ارائه خدمات آموزشی غیرحضوری و رایگان در استان­های محروم
کد خبر: 994620
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004AkG
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۶
مدیرعامل موسسه رزمندگان اسلام خبر داد
مدیرعامل موسسه رزمندگان از ارائه خدمات آموزشی رایگان در استان­های محروم همزمان با تعطیلی مدارس در پی شیوع ویروس کرونا در سطح کشور خبر داد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: چند روزی می‌شود که به دلیل شیوع ویروس کرونا مدارس کشور تعطیل اعلام شده و آموزش از راه دور یا همان آموزش آنلاین از طریق تلویزیون و فضای مجازی به دانش آموزان ارائه می‌شود. موسسه خدمات علمی و آموزشی رزمندگان نیز با تشکیل یک شورای ویژه آموزش مجازی در مرکز به صورت قرارگاه مرکزی و در تمام استان‌ها با مسئولیت مدیر استانی این قرارگاه تشکیل گردیده است تا تمام معلمین و کادر آموزشی طبق برنامه ریزی در کلاس درس به صورت برخط حضور داشته باشند؛ در این فضا دانش آموز و معلم در بستر فضای مجازی ارتباط برقرار نموده و محتوای آموزشی را از طریق تدریس مصور، صوتی و یا حتی فایل در اختیار دانش آموز قرار می‌دهد.

مرتضی فاطمی نژاد، مدیر عامل موسسه رزمندگان اسلام در گفتگو با خبرنگار بسیج زنجان با اشاره به اینکه بسیج در عرصه‌های مختلف مشغول به فعالیت می‌باشد که یکی از عرصه ها، خدمات علمی بسیج به بسیجیان و آحاد دانش آموزان کشور است، اظهار داشت:موسسه علمی رزمندگان به عنوان زیر مجموعه بنیاد تعاون سپاه که در سال‌های پایانی جنگ تحمیلی با نظر حضرت امام خمینی (ره) با هدف ارتقاء سطح علمی و جبران کمبود تحصیلی رزمندگان تاسیس شد، در حال حاضر خدمات متنوعی را به آحاد دانش آموزان سراسر کشور ارائه می‌کند.

وی با اشاره به تعطیلی مدارس و موسسات آموزشی سطح کشور در پی شیوع ویروس کرونا خاطرنشان کرد: در پی پیشگیری از ابتلای دانش آموزان به این ویروس؛ کلیه کلاس‌ها و محیط آموزشی مدارس رزمندگان ضدعفونی شده و حتی از ورود و خروج افراد مشکوک به این بیماری با فرهنگ سازی واطلاع رسانی عمومی به والدین و دانش آموزان پیش از تعطیلی مدارس جلوگیری گردید؛ یعنی می‌توان گفت: مدرسه به عنوان یک نهاد فرهنگ ساز در راستای فرهنگ عمومی در کشور ایجاد شده و در حوزه آموزش مراقبت‌ها و بهداشت فردی، نقش خود را به صورت پررنگی ایفا نموده است.

وی با اشاره به اینکه هدف کادر آموزشی موسسه خدمات علمی و آموزشی رزمندگان این است که بتواند آسیب‌ها و خساراتی که ممکن است در این برهه از زمان به نظام آموزشی کشور وارد شود را به حداقل برسانند؛ افزود:با توجه به تعطیلی مدارس و نگرانی خانواده‌ها به جهت عدم پیشرفت و آسیب درسی دانش آموزان در کشور، موسسه خدمات علمی و آموزشی رزمندگان اقدام به تشکیل یک شورای ویژه آموزش مجازی در مرکز به صورت قرارگاه مرکزی و در تمام استان‌ها با مسئولیت مدیر استانی این قرارگاه نموده است تا تمام معلمین و کادر آموزشی طبق برنامه ریزی در کلاس درس به صورت مجازی و برخط حضور داشته باشند.

مدیر عامل موسسه رزمندگان بسیج کشور با اشاره به اینکه در این فضا دانش آموز و معلم در بستر فضای مجازی ارتباط برقرار نموده و محتوای آموزشی از طریق تدریس مصور، صوتی و یا حتی فایل در اختیار دانش آموز قرار می‌گیرد؛ تصریح کرد:با توجه به تعداد دانش آموزان و در زمان مشخص معلمان ودانش آموزان در این کلاس مجازی حاضر شده و معلمان می‌توانند با ارائه تکالیف به دانش آموزان از آن‌ها مطالبه گری و ارزیابی داشته باشند و نیز نتیجه را به دانش آموزان انعکاس دهد.

فاطمی نژاد با بیان اینکه ارزیابی دانش آموزان در کلاس مجازی موثر بوده و سبب جبران اشکالات درسی آنان می‌شود؛ بیان داشت:تمام تلاش ما بر این است که دانش آموزان کمترین لطمه و آسیب آموزشی را در این مشکلی که به صورت اپیدمی در کشور به وجود آمده است ببیند.

قائم مقام موسسه آموزشی فرهنگی راهیان کوثر با اشاره به اینکه کلیه دانش آموزان علاقمند در سطح کشور میتوانند به این کلاس مجازی بپیوندند، گفت:دانش آموزان می‌توانند به عنوان دانش آموز مهمان در مدارس و کلاس‌های آنلاین موسسه رزمندگان اسلام جهت دریافت خدمات آموزشی حضور داشته باشند.

وی با بیان اینکه کلیه دستورالعمل‌ها و فایل‌های آموزشی در بستر درگاه‌های موسسه جهت بهره برداری عموم مخاطبین قرار گرفته است، اظهار داشت: با توجه به هدف موسسه آموزشی رزمندگان مبنی بر گسترش عدالت آموزشی، کلیه آموزش‌های مجازی به صورت سی دی، دی وی دی، کتابچه و جزوه در اختیار استان‌های کم برخوردار و دانش آموزانی که دسترسی به فضای مجازی ندارند، بصورت رایگان قرار می‌گیرد.

فاطمی نژاد به تعداد کلاس‌های آنلاین در این برهه اشاره و عنوان کرد:در حال حاضر ۵۰۰ کلاس برخط در هر ساعت در دستور کار این موسسه قرار گرفته و به ۲۰ هزار دانش آموز خدمات آموزشی ارائه می‌دهد.

وی با اشاره به حضور اساتید و معلمان برجسته کشوری در این کلاس‌های مجازی یادآور شد:موسسه رزمندگان بستر لازم برای هر معلمی که این توانایی را در خود می‌بیند در شرایط به وجود آمده و برای ادای دین به نظام آموزشی کشور با دغدغه و داوطلبانه در مسیر آموزش قدم بردارد را فراهم می‌نماید.

این مسئول با یادآوری اینکه فعالیت‌ها و انتقال فعالیت‌های موسسه بر بستر فضای مجازی سرعت بسیار قابل قبولی داشته است؛ خاطرنشان کرد:گفتمان رایج و خدمات نوین آموزشی مؤسسه با اغلب مخاطبین اعم از دانش آموز، اولیا و دیگران در بستر فضای مجازی بوده است. کما اینکه کاستی‌هایی نیز در این مسیر وجود داشته است؛ کما در حال حاضر با شرایط پیش آمده برای کشور این احساس نیاز به آموزش در بستر فضای مجازی بیشتر مورد نیاز واقع شد و موسسه رزمندگان طبق روال گذشته این مهم را در جزو برنامه‌های اصلی خود قرار داده و به عنوان یک تمهید برای پرداختن به موضوع آموزش در شرایط بوجود آمده پرداخته است و بازخورد‌های مثبتی را نیز در این خصوص از مخاطبین در یافت نموده است.

فاطمی نژاد به نقش والدین و معلمان در ترویج فرهنگ استفاده و آموزش فضای مجازی اشاره و افزود: استفاده از فضای مجازی نیازمند یک تربیت و جهت گیری صحیح است؛ استفاده از فضای مجازی به عنوان یک فرهنگ غالب در کشور اتفاق افتاده است، اما این تربیت صحیح، سواد رسانه یا چگونگی استفاده صحیح از حوزه فضای مجازی نیاز به فرهنگ سازی دقیق، عمیق و با برنامه ریزی صحیح دارد. نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که ما باید بتوانیم سواد رسانه‌ای و استفاده صحیح از فضای مجازی را برای یک گفتمان رایج در نسل دانش آموز خود ایجاد کنیم که این آگاهی بخشی جز از طریق معلمان، مربیان و والدین اتفاق نمی‌افتد.

وی به نرم افزار‌های آموزشی رایگان ساخته شده توسط موسسه رزمندگان اشاره ادامه داد:این نرم افزار‌های آموزشی کاربردی بصورت رایگان و به راحتی قابل دانلود است؛ در حال حاضر این مؤسسه اقدام به طراحی یک پلتفرم آموزشی نموده است که تا چند ماه آینده به اطلاع عموم خواهد رسید؛ این پلتفرم یک فضای تعاملی بین معلم، دانش اموز و اولیا را فراهم نموده و ما از طریق این اپلیکیشن یک شبکه اشتراک گذاری دانش در سراسر کشور را با رویکرد عدالت آموزشی و با هدف ترویج علم و کاربردی کردن علوم شاهد خواهیم بود.

فاطمی نژاد به حضور ۵۰ درصدی دانش آموزان در این طرح اشاره کرد و افزود: هدف ما این است که این مشارکت را به بیش از ۷۰ درصد ارتقا دهیم که البته مطالبه گری‌هایی مبنی بر گسترش فضا، افزایش دسترسی‌ها و کیفیت بیشتر موارد آموزشی جهت استفاده از این بستر هم مطرح بوده است.

وی در پایان به اجرایی شدن برنامه برخط آموزشی برای موسسه راهیان کوثر نیز اشاره و بیان داشت:چند استان این آموزش‌ها در چند استان به صورت آزمایشی آغاز شده و در صورت موفقیت این طرح در تمامی استان‌ها اجرایی خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار