چوب خط ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلاری آبی‌ها!
کد خبر: 996842
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004BK6
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۶
گزارش تفصیلی «جوان» از لیست کامل بدهی‌های باشگاه استقلال به بازیکنان و مربیان خارجی
پرونده‌های تلنبار شده از شکایت‌های بازیکنان خارجی در فیفا سال‌هاست یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های فوتبال ایران است؛ پرونده‌هایی که کم دردسر برای باشگاه‌های کشورمان نداشته است، از جریمه‌های سنگین گرفته تا محرومیت از نقل و انتقالات.
سعید احمدیان
سرویس ورزشی جوان آنلاین: استقلال یکی از همان باشگاه‌های پرشکایت در کمیته انضباطی فدراسیون جهانی فوتبال است و هر سال که می‌گذرد پرونده‌هایش بیشتر می‌شود. مانند امروز که چندین پرونده شکایت بازیکنان خارجی سابق این تیم، آبی‌ها را در وضعیت سختی قرار داده است، بازیکنانی که پس از اینکه از رسیدن به پول در ایران دستشان کوتاه ماند، راه زوریخ و مقر فیفا را در پیش گرفتند و با تنظیم شکایتی از باشگاه استقلال، خواهان تمام حق و حقوقشان شده‌اند. حالا هم حکم‌های فیفا علیه باشگاه استقلال هر چند وقت یکبار به ایمیل باشگاه فرستاده می‌شود تا مدیران این تیم که برای پرداخت درصد‌های معوقه قرارداد بازیکنان فعلی‌شان کاسه چه کنم چه کنم دست گرفته‌اند، با بحران بزرگ‌تری روبه‌رو شوند. هر چند در نهایت چشم‌شان به دست وزیر ورزش است که انگشت بچرخاند و با امضایی زیر درخواست‌هایشان، دستور پرداخت جریمه‌ها را از بیت‌المال بدهد!

با این حال هر سال پرونده روی پرونده می‌آید و چنین شکایت‌هایی که ضرر‌های هنگفتی را به باشگاه‌هایی مانند استقلال می‌زند، برای مدیران تیم درس عبرت نمی‌شود. همین است که با وجود ناتوانی در پرداخت قرارداد‌های سنگین و سبک خارجی‌ها، باز هم ابتدای هر فصل لیست مورد نظر سرمربی تیم پر از نام بازیکن خارجی است و درصد‌های دلالی که در این بین به برخی مربیان و مدیران تیم‌ها می‌رسد، سبب می‌شود تا همچنان این چرخه ادامه داشته باشد تا جایی که با بازیکن چند هزار دلاری، قرارداد چند صد هزار دلاری بسته می‌شود و وقتی باشگاه از پرداخت عاجز می‌ماند، نتیجه‌اش می‌شود اضافه شدن یک شکایت دیگر در فیفا تا مانند امروز که استقلالی‌ها به صورت همزمان درگیر چند پرونده از شکایت بازیکنان و مربیان خارجی شان در فدراسیون جهانی فوتبال هستند. با نگاهی به لیست بدهی‌های خارجی استقلال، آبی‌ها باید مبلغی حدود ۲ میلیون و ۵۰۷ هزار دلار که با دلاری ۱۶ هزار تومان مبلغی حدود ۴۰ میلیارد و ۱۲۰ میلیون تومان می‌شود را برای صاف کردن این بدهی‌ها پرداخت کنند.

آندره استراماچونی: یک میلیون و ۱۰۲ هزار دلار
آندره استراماچونی سرمربی ایتالیایی دیگر شاکی استقلال است، استرا ابتدای فصل جاری به استقلال آمد و توانست این تیم را پس از هزار و ۳۱۰ روز به صدر جدول لیگ برتر برساند و محبوبیت فوق‌العاده‌ای روی سکو‌های آبی کسب کند. با این حال در ادامه مشکلات آبی‌ها برای پرداخت پول قرارداد این مربی به خاطر تحریم و همچنین سنگ اندازی برخی از داخل باشگاه سبب شد تا استرا دی ماه ۹۸ و تنها پس از شش ماه از استقلال جدا شود. گفته می‌شود استراماچونی هم با توجه به قرارداد دو ساله‌اش، اواخر اسفند از باشگاه استقلال به فیفا برای دریافت مطالباتش شکایت کرده است.

قرارداد استراماچونی با آبی‌ها سالی ۸۲۰ هزار دلار بود که روی هم برای دو فصل یک میلیون و ۶۴۰ هزار دلار می‌شد. استقلالی‌ها تاکنون رقمی حدود ۴۸۸ هزار دلار به این مربی پرداخت کرده‌اند و در صورت محکومیت در فیفا باید برای همین فصل جاری رقمی نزدیک به ۳۳۲ هزار دلار دیگر به استرا پرداخت کنند. در صورت بیکاری و در خانه ماندن استراماچونی در فصل آینده، استقلال باید ۸۲۰ هزار دلار دیگر نیز به این مربی پرداخت کند.

وینفرد شفر: ۵۵۰ هزار دلار
سرمربی آلمانی فصل گذشته استقلال یکی از شاکیان این تیم در فیفاست، شفر مهر سال ۹۶ در حالی به عنوان سرمربی جدید استقلال جانشین علیرضا منصوریان شد که آبی‌ها یکی از بدترین نتایج دوره‌های حضورشان در لیگ برتر را ثبت کرده بودند و در بین تیم‌های پایین جدول قرار داشتند. استقلال در ادامه، اما با شفر توانست تبدیل به یک تیم مدعی شود و در پایان در رده سوم لیگ قرار بگیرد و در جام حذفی فصل ۹۷- ۹۶ هم با شکست تیم خونه به خونه در فینال قهرمان شود.

در لیگ هجدهم، اما اوضاع آنطور که مدیران باشگاه استقلال انتظار داشتند، پیش نرفت و حذف از جام حذفی، دور شدن از قهرمانی در لیگ برتر و نتایج ضعیف در لیگ قهرمانان سبب شد تا پرونده این مربی بسته شود. اردیبهشت ۹۸ و در هفته‌های پایانی لیگ هجدهم، وقتی استقلالی‌ها با توجه به اختلاف ۹ امتیازی با صدر از قهرمانی ناامید شدند، عذر این مربی که حاشیه‌های فراوانی داشت را خواستند و فرهاد مجیدی جانشین شفر شد. در حالی کارنامه شفر در یک فصل و نیم حضور در استقلال تنها یک جام بود که درباره قرارداد این مربی حرف و حدیث‌های فراوانی به گوش می‌رسد. شفر سال ۹۶ با یک قرارداد ۳۶۰ هزار دلاری به استقلال آمد، اما اردیبهشت ۹۷ پیش از بازی فینال جام حذفی در حالی قراردادش را برای دو سال تمدید کرد که مقرر شد سال اول ۷۵۰ و سال دوم ۹۰۰ هزار دلار دریافت کند. شفر، اما یک سال بعد از تمدید قراردادش از سوی باشگاه استقلال به واسطه نتایج ضعیف کنار گذاشته شد تا این مربی که همچنان یک سال دیگر با آبی‌ها قرارداد داشت، با شکایت به فیفا خواهان مطالباتش شود. فیفا نیز پس از بررسی پرونده باشگاه استقلال را به مبلغ ۵۵۰ هزار دلار جریمه کرد.

شفر در شکایت خود از باشگاه استقلال، چیزی نزدیک به یک میلیون و ۷۰۰ هزار دلار درخواست کرده بود. سرمربی آلمانی یک میلیون و ۱۰۰ هزار دلار برای فصل جاری به اضافه آپشن‌های قراردادش شامل پاداش‌ها و حضور در لیگ قهرمانان آسیا را خواسته بود که فیفا آن را رد کرده است. با توجه به اینکه شفر برای پس از برکناری از استقلال به باشگاه بن‌یاس امارات رفت، فیفا مابه‌التفاوت قراردادش با این باشگاه و استقلال را محسوب کرد و به سرمربی آلمانی گفته که تنها می‌تواند ۳۲۵ هزار دلار از استقلال غرامت بگیرد. همچنین او ۲۲۵ هزار دلار نیز حقوق عقب افتاده داشته است که با احتساب ۳۲۵ هزار دلار قرارداد امسالش، مجموع ۵۵۰ هزار دلار از باشگاه استقلال طلبکار خواهد بود.

سرور جباروف: ۹۳ هزار و ۵۰۰ دلار
هافبک مشهور ازبکستانی دیگر شاکی استقلال است، هافبکی که بازی‌های درخشان و گل‌های دیدنی‌اش هنوز از خاطره آبی‌ها نرفته است. دی ماه سال ۹۵ بود که جباروف که عنوان بازیکن سال آسیا را در کارنامه افتخاراتش دارد، به استقلال پیوست و یکی از ستاره‌های استقلال در لیگ هفدهم بود. جباروف که توانسته بود خیلی زود تبدیل به یکی از مهره‌های تأثیرگذار آبی‌ها شود، مرداد ۹۷ از استقلال جدا شد و تلاش مدیران این تیم برای تمدید با این بازیکن به نتیجه‌ای نرسید تا او راهی لیگ قزاقستان شود. در حالی جباروف از استقلال جدا شد که آبی‌ها ۱۳۳ هزار و ۵۰۰ دلار به سرور بدهکار بودند. با این حال در میانه لیگ هجدهم با درخواست شفر، بازگشت جباروف به استقلال کلید خورد و مقرر شد تا ابتدا اقدامات برای تسویه‌حساب با این هافبک گلزن و طراح ازبکستانی صورت بگیرد و سپس این بازیکن برای حضور در تمرینات و انجام تست‌های پزشکی راهی تهران شود. در همین راستا دو حواله ۲۰ هزار دلاری به حساب جباروف از سوی باشگاه استقلال واریز شد، اما مابقی این مبلغ به خاطر بدعهدی برخی از واسطه‌های باشگاه هرگز به جباروف پرداخت نشد. ستاره سابق تیم ملی ازبکستان در حال حاضر ۹۳ هزار و ۵۰۰ دلار از استقلال طلبکار است، ۹۰ هزار دلار از این مبلغ بابت قرارداد اصلی و ۳ هزار و ۵۰۰ دلار بابت آپشن‌های قرارداد باید به این بازیکن پرداخت شود. جباروف مهر ماه سال ۹۸ بود که با شکایت به فیفا، خواهان مطالبتش شد و اسفند ماه حکم فیفا برای پرداخت ۹۳ هزار دلار به باشگاه استقلال رسید و گفته می‌شود مسئولان این تیم تا اردیبهشت امسال برای پرداخت این پول از سرور مهلت گرفته‌اند.

گادوین منشا:۶۸ هزار دلار
مهاجم سیه چرده فصل گذشته استقلالی‌ها هم از دیگر بازیکنانی است که با توجه به عدم پرداخت مطالباتش توسط باشگاه استقلال توانسته با شکایت به فیفا علیه آبی‌پوشان حکم بگیرد. منشا بهمن سال ۹۷ در حالی پیراهن آبی را پوشید که انتقال او از پرسپولیس به استقلال برای جنجالی شدن این مهاجم کافی بود. منشا در حالی به استقلال آمد که در مدت یک فصل و نیم حضورش در پرسپولیس نتوانست برای قرمز‌ها بدرخشد و در نیم فصل اول لیگ هجدهم تنها یک گل به ثمر رسانده بود. مهاجم نیجریه‌ای در استقلال هم نتوانست آن مهاجم گلزن باشگاه پیکان باشد که چشم خیلی‌ها را گرفته بود. حضور منشا در استقلال به شش ماه هم نرسید و این مهاجم در پایان لیگ هجدهم در لیست مازاد قرار گرفت و پرونده‌اش در جمع آبی‌ها با تنها زدن یک گل بسته شد. منشا که در لیگ نوزدهم پیراهن گل گهر سیرجان را بر تن کرده است و از باشگاه استقلال ۶۸ هزار دلار طلب دارد به فدراسیون بین‌الملی فوتبال شکایت کرده و شکایت رسمی منشا به باشگاه استقلال رسیده است و مسئولان این تیم تا چهارم فروردین‌ماه ۹۹ فرصت داشتند تا مطالبات این بازیکن را پرداخت کنند. منشا که پس از درگیری‌اش با خطیر معاون وقت باشگاه استقلال مدعی شده بود او را در باشگاه زندانی کرده بودند تا زیر برگه پولی که دریافت نکرده را امضا کند، پس از رسیدن حکم فیفا به باشگاه استقلال گفته است یک دلار هم به این تیم تخفیف نمی‌دهد.

باشگاه پاختاکور: ۱۲۵ هزار دلار
یکی دیگر از بدهی‌های خارجی آبی پوشان به باشگاه پاختاکور بابت حق انتقال ایسما به استقلال است. ایسما گونکالوس بازیکن گینه‌ای با نظر شفر ششم بهمن سال ۹۷ با قراردادی ۸۰۰ هزار دلاری به استقلال پیوست، مهاجمی که پس از زدن ۱۶ گل برای پاختاکور در لیگ ازبکستان به تهران آمد تا ضعف خط حمله آبی‌ها را پوشش دهد. امیرحسین فتحی مدیرعامل وقت استقلال پس از قرارداد با ایسما در مصاحبه‌ای گفته بود: «همانطور که به هواداران بی‌شمار و میلیونی‌مان قول داده بودم این بازیکن ملی‌پوش که سابقه عضویت در تیم ملی جوانان پرتغال و تیم ملی بزرگسالان گینه را در کارنامه خود دارد و همچنین در لیگ‌های معتبر و بزرگ اروپا نظیر لوشامپیونه فرانسه، لیگ برتر پرتغال، اسکاتلند، یونان، قبرس و... بازی کرده و فقط در دو سال اخیر حدود ۳۵ گل به ثمر رسانده است به خط حمله تیم محبوبمان اضافه و وارد خانواده استقلال خواهد شد.»

با وجود تعریف‌های فتحی، اما ایسما با وجود قرارداد یک و نیم ساله‌اش، به دلیل عملکرد ضعیفی که داشت، پس از تنها یک نیم فصل حضور در استقلال، در تاریخ ۱۱ خرداد ۹۸ از این تیم جدا شد. او در نیم فصل حضورش در استقلال تنها سه گل به ثمر رساند. پس از این جدایی سایت باشگاه استقلال نوشت ایسما در فضایی صمیمانه و دوستانه از جمع آبی پوشان جدا شد تا احتمال شکایت این بازیکن از استقلال برای دریافت مطالباتش به صفر برسد. با این حال بهمن سال گذشته خبری در رسانه‌ها منتشر شد که باشگاه پاختاکور بابت انتقال ایسما از استقلال طلبکار است و به همین خاطر می‌خواهد به فیفا شکایت کند. ماجرا از این قرار است که باشگاه پاختاکور در نامه‌هایی به باشگاه استقلال خواستار پرداخت پول حق انتقال ایسما گونکالوس به استقلال شده بود. باشگاه ازبکستانی در نامه آخر خود که دی ماه ۹۸ ارسال کرده بود، تهدید کرد در صورت پرداخت نشدن ۱۲۵ هزار دلار از حق انتقال ایسما، از استقلال به فیفا شکایت خواهد کرد. البته استقلالی‌ها که فعلاً پولی در حساب ندارند، به نظر می‌رسد می‌خواهند زمان بخرند و طلب باشگاه پاختاکور را پس از شکایت این تیم ازبک به فیفا پرداخت کنند. به خصوص که به گفته یکی از مسئولان استقلال، اگر این شکایت انجام شود حداقل سه الی چهار ماه طول می‌کشد تا رأی نهایی فیفا صادر شود.

بویان نایدنوف: ۳۰۰ هزار دلار
طلبکار دیگر استقلال بویان نایدنوف مقدونیه‌ای است، او یکی از خرید‌های خارجی استقلال بود که بهمن ماه سال ۹۶ با درخواست شفر با قراردادی یک و نیم ساله به استقلال پیوست، اما در نیم فصل حضورش در استقلال تنها ۲۷۰ دقیقه به میدان رفت و بیشتر فصل را با توجه به مصدومیت روی سکو‌ها نشست. گفته شد بویان در یک جلسه تمرینی، به علت استفاده نادرست از بارفیکس مصدوم شد و فصل را از دست داده بود. بویان با توجه به عملکرد ضعیفش تنها نیم فصل در استقلال حضور داشت و خرداد سال ۹۷ از استقلال جدا شد. هر چند بویان پس از اینکه در لیست مازاد شفر قرار گرفت از مسئولان باشگاه خواسته بود با پرداخت قراردادش در نیم فصل به همکاری‌اش با استقلال پایان دهد، اما این اتفاق نیفتاد تا اکنون این بازیکن با شکایت به فیفا، مبلغ سال دوم قراردادش را نیز بخواهد.

این بازیکن پس از جدایی از استقلال به خاطر فسخ قراردادش از این تیم به فیفا شکایت کرد و حالا فیفا به نفع او رأی داده است. طبق گفته خلیل‌زاده، استقلال باید به این هافبک که در مجموع تنها سه بازی هم برای آبی‌ها به میدان رفته است، ۳۰۰ هزار دلار به اضافه هزینه دیرکرد پرداخت کند، آن هم هافبکی که گفته می‌شود پس از جدایی از استقلال یک قرارداد ۴۰ هزار دلاری با تیم جدیدش بسته است، اما در استقلال با او قراردادی ۱۰ برابر ارزش واقعی‌اش بسته شده بود!

لئوناردو پادوانی:۱۰۰ هزار دلار
مدافع بلند بالای برزیلی در حالی پس از آسیب دیدگی در استقلال این روز‌ها روی ویلچر می‌نشیند که با وجود وضعیت نامساعد جسمی از استقلال طلبکار است و پس از امروز و فردا کردن‌های مدیران تیم برای رسیدن به طلبش به فیفا شکایت کرده است. لئوناردو پادوانی شهریور سال ۹۵ از سپاهان به استقلال آمد تا تجربه جدیدی را پشت سر بگذارد. حضور پادوانی در استقلال، اما برای این مدافع برزیلی خوش یمن نبود و یک سال و نیم بعد از حضورش در استقلال با مصدومیت از ناحیه نخاع گردن پایان فوتبالش رقم خورد. ۵‌اسفند ۹۶ استقلال در اهواز به مصاف فولاد رفت و در حالی که آخرین دقایق نیمه اول بازی سپری می‌شد، پادو بر اثر برخورد از ناحیه سر با بازیکن خودی (آرمین سهرابیان) از ناحیه جمجمه و گردن آسیب جدی دید تا این نه تنها آخرین بازی پادو برای استقلال، بلکه آخرین بازی فوتبال در زندگی او باشد. پادوانی پس از آن اتفاق با توجه به ضربه خوردن نخاعش ویلچرنشین شد و پس از مدتی فیزیوتراپی در ایران برای ادامه درمان راهی برزیل شد. با وجود مصدومیت شدید پادوانی در زمان حضورش در استقلال، اما مسئولان این تیم حتی در پرداخت بدهی‌های این بازیکن هم اهمال کردند تا جایی که حالا خبر می‌رسد این مدافع برزیلی در نهایت پس از بدقولی استقلالی‌ها با شکایت به فیفا به دنبال حق و حقوقش است و با توجه به حکم فیفا باشگاه استقلال باید صدهزار دلار طلب پادوانی را پرداخت کند. صحبت‌های مدافع برزیلی سابق استقلال در یکی از آخرین مصاحبه‌هایش نشان از دل پر او دارد: «انتظار زیادی ندارم. طلبم را می‌خواهم، چون آن‌ها می‌دانند من شرایط خوبی ندارم. زمانی که به من نیاز داشتند برای موفقیت تیم تلاش کردم و زمانی که من به آن‌ها نیاز داشتم من را رها کردند. این رفتار اصلاً درست نیست. شرم‌آور است که من را نادیده گرفتند.»

رابسون جانواریو: ۴۶ هزار دلار
دیگر طلبکار استقلال هم یک مدافع برزیلی است، رابسون جانواریو که تیر ماه سال ۹۵ با نظر علیرضا منصوریان با استقلال قرارداد بست، اما با وجود عملکرد درخشانش در خط دفاعی آبی‌ها در لیگ شانزدهم، تابستان ۹۶ از جمع آبی‌پوشان جدا شد و به تیم بوآویشتای پرتغال پیوست. جانواریو هم یکی دیگر از خارجی‌هایی است که نتوانست پس از جدایی از استقلال، تمام مطالباتش را دریافت کند، او هم پس از وعده‌های بی‌سرانجام آبی‌ها، مرداد سال گذشته برای دریافت طلب ۴۶ هزاری دلاری‌اش به فیفا شکایت کرد. فدراسیون جهانی فوتبال هم اسفند ماه در نامه‌ای به باشگاه استقلال حکم به پرداخت طلب جانواریو داده است.

مارتین فورکل: ۱۸ هزار دلار
مارتین فورکل دیگر طلبکار آبی‌هاست، او که یکی از دستیاران وینفرد شفر در استقلال بود، نیم فصل لیگ هجدهم به جمع کادر فنی آبی‌پوشان پیوسته بود. این مربی با اخراج شفر در اردیبهشت ۹۸ از استقلال جدا شد و برای گرفتن مطالباتش به فیفا شکایت کرد. شکایت فورکل به باشگاه استقلال رسیده است و گفته می‌شود باشگاه باید مبلغ ۱۸ هزار دلار از طلب‌های مربی پیشین خود را پرداخت کند.

وکلای خارجی: ۵۵ هزار دلار
علاو بر بازیکنان و مربیان خارجی، نام دو وکیل هم در بین بدهکاران استقلال دیده می‌شود. ماجرای شکایت یکی از این وکلا به پرونده شکایت استقلال درباره نتیجه سوپرجام سال ۹۷ برمی‌گردد. پس از عدم حضور استقلال در بازی سوپرجام مقابل پرسپولیس به دلیل حضور در اردوی ترکیه، سازمان لیگ فوتبال رأی به برتری ۳ بر صفر قرمز‌ها داد. پس از این رأی آبی‌ها به دادگاه عالی ورزش یا همان CAS شکایت کردند، آن هم در شرایطی که خیلی‌ها معتقد بودند این شکایت راه به جایی نمی‌برد و فقط هزینه کردن بی‌فایده است.

همانطور که پیش‌بینی می‌شد شکایت استقلال رد شد و یک بدهی دیگر هم روی دست استقلال ماند. استقلال که برای این پرونده یک وکیل ایتالیایی- استرالیایی به نام جیمز کیچینگ را استخدام کرده تا امروز حق الوکاله ۳۰ هزار دلاری او را پرداخت نکرده است. مسئله‌ای که سبب شده است این وکیل به دادگاه عالی ورزش شکایت کند. علاوه بر این گفته می‌شود استقلالی‌ها با شکایت ۲۵ هزار دلاری یکی دیگر از وکلای خارجی‌شان در ماجرای دفاع از پرونده‌های شکایتی خود در فیفا نیز روبه‌رو هستند تا در مجموع ۵۵ هزار دلار به دو وکیل خارجی نیز بدهکار باشند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار