نظری بر واپسین اثر منتشره از زنده‌یاد استاد سیدهادی خسروشاهی
کد خبر: 999088
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004BuK
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۰
شاهد توحیدی
سرویس تاریخ جوان آنلاین: خاطرات مستند زنده‌یاد آیت‌الله سید‌هادی خسروشاهی، واپسین اثر آن بزرگ است که در دوران حیات وی نشر یافت. او، اما این مجموعه را از مدت‌ها پیش آماده ساخته بود که نهایتاً در ماه‌های اخیر، به دست علاقه‌مندان رسید. سابقه دوستی استاد با رهبر معظم انقلاب اسلامی، به دوران طلبگی آن دو بازمی‌گشت و قدمتی نزدیک به شش دهه داشت. او در این واپسین کتاب منتشره خویش، شمه‌ای از خاطرات این مدت دراز را به تفصیل بازگفته است.

وی در توضیحی بیشتر، در دیباچه این اثر می‌گوید: «این بخش از حدیث روزگار شامل خاطرات مستند اینجانب درباره حضرت آیت‌الله سید‌علی خامنه‌ای‌ـ حفظه‌الله‌ـ است و محصول یک گفت‌وگوی مفصل و مکتوبی است که به خواست بعضی از دوستان، در سه سال پیش، انجام گرفت و جستار‌هایی از آن نخست در مجله دو ماهه پاسدار اسلام نشریه وزین فرهنگی، سیاسی، اجتماعی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم چاپ شد و بخش‌های دیگری هم به طور مفصل‌تر، در چند شماره از روزنامه جوان چاپ تهران، منتشر گردید. البته بنای نخستین این بود که در حدیث روزگار به نشر خاطرات مستند، درباره اعاظم معاصر پرداخته نشود و به‌طور طبیعی، در این صورت تکمیل و تنظیم یادداشت‌های مربوطه هم در بایگانی کتابخانه ما باقی می‌ماند! اطلاع یافتن بعضی از دوستان از این امر، باعث شد که گروهی از یاران و علاقه‌مندان و دوستان قدیم و جدید، خواستار تنظیم و نشر خاطرات مربوط به رجال و علمای معاصر شدند و در میان این دوستان، شخصیت‌های برجسته‌ای، علاوه بر ایران، از کشورهای: عراق، لبنان، حوزه خلیج‌فارس و حتی مصر، پاکستان، ترکیه و... هم بر این امر اصرار ورزیدند و دلیل ایشان هم این بود که درباره «درگذشتگان» می‌توان در فرصت‌های دیگر هم اقدام نمود، ولی در مورد معاصرین، ضرورت روشن شدن حقایق و کشف نکات تاریخی، ایجاب می‌کند که مسئله در اولویت کامل قرار گیرد. این تأکید و اصرار از سوی دوستان و بزرگان داخل و خارج‌- که شاید بالغ بر چند ده نفر می‌شوند‌ـ موجب گردید که به تدریج ضمن نقل حوادث پیشین و خاطرات مربوط به گذشته‌ها، به تنظیم و نشر خاطرات مربوط به عصر خود نیز بپردازیم... و در همین رابطه مصاحبه بعضی از دوستان، موجب شد که نخست از رهبر معظم انقلاب، آیت‌الله خامنه‌ای آغاز کنیم. برای اطلاع دوستان علاقه‌مند، می‌توان اشاره کرد که حدود ۵۰ رساله، در این زمینه و تحت همین عنوان حدیث روزگار، روی میز! ـ و گاهی زیر میز! قرار داشت‌ـ و دارد‌ـ که بعضی از آن‌ها چاپ شده و بعضی دیگر آماده حروفچینی و چاپ است و بقیه نیز، اگر عمری باشد، در آینده نه‌چندان دور، تقدیم عزیزان علاقه‌مند خواهد شد.»

زنده‌یاد خسروشاهی در بخش دیگری از این مقدمه، درباره مستندات مجموعه حدیث روزگار و مشخصاً خاطرات مربوط به آیت‌الله خامنه‌ای آورده است: «در این بخش از خاطرات که پس از تکمیل به طور مستقل به دست چاپ سپرده می‌شود، ملحقاتی نیز بر آن افزوده شد که شامل نامه‌ها، گزارش‌ها، مقالات، اسناد و عکس‌های تاریخی گوناگونی است و هر کدام، در نوع خود، ارزش تاریخی خاصی را دارد و این اضافات به تناسب، در بخش ملحقات نقل شده است. اشاره به این نکته هم بی‌مناسبت نیست آنچه در این رساله آمده است، همه خاطرات من درباره آیت‌الله خامنه‌ای نیست، بلکه فقط نکاتی است که به هنگام گفت‌وگوی خاصی به خاطر آمد و مکتوب و نقل شد... به امید آنکه خاطرات دیگر نیز اگر توفیق یار شد و اسناد و عکس‌های مربوطه در بین اوراق به دست آمد، تنظیم و در چاپ مجموعه کامل خاطرات افزوده شود. بی‌شک برای اصلاح و تکمیل این خاطرات و بخش‌های دیگر، نقد و تذکار دوستان و علاقه‌مندان موجب مزید امتنان خواهد بود.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار