جریمه دانش‌بنیان‌ها و اخطار دادستان همچنان در ابهام
کد خبر: 994747
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004AmJ
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۲
پاسخ «تأمین اجتماعی» به گزارش «جوان»
پس از انتشار گزارش «جوان» با عنوان «تأمین اجتماعی علیه دانش‌بنیان‌ها» در تاریخ پانزدهم بهمن‌ماه در همین صفحه سازمان تأمین اجتماعی جوابیه‌ای را به دفتر روزنامه ارسال کرده است. متن این جوابیه به این شرح است:‌
سرویس جامعه جوان آنلاین: «اقدامات سازمان تأمین اجتماعی درخصوص بیمه شرکت‌های دانش بنیان به شرح زیر اعلام می‌شود:

۱- در جهت وحدت رویه در رعایت مجموعه بخشنامه و دستورات اداری مربوط به انجام بازرسی دفاتر و همچنین صدور مفاصاحساب ماده (۳۸) قانون تأمین اجتماعی برای قرارداد‌های منعقده با شرکت‌های یاد شده، پرونده‌ای مطالباتی شهر تهران در شعب ۱، ۱۳، ۱۹ و ۲۲ و شمیران متمرکز شده‌اند.

۲- درخصوص قرارداد‌های منعقده شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان که از حمایت و تسهیلات قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی اختراعات برخوردار هستند و در اجرای قانون یادشده با انعقاد قرارداد‌های پیمانکاری در زمینه‌های دانش بنیان انجام فعالیت نموده و موضوع قرارداد‌های منعقده شرکت‌ها و مؤسسات مزبور مورد تأیید معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور قرار گرفته باشد با معرفی و تأیید موضوع از سوی معاونت یاده شده، حق بیمه این گونه قرارداد‌ها با رعایت بخشنامه ۱۲/ ۱۴ جدید درآمد از اعمال ضریب حق بیمه معاف شده و ضمن ارائه مفاصاحساب قرارداد وفق ماده (۳۸) قانون تأمین اجتماعی، حق بیمه آن‌ها منحصراً براساس لیست و بازرسی دوره قرارداد‌های منعقده مطالبه می‌شود.

۳- درخصوص آن دست از قرارداد‌های شرکت‌های دانش‌بنیان که انجام عملیات و پیمان در محل ثابت کارگاه و با همان نیروی کارگاه صورت می‌پذیرد. در صورتی که این گونه شرکت‌ها جزو کارگاه‌های تولیدی، صنعتی و خدمات فنی ثابت باشند، مفاد ماده (۴۰) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقا نظام مالی کشور در عدم اعمال ضریب حق بیمه جهت قرارداد منعقده رعایت و منحصراً حق بیمه دوره قرارداد‌های منعقده طبق لیست و بازرسی مطالبه می‌شود.

۴- با توجه به گسترش فعالیت‌های حوزه انفورماتیک و با عنایت به اصلاح مجموعه مقررات مربوط به نحوه اجرای مواد (۳۸) و (۴۰) قانون تأمین اجتماعی درخصوص قرارداد‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات طبق بخشنامه ۱۱ /۱۴ جدید درآمد، آن دسته از قرارداد‌های انفورماتیک که شرایط بخشنامه یاد شده را دارند مبنای محاسبه حق بیمه این گونه قرارداد‌های منعقده منحصراً لیست و بازرسی قرار گرفته و از اعمال ضریب حق بیمه خودداری و مفاد بخشنامه در این خصوص دقیقاً رعایت می‌شود.

۵- درخصوص شرکت‌های نوپا که در فضای کار اشتراکی فعالیت می‌کنند، نسبت به تخصیص کد کارگاهی همانند سایر کارگاه‌ها اقدام می‌شود.

۶- با تشکیل کارگروه مشترک دایمی با حضور نمایندگان معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و نمایندگان شرکت‌های دانش بنیان و همچنین شرکت‌های نوپا و استارت‌آپ‌ها به صورت ماهانه و مستمر، در صورت ابهام و با مسائل مطروحه از سوی هر یک از شرکت‌ها، مراتب در جلسات یاد شده مورد بررسی قرار گرفته و راهکار مربوطه به شعبه ارائه می‌شود.

جوان: موضوع گزارش «جوان»، دریافت جریمه و ضریب‌دادن به حق بیمه شرکت‌های دانش‌بنیان بوده که با ماده ۴۲ قانون سازمان تأمین اجتماعی تطابق ندارد. جوابیه ارسالی این سازمان به «جوان»، نه تنها این موضوع را مورد بررسی قرار نداده و به سایر مواد قانونی از جمله ۳۸ و ۴۰ پرداخته بلکه بر ابهامات پیشین هم افزوده است. بخش مهم دیگر گزارش «جوان»، نامه اخطارآمیز دادستان کل کشور خطاب به مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی به منظور اجرای دستورالعمل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بوده که باز هم از جانب تأمین اجتماعی بی‌پاسخ باقی مانده است. جالب آنکه در جوابیه ارسالی هم هیچ اشاره‌ای به این استنکاف قانونی و بی‌توجهی به اخطار دادستان کل کشور نشده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار