امنیت منطقه‌ای بر مبنای امن‌بودن همه کشور‌ها نظریه شهید سلیمانی بود
کد خبر: 988994
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049HW
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۲
جهاد «سردار سلیمانی» با کدام نظریه، برون‌مرزی شد
سردار شهید سلیمانی که قهرمان و پیشقراول جبهه مبارزه با تروریسم بود، نظریه‌ای تحت عنوان «امنیت منطقه‌ای» را مطرح کرد که بر مبنای آن برای تأمین امنیت منطقه همه کشور‌های منطقه باید امن باشند، به عبارتی بدون امنیت سوریه، عراق و ایران و لبنان امن نمی‌شود و بدون امنیت عراق، دیگر کشور‌های منطقه روی آرامش را نخواهند دید.
سرويس سياسی جوان آنلاين: نظر به شرایط مهم منطقه‌ای و همچنین نقش بی‌بدیل شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی که حتی قدرت‌های استکباری به نقش مهم او در نابودی مهم‌ترین گروه تروریستی و ضدصلح دهه اخیر در منطقه غرب آسیا، یعنی گروه تروریستی داعش اذعان دارند و تبیین اثرات مختلف اقدامات و فعالیت‌های او در این عرصه، مجمع جهانی صلح اسلامی در نظر دارد چهارمین پیش‌نشست خود را برای کنفرانس جهانی صلح و عدالت، با عنوان «نقش شهید سپهبد سلیمانی در صلح، عدالت و امنیت منطقه‌ای و جهانی» برگزار کند. محسن پاک‌آیین عضو شورای راهبردی مجمع جهانی صلح اسلامی در گفتگو با فارس ضمن تشریح چرایی برگزاری چنین نشستی، از نظریه بین‌المللی شهید قاسم سلیمانی سخن گفت که توانست جهان را تحت‌الشعاع قرار دهد. مشروح این گفتگو را در ادامه می‌خوانید:

با توجه به برگزاری نشست «شهید سردار سلیمانی و امنیت منطقه‌ای» چه نسبتی میان صلح و عدالت با امنیت وجود دارد؟
سردار شهید سلیمانی با زهد، تقوا، خلوص در کارها، صداقت در زندگی و دوری از هوا و هوس و اعتقاد راسخ به ولایت فقیه و اجرای فرمایشات رهبری و حفاظت و صیانت از جمهوری اسلامی، تبدیل به اسوه اخلاق برای همه ما شد. این امنیتی که در جمهوری اسلامی داریم را مدیون خون سردار سلیمانی‌ها هستیم. باید این سرمایه‌ها که دستاورد‌های انقلاب اسلامی هستند را حفظ کنیم و قدرش را بدانیم.
درباره سؤال شما باید بگویم که سردار شهید سلیمانی که قهرمان و پیشقراول جبهه مبارزه با تروریسم بود، نظریه‌ای تحت عنوان «امنیت‌منطقه‌ای» را مطرح کرد که بر مبنای آن برای تأمین امنیت منطقه، همه کشور‌های منطقه باید امن باشند، به عبارتی بدون امنیت سوریه، عراق و ایران و لبنان امن نمی‌شود و بدون امنیت عراق، دیگر کشور‌های منطقه روی آرامش را نخواهند دید.

ما در منطقه بسیار خطرناکی که تروریسم در آن توسط امریکا و اذناب آن مثل رژیم صهیونیستی و عربستان خلق و تجهیز شده قرار داریم و باید همه کشور‌هایی که هدف تروریسم هستند، برای تأمین امنیت منطقه‌ای علیه تروریسم بجنگند. او معتقد بود اگر بخواهیم کشورمان از امنیت خوبی برخوردار باشد، باید مرز‌های امنیتی را از داخل به بیرون گسترش دهیم. سردار سلیمانی تفکر امنیت برون‌مرزی را بسیار خوب انجام داد و در صحنه مقابله با عوامل ناامنی از جمله تروریسم مردانه جنگید و در این راه به شهادت رسید.

سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و هیئت همراه وی طی سالیان گذشته نماد مبارزه با تروریست‌های جنایتکار موجود در منطقه عراق و سوریه به ویژه گروه تروریستی بین‌المللی داعش بودند. همه می‌دانند که داعش تا پشت دروازه‌های بغداد آمده بود. هدف داعش، تصرف کربلا، نجف و کردستان عراق بود. یکی دیگر از اهداف این گروهک تروریستی و خطرناک، تجزیه سوریه و الصاق بخشی از سوریه به رژیم صهیونیستی برای تأمین امنیت این رژیم اشغالگر بود.

سردار سلیمانی در پیروزی‌های ۳۳روزه، ۲۲روزه، هشت روزه و ۵۱روزه حزب‌الله و مجاهدین فلسطینی علیه رژیم صهیونیستی شریک بود. او به عنوان فرمانده سپاه قدس، این لشکر بدون مرز اسلام برای کمک به مستضعفان جهان از جمله یمن، افغانستان، عراق، سوریه، بحرین و فلسطین، تا آخرین لحظه عمر خود برای نابودی تروریسم و ایجاد امنیت در منطقه جنگید و شهید شد.

تروریسم دولتی امریکا، عامل اصلی شهادت سردار سلیمانی و یاران شهیدش شد. تروریسم دولتی چیست و چگونه عمل می‌کند؟
«ترور» به قتل سیاسی به وسیله اسلحه معنا شده است. تفاوت عمده تروریسم دولتی و تروریسم غیردولتی در مجری آن است، بدین معنی که مجری و طراح اعمال تروریستی غیردولتی افراد، گروه‌ها و احزابند و مجری و طراحی اعمال تروریستی دولتی، یک دولت یا چند دولت خاص هستند.

دخالت دولت یا دولت‌ها در اعمال تروریستی دو گونه است: اولاً به صورت مستقیم، یعنی یک دولت، اقدام تروریستی را علیه دولت دیگر انجام می‌دهد. ثانیاً به صورت غیرمستقیم، یعنی یک دولت با ایجاد گروه‌های تروریستی و تجهیز و هدایت آن‌ها با اسلحه، مهمات و وسایل پیشرفته نظامی، آنان را وادار به ترور مخالفان خود می‌کند. مصادیق عمده تروریسم دولتی در عصر حاضر، رژیم صهیونیستی و امریکا هستند.

در پرونده جنایی تروریسم امریکا، اعمالی از جمله حمله به افغانستان بدون مجوز شورای امنیت و کشتار ده‌ها هزار نفر مردم غیرنظامی و بی‌گناه، حمله به عراق به بهانه داشتن سلاح هسته‌ای و با هدف دستیابی به نفت عراق، حمایت مالی، سیاسی و تبلیغاتی از سازمان‌های تروریستی مثل داعش، القاعده، النصره، بوکوحرام و منافقین، حمایت از رژیم تروریستی اسرائیل و جلوگیری از صدور یا اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت علیه این رژیم، کمک اطلاعاتی برای ترور عماد مغنیه، سیدعباس موسوی رهبر حزب‌الله، ترور ابوعلی مصطفی دبیرکل جبهه خلق برای آزادی فلسطین به وسیله جرج بوش دوم و این اواخر نیز دستور مستقیم ترامپ به پنتاگون برای شهادت سردار سلیمانی، شهید ابومهدی و همرزمان آن‌ها بود که همه از مصادیق آشکار تروریسم دولتی هستند.

همچنین حملات پهپادی امریکا به خودروی غیرنظامی حامل سردار شهید سلیمانی و هیئت همراه عملاً به منظور تقویت حرکت جدید تروریستی داعش در عراق نیز مصداق بارز تروریسم دولتی است. سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به دعوت دولت جمهوری عراق به عنوان مقام رسمی دولت ایران در این کشور حضور داشت.

آیا از دید حقوقی، محکومیت این اقدام قابل تصور و پیگیری است؟
بر اساس اعلام پنتاگون، وزارت دفاع امریکا دستور این حمله هوایی را دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری و فرمانده کل قوای این کشور صادر کرده بود، بنابراین از ابعاد حقوق بین‌الملل، این ترور بدون مجوز سازمان امنیت، بدون مجوز و اطلاع دولت عراق و حتی بدون مجوز کنگره امریکا انجام شده و این عملیات تروریستی امریکا، علاوه بر آنکه موجبات نقض قوانین و مقررات بین‌المللی را فراهم کرده، اصل تمامیت سرزمینی عراق و اصل عدم مداخله در امور داخلی کشور‌ها را هم نادیده گرفته است.

این اقدام تروریستی امریکا موجب افزایش تنش در منطقه شده و صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را به مخاطره انداخته است. شورای امنیت سازمان ملل باید به مسئولیت خود عمل کند و با توجه به پیامد‌های وخیم این ماجراجویی نظامی و خطرناک امریکا نسبت به صلح و امنیت بین‌المللی، این اقدام جنایتکارانه تروریستی دولت امریکا را به صراحت محکوم کند. جمهوری اسلامی ایران هم حق دارد از همه حقوق خود بر اساس اصول و موازین بین‌الملل برای اتخاذ اقدامات لازم و مقتضی در استیفای حق ذاتی دفاع مشروع خود طبق ماده ۵۱ منشور ملل متحد استفاده کند و در این رابطه اقدامات تلافی‌جویانه خود را در هر زمان و در هر مکان و به هر نحوی که تشخیص دهد، اتخاذ کند.

آینده حضور امریکا در منطقه را چگونه می‌بینید؟
امروز ملت‌های منطقه سرشار از نفرت امریکا هستند. این نفرت را خود آن‌ها به وجود آورده‌اند. کسانی که به حقوق، استقلال، عزت و ناموس و مرز‌های ملت‌ها تعرض می‌کنند، خودشان این ملت‌ها را از نفرت خودشان پُر می‌کنند. این را ما نمی‌گوییم بلکه بسیاری از صاحبنظران سیاسی جهان می‌گویند که امروز در دنیا و به خصوص جهان اسلام، هیچ دولتی منفورتر از دولت امریکا نیست.

بی‌تردید امروز محور مقاومت بیش از هر زمان دیگر پوینده و سرافراز با قدرت به مسیر خود ادامه خواهد داد و با توجه به رویش‌های جدید و استقبال جوانان مبارز جهان اسلام از پیوستن به محور مقاومت، این تروریسم دولتی امریکا و صهیونیسم است که با ترور سردار شهید، تاوان سختی را متحمل خواهد شد که نهایت آن به خروج نظامیان تروریست امریکا از منطقه و فراهم شدن زمینه برای آزادی قدس شریف و سرزمین تاریخی فلسطین می‌انجامد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار