"تکرار می‌کنم" دیگر مورد استقبال نیست 
کد خبر: 1003099
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Cx1
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۲
اصلاح طلبان ضربه سنگینی خورده اند
عضو حزب موتلفه اسلامی درباره واکنش‌ها به صحبت‌های اخیر رییس دولت اصلاحات و فرافکنی از نقش خود در تشکیل دولت فعلی و مشکلات موجود گفت: تا اینجا استقبال خوبی نشده و علی رغم این تصور که گمان می‌شد تاثیرگذار باشد، اما سرخوردگی اصلاح طلبی باعث شده اقبالی به این صحبت‌ها نشان داده نشود.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: حمیدرضا ترقی فعال سیاسی درباره صحبت‌های اخیر محمد خاتمی گفت: به نظر من، می‌توان گفت بخشی از صحبت‌های ایشان اعتراف به اشتباهات اصلاح طلبان بود و عدم حضور جدی آن‌ها در یکی از بحران‌های جدی و مهم کشور که نشان می‌داد ایشان هم از عملکرد اصلاح طلبان راضی نیست و متاثر است که آن‌ها هیچ برنامه روشن و واضحی برای همکاری در این مساله ملی نداشتند. 

وی در ادامه افزود: این اعتراف با توجه به اینکه خود ایشان پشتیبان این دولت و زمینه ساز روی کار آمدن آن‌ها بود به نظر می‌رسد زمینه سازی برای احیا حیثیت و آبروی اصلاح طلبان باشد. از طرف دیگر جداسازی راه او از جریان‌های تندرو و ساختارشکن اصلاح طلب تلقی می‌شود که روش‌های ان‌ها را نمی‌پسندد و برای ماندن در قدرت و ادامه حیات سیاسی به تجدید نظر در روش‌ها و برخورد‌ها و برنامه ریزی‌ها نیاز دارد.

ترقی در پاسخ به این سوال، در هر دور از انتخابات با تکرار می‌کنم آقای خاتمی روبرو بودیم و استقبال خوبی انجام می‌شد این بار استقبال را چطور ارزیابی می‌کنید؟ پاسخ داد: تا اینجا استقبال خوبی نشده و علی رغم این تصور که گمان می‌شد تاثیرگذار باشد، اما سرخوردگی اصلاح طلبی باعث شده اقبالی به این صحبت‌ها نشان داده نشود همین بیانگر این نکته است که این طیف از طرف لیدر دچار چالشی جدی است و قطعا این پروژه ناکام خواهد ماند.

این عضو جبهه موتلفه تصریح کرد: به نظر می‌اید، ضربه سنگینی به اصلاح طلبی خورده است و تا بازگشت این سرمایه اجتماعی به مدت زیادی زمان نیاز است و در دوره‌های آخر مجلس و ریاست جمهوری امکان بازسازی این سرمایه اجتماعی وجود ندارد. اصلاح طلبی نیازمند تجدیدنظر در تئوری‌ها و رفتار و مشی خود هستند و باید تغییر عملکرد بدهند و همه این‌ها مستلزم زمان است.

وی در پاسخ به این پرسش، آیا آقای خاتمی به دنبال احیا اصلاح طلبی در جامعه بود و یا قصد داشت نبض جامعه را بسنجد؟ تصریح کرد: قطعا این تستی بود تا ببیند آیا حرف او در میان طرفدارانش تاثیری دارد یا خیر و بعد برای مدیریت و اداره مجموعه اصلاح طلبان تصمیمات جدیدی اخذ کنند. جمع قابل توجهی از اصلاح طلبان امروز از آقای خاتمی عبور کرده اند همانطور که از روحانی عبور شد. این مساله نشان می‌دهد چالش رهبری در میان این طیف جدی است. از طرفی کار تشکیلاتی مثل شورای عالی اصلاحات نتوانسته است پاسخگوی مشکلات این جمع باشد و هم از نظر تشکیلاتی و هم از منظر رهبری دچار مشکل هستند که این نیازمند خانه تکانی درونی است و کسانی که می‌خواهند در چهارچوب نظام فعالیت کنند راه خود را از ساختارشکنان جدا کنند تا مسیر سیاسی سالمی برای ماندن در قدرت و یا رقابت برای قدرت روشن شود. امروز اصلاح طلبی می‌تواند از این فرصت برای بازسازی خود استفاده کند، چون امروز جامعه کاری به آن‌ها ندارد و می‌توانند در بعد تئوریک و عملی به بازسازی خود بپردازند.
منبع: جام جم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار