ساخت دستگاه پردازش سیگنال‌های مغزی
کد خبر: 995224
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Au0
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۵
سرویس دانشگاه جوان آنلاین: محققان دانشگاه صنعتی شریف موفق به طراحی و ساخت دستگاه بویایی‌سنج شدند که به گفته آن‌ها این دستگاه امکان ثبت و پردازش سیگنال‌های مغزی و پاسخ مغز به رویداد‌های بویایی را فراهم می‌کند.
محققان دانشگاه صنعتی شریف با انجام طرحی پژوهشی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موفق به ساخت این دستگاه شدند. این دستگاه برای مطالعات شناختی در زمینه سنجش حس بویایی بیماران کاربرد دارد.
دستگاه بویایی‌سنج رشته‌ای از محرک‌های بویایی شامل رایحه‌های متنوع را به صورت برنامه‌ریزی شده به فرد مورد آزمایش ارائه می‌کند. بررسی پاسخ مغز به چنین رشته تحریکی می‌تواند به پژوهشگران در شناخت ساختار و عملکرد مغز کمک کند. بهره‌گیری از دستگاه بویایی‌سنج در کنار سامانه نقشه‌برداری از مغز به متخصصان این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به تعامل گفتاری با آزمایش‌شونده کیفیت ثبت و ادراک حس بویایی در مغز او را مورد سنجش قرار دهند.
نارسایی عملکرد مغز در پاسخ به تحریک‌های بویایی نشانگر مناسبی برای تشخیص برخی از بیماری‌های مغز و اعصاب محسوب می‌شود و استفاده از این دستگاه امکان ثبت و پردازش سیگنال‌های مغزی و پاسخ مغز به صورت پتانسیل وابسته به رویداد بویایی را فراهم می‌کند. همچنین بویایی‌سنج زمان دقیق ارائه هر تحریک بویایی را در اختیار سامانه داده‌گیری از مغز قرار می‌دهد. این ابزار کاربردی در حوزه دانش علوم شناختی دارای شش مخزن رایحه، سنسور دما، فشار و رطوبت، پشتیبانی از سنسور تنفس، کنترل مدت زمان و ترتیب تحریک‌های بویایی، تنظیم جریان هوای ورودی و غلظت تحریک‌های بویایی است.
بر اساس اعلام معاونت علمی، این دستگاه که قابل حمل و سازگار با روش‌های تصویربرداری مغز است، برای اجرای آزمایش‌های متنوعی بررسی بویایی رفتاری یا تعاملی بدون نیاز به ثبت سیگنال‌های مغزی کاربرد دارد.


نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار