از رئیس واحد ایلام تقدیر شد
کد خبر: 983392
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0047pA
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۱
با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور و رییس جهاددانشگاهی؛
در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش که با حضور دکتر ستاری معاون رئیس جمهور و برخی از مسولان کشوری از مهندس«غلامرضا حسینی» رییس جهاد دانشگاهی ایلام به عنوان واحد برتر در کشور در زمینه ایجاد مرکز تحقیقاتی و فناوری گیاهان دارویی گرمسیری انتخاب و تقدیر شد.
آزادپور
«سید غلامرضا حسینی» رئیس جهاددانشگاهی واحد استان ایلام درباره این موفقیت، اظهار کرد: مجتمع تحقیقات و فناوری گیاهان دارویی گرمسیری اولین مجتمع در زمینه گیاهان گرمسیری در کشور  است که در مساحتی 35 هکتار راه‌اندازی شده ومرکزی تحقیقاتی ، تجاری و پژوهشی است و به نوعی یک زیست‌بوم محسوب می‌شود.

 عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی هدف از احداث مجتمع را  تغییر الگوی کشت کاشت گیاهان زراعی و باغی مقاوم به شرایط گرمسیری راه‌اندازی و ایجاد باغ گیاهان گرمسیری، شناسایی و ارزیابی گونه‌های ارزشمند گیاهان دارویی ، تولید نشاء و قلمه گیاهان دارویی، اهلی سازی و جلوگیری از انقراض گونه‌های بومی ، بهینه‌سازی کشت وتولید گیاهان دارویی به منظور استخراج ماده موثره اعلام کرد.
رئیس جهاددانشگاهی واحد استان ایلام تصریح کرد: بهینه‌سازی مصرف آب با روش‌های مختلف در این مجتمع مد نظر است و در این راستا 21 هکتار از اراضی تحت پوشش آبیاری نوین سنترپیوت و مابقی به روش آبیاری نوارتیپ و بارانی خواهد بود.
حسینی با بیان اینکه این مجتمع در راستای حفظ منابع آبی، افزایش سود کشاورزان ، ایجاد صنایع تکمیلی و تبدیلی ، فروش و  حتی صادرات گیاهان دارویی فعالیت می‌کند، تصریح کرد: راه اندازی این مجتمع فرصت‌های شغلی مناسبی را به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد و به تثبیت جمعیت روستایی در شهرستان دهلران و مخصوصا بخش موسیان و دهستان‌های این بخش کمک خواهد کرد.
وی تصریح کرد: فعالیت این مجتمع در فاز اول با تمرکز بر کشت گونه‌های دارویی چای ترش، کینوا، آلوئه ورا و گیاهان زراعی آغاز می‌شود و در آینده بسته به نیاز بازار در کشت، تولید و فرآوری گیاهان دارویی استان تنوع ایجاد خواهد شد.

منبع: ايسنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار