شگفتی رزمندگان از خلاقیت و اعتماد به نفس فرمانده ۱۹ ساله
کد خبر: 1003871
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004D9T
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۰
شهید مسعود پیش‌بهار، فرماندهی جوان که گره‌گشای عملیات‌ها بود
پیش‌بهار از نیرو‌های اطلاعات و شناسایی بود که شناسایی‌های خاصی را در منطقه برای سردار شهید حسن باقری انجام می‌داد؛ یعنی هر جایی که حسن می‌خواست مطمئن شود که دشمن چه وضعیتی دارد و چه اتفاقی افتاده به مسعود می‌گفت برو یک گزارش تهیه کن
آرمان شریف
سرویس ایثار و مقاومت جوان آنلاین: یکی از برکات دفاع مقدس کشف استعداد‌های درخشان در فرماندهی و رزم‌آوری بود. دفاع مقدس فرصتی را فراهم آورد تا جوانانی که کمتر شناخته شده بودند و فرصت برای عمل کردن داشتند وارد میدان شوند و با روحیه‌ای بالا سرنوشت جنگ را تغییر دهند. اگر به سن فرماندهان دفاع مقدس نگاهی بیندازیم بیشتر آن‌ها در سنین ۱۸، ۱۹ تا ۲۵ سالگی قرار داشتند. دفاع مقدس با مدیریت و فرماندهی این جوانان به موفقیت‌های بزرگی دست یافت و تمام جهان را شگفت‌زده کرد. دشمن بعثی که خیال می‌کرد نیرو‌های نظامی ایران از فرماندهان باتجربه تهی شده نتوانست عملکرد فرماندهان و رزمندگان جوان ایرانی را به درستی تحلیل کند و پس از هر شکست چاره‌ای جز پذیرش قدرت ایرانیان نداشت.

سردار شهید مسعود پیش‌بهار یکی از همان فرماندهان جوانی بود که در ۱۶ تیر ۱۳۴۱ در شهرستان بهبهان به دنیا آمد. پیش‌بهار هنگام شروع جنگ تحمیلی ۱۸ سال بیشتر نداشت که راهی جبهه شد. او که زمان نوجوانی‌اش با زمان پیروزی انقلاب اسلامی گره خورده بود، هیچ‌گاه سنگر درس و تحصیل را ترک نکرد و نتوانست مدرک دیپلمش را در آن روز‌های سخت و دشوار بگیرد. مسعود دیپلم برق را با معدل ۱۸ از هنرستان آیت‌الله سعیدی گرفت که رشته خیلی سختی هم بود و تعداد بسیار کمی می‌توانستند در این رشته درس بخوانند در حالی که بعضی وقت‌ها سر کلاس درس حاضر نمی‌شد و کسی آنگونه که باید، او را در حال درس خواندن نمی‌دید، اما چون آدم بسیار باهوش و بااستعدادی بود با نمرات خیلی خوبی هم قبول می‌شد. با شروع دفاع مقدس شهید پیش‌بهار جزو اولین نفراتی بود که خودش را به جبهه رساند. او در مهرماه ۱۳۵۹ برای گذراندن آموزش نظامی به بسیج مراجعه کرد و یک دوره کوتاه و فشرده نظامی را طی کرد و عازم جبهه‌های نبرد شد و بعد از چند ماه حضور فعال در جبهه به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد.

سال ۱۳۶۰ در پایگاه منتظران شهادت که مرکز فرماندهی جنگ در جنوب بود به نوعی مسعود را کشف کردند و پی بردند که از لحاظ هوش و تدبیر نظامی آدم بسیار لایقی است و برای گذراندن یک دوره فشرده طرح و عملیات انتخاب شد و پس از طی این دوره تا زمان شهادتش به عنوان مسئول طرح و عملیات قرارگاه نصر در کنار سردار شهید حسن باقری بود و تا لحظه شهادت هم هیچ‌کس نمی‌دانست که مسعود در جنگ چه‌کاره است.

سردار جعفر اسدی درباره اعتماد شهید باقری به شهید پیش‌بهار می‌گوید: حسن با نبوغی که داشت، خیلی مسعود را قبول داشت. چرا؟ به خاطر فهم و درک و شعور. خیلی خوب هم از مسعود استفاده می‌کرد و هیچ‌کس نمی‌توانست به این خوبی از او استفاده کند و مسعود هم حسن را خیلی قبول داشت و می‌گفت او بهتر از همه می‌فهمد.

سردار امین شریعتی هوش و ذکاوت شهید پیش‌بهار در دفاع مقدس را این‌گونه تشریح می‌کند: لحظه به لحظه که پیش می‌رفتیم و اعتماد به نفس و خلاقیت مسعود را می‌دیدم واقعاً شگفت‌زده می‌شدم به‌گونه‌ای که ساعت‌ها بدون آب و غذا و خواب کار را انجام دادیم و حتی ایشان سؤالاتی را طرح کردند که باعث شد شناسایی‌ها را دوباره چک کنیم. بالاخره بعد از چند روز، مسعود پیش‌نویس طرح عملیات را به‌عنوان طریق‌القدس تهیه کرد و با تنظیم آن توسط فرماندهان عالی‌رتبه منطقه جنوب به آقامحسن و شهید صیاد ارائه شد و تصویب هم شد و بعد از مدتی عملیات طریق‌القدس با موفقیت انجام شد و دقیقاً شهید پیش‌بهار در تهیه طرح‌های عملیات‌های طریق‌القدس، فتح‌المبین و الی بیت‌المقدس نقش بسیار برجسته‌ای داشتند. او از نیرو‌های اطلاعات و شناسایی بود که شناسایی‌های خاصی را در منطقه برای سردار شهید حسن باقری انجام می‌داد؛ یعنی هر جایی که حسن می‌خواست مطمئن شود که دشمن چه وضعیتی دارد و چه اتفاقی افتاده به مسعود می‌گفت برو یک گزارش تهیه کن. مسعود توانست با شجاعت در عمل و دقت در نوشتن گزارش‌ها، اطمینان فرماندهی را به خود جلب کند و شد یکی از عناصر مؤثر در اطلاعات و عملیات گُلف. سردار شهید مسعود پیش‌بهار، فرمانده جوانی که می‌توانست آینده بسیار درخشانی داشته باشد و منشأ خدمات مهمی در جنگ باشد سرانجام بعد از ۱۸ ماه حضور فعال در جبهه‌ها در مرحله سوم عملیات الی بیت‌المقدس در تاریخ ۲۱ /۲ /۱۳۶۱ در دارخوین به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار