پالایشگاه اصفهان دغدغه افت سودآوری ندارند
کد خبر: 989070
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049Ik
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۴
رئیس بازاریابی و فروش شرکت پالایش نفت اصفهان :
با وجود رشد چشمگیر قیمت بسیاری از سهم های بازار، سهم های گروه پالایشی اما در چند هفته گذشته، اقبال چندانی نداشته و از رشد بازار عقب مانده اند.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ، رئیس بازاریابی و فروش شرکت پالایش نفت اصفهان در گفتگو با بورس نیوز در خصوص پیش بینی روند قیمت نفت خام و وضعیت سودآوری پالایشی ها اظهار داشت: صورت های مالی 9 ماهه پالایشگاه ها انتظارات بعضی سهامداران را برآورده نکرد و علت این موضوع هم افت قیمت نفت کوره بود.

ابراهیم کاویانی پوربیان نمود: با توجه به محدودیت های زیست محیطی، قیمت نفت کوره از چند ماه قبل شیب نزولی به خود گرفت و با توجه به وزن بالای نفت کوره در سبد تولیدات پالایشگاه ها، کاهش قیمت نفت کوره اثر محسوسی بر افت سودآوری پالایشی ها داشت. ولی تقریبا 20 روزی است که روند قیمت نفت کوره افزایشی شده و با وجود کاهش قیمت نفت خام، قیمت نفت کوره شیب صعودی داشته است.

وی افزود: پیش بینی ها حاکی از آن است که در صورت عدم بروز اتفاق یا بحران خاصی در سطح بین المللی، نفت خام در محدوده 58 تا 63 دلار در نوسان خواهد بود. در صورت بازگشت قیمت نفت کوره به قیمت های قبلی و نوسان قیمت نفت خام در محدوده پیش بینی شده، پالایشگاه ها دغدغه افت سودآوری ندارند و احتمالا در 3 ماهه پایانی سال، سود مناسب تری نسبت به 3 ماهه سوم سال تحقق خواهد یافت.

این فعال صنعت پالایشی در رابطه با دلایل تاخیر در راه اندازی طرح های توسعه ای پالایشگاه ها و تبدیل نفت کوره به محصولات با ارزش افزوده بالاتر گفت: تقریبا تمام پالایشگاه های کشور پروژه هایی برای تبدیل نفت کوره به محصولات یا ارزش افزوده بالاتر تعریف کرده و در مرحله اجرا دارند. اما با توجه به برخی مشکلات، روند پیشرفت این پروژه ها و طرح های توسعه کند شده و پروژه ها هنوز به بهره برداری نرسیده اند. با توجه به شرایط موجود نمی توان زمان قطعی برای بهره برداری از این پروژه ها تعیین کرد؛ ولی بدون شک بهره برداری از این طرح ها و پروژه ها اثر به سزایی در رشد سودآوری پالایشگاه ها خواهد داشت.

وی در خاتمه تاکید کرد: صنعت پالایشگاهی نسبت به بسیاری از صنایع تولیدی کشور، وضعیت بنیادی مستحکم تری داشته و ضمنا از مزیت رقابتی هم برخوردار است. با وجود تمام مشکلات، صنعت پالایشی با تمام ظرفیت مشغول به تولید و تامین نیازهای کشور بوده و با در نظر گرفتن کلیه جوانب، نگرانی خاصی متوجه سودآوری این صنعت نیست.

شایان ذکر است ؛گزارش های 9 ماهه شرکت های پالایشی اگرچه رشد قابل توجهی نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می داد، ولی ظاهرا سودهای تحقق یافته کمتر از انتظارت سهامداران بوده و به علت روند کاهشی قیمت نفت در بازارهای جهانی هم از جذابیت سرمایه گذاری در این گروه کاسته است.

"شپنا" در 9 ماهه با رشد 31 درصدی سود خالص، 3833 میلیارد تومان سود (با احتساب افزایش سرمایه 155 درصدی، به ازای هر سهم تقریبا 75 تومان) محقق کرد. «شتران» در همین مدت نزدیک به 3886 میلیارد تومان محقق کرد که نسبت به 9 ماهه پارسال، رشد 79 درصد رشد داشته است. «شاوان» هم با پرش 164 درصدی نسبت به سال قبل در 9 ماهه سود خالص 661 میلیارد تومانی شناسایی کرده و «شبریز» با جهش 98 درصدی، حدود 1464 میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار