هشدار درباره چهارشنبه سوری کرونایی
کد خبر: 995430
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004AxK
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۲
سردار علیرضا لطفی
نگاهی به پرونده‌های تشکیل شده در پلیس‌آگاهی نشان می‌دهد که چطور یک لحظه لذت شنیدن و دیدن انفجار یک نارنجک یا بمب دست‌ساز فرد را در جایگاه قاتل قرار داده یا سبب نابینایی، معلولیت و قطع عضو شده است.

با اینکه آمار‌های اعلام شده از سوی رئیس اورژانس کشور در ۱۶ فروردین ۹۸ به کاهش ۷۲ درصدی مصدومان حوادث چهارشنبه سوری ۹۷ اشاره داشت و خبر از ارتقای سطح آگاهی شهروندان و همراهی و همدلی آنان با نیروی انتظامی و سایر سازمان‌های امداد‌رسان در پیشگیری از بروز حوادث ناگوار در شب چهارشنبه سوری می‌دهد، ولی زمانی می‌توان از شرایط حاکم بر جامعه احساس رضایت کرد که حتی شاهد یک مورد فوت، سوختگی یا آسیب چشم و قطع عضو به دلیل صدمات ناشی از به‌کارگیری و ساخت مواد محترقه نباشیم.

یکی از ویژگی‌های انسان سالم، عبرت‌آموزی است و باعث شگفتی است که با وجود سال‌ها آموزش همگانی، مستند‌سازی از حوادث چهارشنبه‌سوری، مشاهده و لمس اتفاقات تلخ فوت و قطع عضو در بین شهروندان، باز هم عده زیادی در پی تجربه هیجان پر مخاطره چهارشنبه سوری هستند. شبی که تبعات هیجان طلبی در آن نه یک روز و یکسال که یک عمر گریبان فرد و اطرافیانش را می‌گیرد.

نگاهی به پرونده‌های تشکیل شده در پلیس‌آگاهی نشان می‌دهد که چطور یک لحظه لذت شنیدن و دیدن انفجار یک نارنجک یا بمب دست‌ساز فرد را در جایگاه قاتل قرار داده یا سبب نابینایی، معلولیت و قطع عضو شده است.

انفجار در ساختمان‌های محل انباشت مواد محترقه نیز نه تنها خود فرد که گریبانگیر خانواده و همسایگان نیز می‌شود و شادی آغاز سال نو، در تاریکی سایه صدمات جسمی و روحی و اقتصادی رنگ می‌بازد.

نکته قابل توجه دیگر بی‌توجهی این افراد نسبت به سلامت جسمی و روحی خودشان است. زیرا حتی حرفه‌ای‌ترین مجرمان و اراذل و اوباش آسیب و خطرات ارتکاب جرم‌شان متوجه دیگران می‌شود و به شدت روی سلامت جسمی خود و نزدیکانشان حساسند ولی افراد هنجار‌شکن در شب چهارشنبه سوری حتی برای سلامت خود نیز ارزشی قائل نیستند و به قیمت یک لذت چند ساعته که آمیخته‌ای از صدا‌های ناهنجار و انفجار‌های مهیب است در گام نخست سلامت و حیات خود را به خطر می‌اندازند.

این افراد حتی به آنچه آداب خاص این شب در نگاه مردم کوچه و بازار است نیز پایبند نبوده و با رفتار‌های آسیب زننده باعث رنگ باختن جنبه فرهنگی و تفریحی این شب از جمله تجمع افراد و تفریح و شادی دسته‌جمعی شهروندان شده به طوری که بسیاری از شهروندان از ساعات اولیه شب چهارشنبه سوری برای حفظ سلامت خود و اعضای خانواده‌شان از خروج از منازلشان خودداری می‌کنند. با توجه به اینکه بیشترین آمار قربانیان مربوط به کودکان و نوجوانان می‌باشد، این وظیفه والدین است که مانع از حضور فرزندان خود در خیابان‌ها شده و با آگاه‌سازی از انجام رفتار پرخطر توسط فرزندشان جلوگیری کنند. در گام نخست الگوی مناسبی برای فرزند خود بوده و خود نیز از خرید و فروش و ساخت مواد محترقه و حضور در تجمعات مربوط به شب چهارشنبه سوری خودداری کنیم.

امسال با توجه به مشکلات و معضلات ناشی از وجود ویروس کرونا انتظار می‌رود، شهروندان علاوه بر رعایت نکات ایمنی و قانونی مربوط به شب چهارشنبه‌سوری به منظور پیشگیری از انتشار و انتقال این ویروس نیز از حضور در خیابان‌ها و تجمعات خودداری کنند و مانع افزایش هزینه‌های بیشتر برای خود و نظام درمانی کشور شوند. در پایان ضمن دعوت از شهروندان به عدم حضور در تجمعات در شب چهارشنبه‌سوری چند نکته هشداری به منظور ارتقای سطح دانش و آگاهی افراد برای کاهش آمار صدمه دیدگان در شب چهارشنبه سوری اعلام می‌شود:

در جایگاه یک پدر یا مادر مسئول، فرزندان خویش را نسبت به عواقب خطرناک بازی با مواد منفجره و آتش‌زا آگاه کنیم.
در صورت مشاهده افرادی که اقدام به نگهداری یا خرید و فروش مواد محترقه می‌کنند به منظور حفظ جان و سلامت خود و سایر شهروندان به واحد‌های گشتی نیروی انتظامی یا پلیس‌۱۱۰ اطلاع دهیم.

از نگهداری مواد محترقه و تهیه و ساخت وسایل آتش‌بازی دستی توسط فرزندانتان خودداری کنید.

با توجه به خطرات انتشار و انتقال ویروس کرونا از تجمع و بر‌افروختن آتش و ایجاد راهبندان در معابر بپرهیزید.

یکی از عوامل مشکل آفرین در زندگی این است که ما تحت‌تأثیر تصمیمات و رفتار‌های جمعی قرار می‌گیریم حتی اگر اشتباه باشند مثل شرکت در نزاع و درگیری‌های دسته‌جمعی، مصرف مواد مخدر تحت تأثیر حضور در جمع افرادی که مشغول مصرف مواد مخدر هستند یا همراهی در ارتکاب یک جرم خاص تحت تأثیر جمعی که نسبت به اعضای آن احساس تعلق و وفاداری داریم، مراقب باشید در شب چهارشنبه سوری با رفتار‌های اشتباه و پرخطر دوستانتان همسو نشوید.

با توجه به اینکه قربانیان اصلی چهارشنبه‌سوری تنها استفاده‌کنندگان مواد محترقه نیستند و این آسیب‌ها متوجه تماشاچیان نیز است از حضور در خیابان‌ها و تماشای رفتار‌های پرخطر سایرین خودداری کنید.

پلیس‌آگاهی تهران بزرگ اوقاتی سرشار از شادی و سلامتی را برای شما شهروندان گرامی آرزو می‌کند، با مطالعه و انتشار این نوشتار یاری‌گر ما در کاهش حوادث و آسیب‌های اجتماعی باشید.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار