۲۳۰ شیر آتش نشانی جدید در شهر اصفهان نصب می‌شود
کد خبر: 1004068
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DCe
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۹
معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان:
حسین امیری گفت: امسال ۲۳۰ شیر آتش نشانی (هیدرانت) در شهر اصفهان نصب می‌شود که اولویت نصب مناطق پرجمعیت و متراکم شهر به ویژه بازار‌ها خواهد بود.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ، معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه افزایش ضریب تکمیل شیرهای هیدرانت از جمله سیاست های اجرایی معاونت خدمات شهری شهرداری اصفهان با توجه به شاخص تاب آوری شهری و تاکید بر افزایش ایمنی در محیط های شهری است، اظهار کرد: از جمله مقاصد این اقدامات می توان به پیشگیری از وقوع حوادث و ترویج پدافند غیرعامل و نیز کاهش آسیب های ناشی از حوادث اشاره کرد. 

وی گفت: با توجه به بافت ویژه شهر اصفهان در برخی از مناطق، خودروهای اطفا حریق امکان تردد ندارد به همین علت ایجاد شیرهای هیدرانت در سطح شهر و آماده به کار بودن آنها از موارد بسیار ضروری در امدادرسانی به شمار می آید.

معاون خدمات شهرداری اصفهان ادامه داد: امکان دسترسی سریع و آسان نیروهای آتش ‌نشانی به آبگیری خودروها و استفاده بهینه از زمان در هنگام بروز آتش‌سوزی ها یکی از شاخصه‌های مهم و ویژه در عملیات‌ سازمان آتش ‌نشانی و کاهش خسارات و تلفات جانی است که این امکان از طریق نصب شیرهای هیدرانت فراهم خواهد شد.

وی هدف از نصب شیر هیدرانت را افزایش سرعت امدادرسانی در مواقع آتش سوزی و بحران دانست و تصریح کرد: در مهار حریق های بزرگ که نیاز به حجم زیاد آب است، شیرهای هیدرانت می تواند نقش موثر در خاموش کردن حریق ایفا کند.

یک هزار و 464 شیر هیدرانت فعال در اصفهان نصب است

امیری گفت: از آنجایی که استقرار ایستگاه، امکانات و تجهیزات در برخی از نقاط حساس و پر جمعیت امکان پذیر نیست، شیر‌های هیدرانت از لحاظ انجام کار نیرو‌های امدادی آتش ‌نشانی در زمان وقوع حوادث و اقدام به موقع برای حفظ جان و مال شهروندان حاضر در این نقاط، بسیار مؤثر است.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان با بیان اینکه این شیر‌ها با توجه به نیازسنجی‌ صورت گرفته و بر اساس وسعت و تراکم جمعیت، جانمایی و نصب می شود، تصریح کرد: امیدواریم با نصب شیر‌های هیدرانت جدید در نقاط مختلف شهر بتوان در کمترین زمان ممکن نسبت به انجام عملیات و اطفاء حریق در سطح شهر اقدام کنیم.

وی با اشاره به تعداد شیر‌های هیدرانت نصب شده گفت: در حال حاضر یک هزار و 464 شیر هیدرانت فعال در سطح شهر اصفهان است که با توجه به استانداردها باید سه هزار و 500 شیر هیدرانت تا رسیدن به سطح مطلوب و استاندارد در سطح شهر نصب باشد.

امیری افزود: در سال گذشته 58 شیر هیدرانت با هزینه ای بالغ بر 9 میلیارد ریال در مناطق یک،چهار، پنج، 6، هشت و 9 نصب شد به طوریکه هم اکنون سطح پوشش و ضریب تکمیل شیرهای هیدرانت 42 درصد است.

وی با اشاره به اینکه یکی از راه ‌های کاهش زمان در هنگام آتش‌سوزی، نصب شیرهای هیدرانت در سطح شهر است، اظهار کرد: با پیگیری صورت گرفته در خصوص تامین نیاز شهر به شیرهای هیدرانت تا پایان سال جاری230 شیر آتش نشانی در سطح شهر به خصوص در اماکن پرجمعیت نصب خواهد شد.

نصب تعداد شیرهای آتش نشانی بستگی به تراکم جمعیتی و احتمال آتش سوزی دارد

معاون خدمات شهری شهردار اصفهان با اشاره به فاصله استاندارد بین شیرهای هیدرانت آتش نشانی در سطح شهر گفت: در مناطقی که خطر آتش سوزی زیاد است مثل مناطق حساس و متراکم تجاری و صنعتی، بـازار و منـاطق مسـکونی بـا تراکم زیاد، فاصله شیرهای آتش نشانی باید به نحوی باشد که در هر نقطه بتوان حداکثر از فاصـله 75 متـری بـا کمـک شیلنگ، آب مورد نیاز برای آتش نشانی را از شبکه توزیع آب تامین کرد.

وی بیان کرد: همچنین در مراکزی مثل انبار کالاهای قابل اشتعال که احتمال آتش سـوزی هـای بـزرگ وجود دارد باید دو تا سه شیر آتش نشانی در اطراف آنها پیش بینی شود. 

امیری ادامه داد: در مناطقی مثـل منـاطق مسـکونی و تجـاری بـا تـراکم متوسـط که خطر آتش سوزی متوسط است فاصـله شـیرهای آتش نشانی باید به نحوی باشد که در هر نقطه از شهر بتوان حداکثر از فاصله 100 متری با کمک شیلنگ آب مورد نیـاز برای آتش نشانی را از شبکه توزیع آب تامین کرد.

وی با اشاره به فاصله شیرهای هیدرانت در مناطق با تراکم پایین گفت: در مناطقی که خطر آتش سوزی کم است (مثل مناطق مسکونی با تراکم کم)، فاصله شیرهای آتش نشانی باید به نحـوی باشد که در هر نقطه از شهر بتوان حداکثر از فاصله 150 متری با کمک شیلنگ آب مورد نیـاز بـرای آتـش نشـانی را از شبکه توزیع آب تامین کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار