انعکاس آزادسازی خرمشهر در رسانه‌های خارجی در ۴ خرداد ۱۳۶۱
کد خبر: 1004162
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DEA
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۱۵
رضا زیرک
سرویس ایثار و مقاومت جوان آنلاین: با شروع بیست‌و‌یکمین ماه از جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، رزمندگان اسلام با اتحاد و انسجام نیرو‌ها و با اراده‌ای قوی با دشمن درگیر و با اجرای عملیات‌های ثامن الائمه (ع)، طریق‌القدس و فتح‌المبین موفق شدند بخش اعظم مناطق اشغالی کشور را از لوث وجود نیرو‌های دشمن پاک کنند و دشمن را به عقب برانند. در این ماه (۳ خردادماه ۱۳۶۱) با اجرای عملیات بزرگ و با شکوه الی‌بیت‌المقدس، خونین‌شهر آزاد شد و دشمن زبون که با ایجاد حلقه‌های متعدد دفاعی در این منطقه هرگز گمان نمی‌کرد نیروهایش در این منطقه شکست بخورد، در محاصره نیرو‌های پرتوان اسلام قرار گرفت و تمامی پل‌های پشت سر خود را نیز منهدم شده دید. بنابراین فوج فوج خود را تسلیم نیرو‌های ایرانی نمودند به گونه‌ای که بیش از ۱۹ هزار تن از نیرو‌های دشمن به اسارت نیرو‌های ایران درآمدند. این نوشتار انعکاس این پیروزی را در رسانه‌های بین‌المللی در روز بعد از این عملیات یعنی در ۴ خرداد ماه ۱۳۶۱ بررسی کرده است.

فیگارو (زبان فرانسه)

رادیو تهران دیروز بعدازظهر خبر آزادی خرمشهر را اعلام کرد. در پی یک نبرد شدید بعدازظهر دیروز ارتش ایران وارد شهر شد، هنوز به طور دقیق معلوم نیست این حمله چقدر تلفات داشته است. خبرگزاری ایرانی ایرنا، گزارش داد شمار زیادی از رژیم بعثی عراق کشته و زخمی شده‌اند. رادیو تهران اعلام کرد ۳۰ هزار نیروی رژیم بعثی عراق که شهر را در تصرف داشتند، خود را تسلیم کردند. این رادیو اعلام کرد تعداد اسیران جنگی بسیار زیاد است به طوری که نمی‌توان آن‌ها را توسط اتومبیل جابه‌جا کرد. به گفته این منبع سه فروند هواپیمای میگ رژیم بعثی عراق سرنگون شده است. رژیم بعثی عراق اعلام کرد نبرد‌ها برای بازپس‌گیری مجدد خرمشهر از دست ایرانی‌ها ادامه دارد. خرمشهر در ۲۳ اکتبر ۱۹۸۰ بعد از آغاز جنگ خلیج‌فارس از سوی رژیم بعثی عراق اشغال شده بود و بازپس‌گیری آن توسط نیرو‌های ایرانی به منزله تحولی بزرگ در جنگ قلمداد می‌شود. ایران موفق شده است تمامی سرزمین‌های نفتی خوزستان و تمام نواحی مرزی ایران از ارتفاعات کردستان تا خلیج‌فارس [طبق قرارداد الجزایر که در سال ۱۹۷۵ منعقد شد و مرز ایران و عراق را مشخص می‌کنند]را به دست آورد. اعلام خبر آزادی خرمشهر که ایرانی‌ها اسم آن را تغییر داده و خونین‌شهر نامیده بودند باعث انفجار شادی مردم شد.

بازپس‌گیری دومین بندر ایران که رژیم بعثی عراق را از دستیابی به خلیج‌فارس محروم کرد، در چارچوب عملیات بیت‌المقدس که هفته پیش آغاز شده بود تحقق یافت. در ۹ ماه گذشته ایران به پاتک‌های متعددی دست زده که تلفات زیادی را برای ایران درپی داشته، در صورتی که برای رژیم بعثی عراق اینطور نبوده است. چند ساعت قبل، رژیم بعثی عراق از کشور‌های عرب خواست نیرو‌های خود را در جنگ ایران و رژیم بعثی عراق وارد عمل کنند. صدام در یک مصاحبه با دو روزنامه عراقی اعلام کرد حاضر است از دخالت ارتش مصر در کنار ارتش رژیم بعثی عراق استقبال کند. صدام گفت: مبارک برای بازگشت به جرگه کشور‌های عربی باید تشویق شود.

تایمز (زبان انگلیسی)

ایران اعلام داشت نیرو‌های این کشور وارد خرمشهر، شهر بندری ایران شده و سرگرم جنگ‌های خیابانی با نیرو‌های رژیم بعثی عراق که از دستاورد عمده خود طی ۲۰ ماه جنگ خلیج‌فارس دفاع می‌کنند، شده‌اند. اما رژیم بعثی عراق بعداً ادعای تمام شدن جنگ بر سر شهر را تکذیب و اعلام کرد نیروهایشان شهر را در کنترل خود داشته و تلفات و خسارات سنگینی را به دشمن وارد کرده‌اند. اگر ادعای ایران صحت داشته باشد این بدین معناست که این کشور به یک پیروزی بزرگ و مهم نظامی در حمله ۲۴ ساعته‌ای تحت عنوان عملیات بیت‌المقدس که هدفش از ابتدا بازپس گرفتن شهر خرمشهر از رژیم بعثی عراق بود، دست یافته است. پیروزی ایرانیان به منزله عقب‌نشینی عظیم و گسترده‌ای برای رژیم بعثی عراق خواهد بود که نیروهایش در هفته‌های اول جنگ خلیج‌فارس این شهر را به تصرف خود درآوردند. ادعای پیروزی اخیر ایران برای دولت‌های عرب خلیج‌فارس که حامی رژیم بعثی عراق بودند نگرانی گسترده و وسیعی را سبب شده است. این کشور‌ها میلیارد‌ها پوند از منابع مالی و سیاسی خود را برای حمایت از عراق هزینه کرده‌اند تا از پیروزی ایران در جنگ خلیج‌فارس ممانعت به عمل آورند.

خرمشهر قبل از آغاز جنگ در ماه سپتامبر ۱۹۸۰ دومین بندر بزرگ ایران بوده است. به دستور حضرت آیت‌الله خمینی رهبر مذهبی ایران نام شهر از خرمشهر، به خونین‌شهر تغییر یافت تا نشانه مقاومت شهر در برابر مهاجمان رژیم بعثی عراق باشد. در تمام بعدازظهر روزی که خرمشهر بازپس گرفته شد رادیوی ایران برنامه‌های عادی خود را کنار گذاشت و به پخش موزیک نظامی پرداخت که گهگاه قطع می‌شد تا یک گوینده پرهیجان بیانیه‌های نظامی فرماندهی نظامی ایران را قرائت کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار