما به دلیل نفوذ صهیونیست‌ها در غول‌های رسانه‌ای با سانسور‌های عجیب و غریب و تحت نوعی آپارتاید رسانه‌ای مجال انعکاس و شنیده شدن پیدا نمی‌کنند.

از جمله این افراد «یورگن مارتچوکات»، از تاریخ‌دانان شناخته شده امریکایی است که سال‌هاست درباره تاریخچه خشونت در امریکای شمالی کار می‌کند و در گفت‌وگویی با «اس ار اف» سوئیس می‌گوید که نظم در امریکا بر پایه سفیدپوستی و نژادپرستی بنا نهاده شده و زندگی یک سیاهپوست کمتر از زندگی یک سفیدپوست ارزش دارد. به طور کلی سیاه بودن در جامعه امریکا به معنای فقیر بودن و منابع کمتری در اختیار داشتن است. بعد از دوران برده‌داری این شکل امریکایی آپارتاید به وجود آمده است. این شرایطی را ایجاد کرد که در آن امریکایی‌های آفریقایی‌تبار به ندرت در سیستم‌های حقوقی و سیاسی حضور داشتند و بسیار مورد تبعیض قرار می‌گرفتند. این روند مدت طولانی ادامه داشته است.»

دستگیری و بازداشت یک خبرنگار رنگین‌پوست حین پوشش زنده خبری اعتراضات مردمی شهر مینیاپولیس و آزاد کردن یک سفیدپوست حاضر در همان تیم خبری رسوایی تازه‌ای برای امریکا محسوب می‌شود که نمایانگر فروپاشی اخلاق و تکریم انسان‌ها در کشور‌های غربی و دروغ بودن مدعا‌های حقوق بشری آن‌ها است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار