سرانه فضای سبز شهر به چهار دهم افزایش يافت
کد خبر: 993827
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004AXT
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۹
مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان:
دکترفروغ مرتضایی نژاد گفت: درسال جاری با کاشت ۲۰۰ هزار اصله درخت رقم آمار درختان در شهر اصفهان به ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار اصله رسیده است وهمواره تاکید شده به لحاظ کم آبی گونه‌های گیاهی مورد استفاده، مقاوم به خشکی، سن بالا و ریشه پُر باشد تا دوام و سازگاری بیشتری با اقلیم شهررا داشته باشد.

به گزارش سعید عرفان منش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ، مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان درنشست خبری که به بلحاظ  تدابیر بهداشتی وامنیتی و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد اظهار داشت: در سال جاری فضای سبز کلانشهر اصفهان از سه هزار و ۷۰۰ هکتار به سه هزار و ۸۵۰ هکتار افزایش یافته است که ۹۰ هکتار از این سهم در فضای سبز محدوده رینگ چهارم و پروژه های عمرانی شهر اختصاص یافته است و سرانه فضای سبز شهر به چهار دهم افزایش پیداکرده است.

دکترفروغ مرتضایی نژاد بیان کرد: در رینگ چهارم و فضاهای سبز پروژه‌های مختلف از جمله سالن اجلاس، شرکت نمایشگاه‌ها و سایر محل‌ها افزایش یافته است و تعداد ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار اصله درخت در کلانشهر اصفهان وجود دارد که درسال جاری، این رقم به ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار درخت افزایش یافته است وهمواره تاکید شده به لحاظ کم آبی گونه‌های گیاهی مورد استفاده، مقاوم به خشکی، سن بالا و ریشه پُر باشد تا دوام و سازگاری بیشتری با اقلیم شهر داشته باشد.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره به سنت درختکاری که در احادیث به آن تاکید شده است، بیان داشت: هفته منابع طبیعی از ۱۵ تا ۲۲ اسفندماه یادآور اهمیت به فرهنگ درختکاری است که در راستای تحقق این سنت، از ۸ اسفندماه ثبت نام نهال رایگان مثمر شامل به، خرمالو و نارنج انجام شد و ۳۰ هزار اصله نهال ریشه بن، چندساله و با قدرت ماندگاری بالا آماده توزیع گردید.

وی با اشاره به استقبال شهروندان اصفهانی از نهال های رایگان ابراز داشت: امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا تصمیم گرفته شد در مناطق ۱۵ گانه شهر توزیع نهال‌ها توسط مناطق انجام شودوبراساس شماره تلفن اعلام شده در سایت طی یک هفته نهال‌ها در منازل به شهروندان تحویل داده ‌شود.

مرتضایی نژاد تاکید داشت: رسالت سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری در توسعه متوازن فضای سبز در تمام مناطق شهرداری اصفهان وبرخی از مناطق شهر مانند روشن دشت با کمبود منابع آبی مواجه هستند و درچندین بازدید از این منطقه با توسعه زیرساخت های استفاده از پساب به دنبال افزایش فضای سبز در این منطقه خواهیم بود.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره به تدابیراتخاذ شده برای تامین آب فضای سبز و پارکهای کلانشهر اصفهان گفت: خط انتقال و پساب در شمال و جنوب شهر که آب تمام مناطق کلانشهر را تامین می کند از فضای سبز جامع شهری نشات گرفته است و با حمایت های انجام شده مشکلی در تامین آب درختان وفضای سبز در تابستان سال آینده نخواهیم داشت..

وی اشاره ای نیزبه ماده ۲۲ قانون هوای پاک داشت و بیان کرد: بر اساس این ماده وزارت کشور و نیرو مکلف است پساب را در اختیار شهرداری ها قرار دهد و با پایش و تصفیه پساب بخشی از نیاز آبی فضای سبز کلانشهر اصفهان حل خواهد شد.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه از سال ۹۷ نگاه ویژه به فضای سبز باغ های بانوان درنظر گرفته شد، اظهار داشت: در باغ بانوان «کلینیک فضای سبز» پیشنهادی بود که مورد استقبال واقع نشد و تاکید ما بر فضای سبز اکولوژیک است و سهم فضای سبز اکولوژیک ۲۷ متر مربع تعریف شده است که درصدد توسعه آن هستیم.

مرتضایی نژاد افزود: با پیشقدم شدن دانشگاه اصفهان و سازمانهایی نظیر جهاد کشاورزی و اداره کل منابع طبیعی و تملک های انجام شده به دنبال ایجاد باغ گیاه شناسی و این گونه باغ ها در کلانشهر اصفهان هستیم.

وی ابراز کرد:درطراحی سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تصمیم گرفته شد برای سرسبزی ونشاط محله هابه درون بافت محله ها و شهرکها رفته وباگشت درخت، گلکاری ،سم پاشی، آبیاری فضای شهر رامفرح وشاداب نمائیم که در این راستابا همکاری سازمان فاوا سایت سازمان پارک ها از ابتدای اردیبهشت سال آینده فعال خواهد شد و تمام اطلاعات محله ها احصا می شود و در تعامل سازنده با شهروندان به توسعه و حفظ فضای سبز و پارک ها شتاب می بخشیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: بر اساس طرح خرده اقلیم ها پهنه بندی تنوع کشت بر اساس گونه ها و وضعیت مناطق ۱۵ گانه مورد مطالعه قرار گرفته است و بعد از چند دهه نوع آبیاری و بستر کاشت گونه های درختی تغییر کرد و گونه های مقاوم و سازگار با کم آبی جایگزین شده است ودرختان پهن برگ و همیشه سبز مانند بلوط سبز نسبت به درختان سوزنی شکل در اولویت سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری قرار دارد.

وی با اشاره به نزدیکی ایام نوروز گفت: درختان گل پایدار به عنوان المان سبز و همیشگی برای ایام نوروز در نظر گرفته شده است تا به سیاست اقدام های پایدار در حوزه فضای سبز در تمام مناطق شهرداری جامه عمل بپوشانیم.

مرتضایی نژاداظهار داشت: با توجه به کاهش بارشها نگران تابستان ۹۹ نیستیم؛ زیرا از دو سال گذشته با ایجاد زیرساخت های آب فضای سبز کلانشهر اصفهان تامین شده است. در این راستا هزینه های زیربنایی خطوط انتقال آب با همکاری معاونت خدمات شهری و شهردار تامین شده است و هزینه کلان رینگ خط انتقال در شمال شهر انجام شد که تا چند روز آینده به بهره برداری می رسد.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اعلام اضافه شدن ۸ تا ۱۰ پارک در مناطق ۱۵ گانه شهرداری گفت: امیدواریم در اردیبشهت سال آینده با حضور شهروندان از این پارک ها به بهره برداری برسد و با زنده سازی فضاهای موجود و ۶۰ هکتار دیم کاری ۲۰۰ الی ۳۰۰ هکتار به فضای سبز کلانشهر اصفهان در سال جاری افزوده شود.

دکترمرتضایی نژاددرپایان به روزدرختکاری که پنج شنبه هفته جاری است اشاره ای کرد و خبر داد: برای نخستین بار ۵۳ هکتار از اراضی منابع طبیعی به شهرداری واگذار شده است که در منطقه دو شهرداری واقع شده است و در جهت تحقق رسالت توسعه متوازن فضای سبز و فضای اکولوژیک با کاشت نهال های مقاوم به توسعه فضای سبز اقدام خواهیم کرد.

 

 

 

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار