جایگاه قرارگاه سازندگی در تحقق شعار سال
کد خبر: 981692
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0047Nk
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۹
رضا رضایی
سرویس سیاسی جوان آنلاین: نامگذاری سال‌های شمسی توسط رهبر معظم انقلاب، خصوصاً در دهه اخیر، گویای یک سیر تحول اقتصادی است که از سال ۸۸ با موضوع «اصلاح الگوی مصرف» تا سال جاری با عنوان «رونق تولید» ادامه دارد. این خط سیر، یک مسیر روشنی است که ضمن فرهنگ‌سازی تولید و مصرف، درصدد ایجاد انگیزه برای بهبود اوضاع اقتصادی است و این موضوعی است که معظم‌له در قسمتی از پیام نوروزی ۱۳۹۸ به آن پرداختند: «.. آنچه من عرض می‌کنم، این است که مسئله فوری کشور و مسئله جدی کشور و اولویت کشور فعلاً مسئله اقتصاد است. بحث کاهش ارزش پول ملی یک مسئله مهم است، بحث قدرت خرید مردم همین جور، بحث مشکل کارخانجات و کم‌کاری و احیاناً تعطیلی بعضی از کارخانجات از این قبیل است، این‌ها مشکلات است. آنچه من مطالعه کردم و از نظر کارشناس‌ها استفاده کردم، کلید این همه، عبارت است از توسعه تولید ملی.».

اما حساسیت و دغدغه رهبر انقلاب در رابطه با تولید ملی، موضوعی نیست که به سال‌های اخیر خلاصه شود، در این بین، ایده و ایجاد قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) در دهه ۶۰، خود مؤید این مطلب است که ایشان طی سه دهه گذشته درصدد زنده نگه داشتن روحیه جهادی پاسداران انقلاب اسلامی بوده‌اند تا تجربه فنی- مهندسی رزمندگان و بسیجیان متخصص و متعهد در دوران دفاع مقدس را در مسیر آبادانی و پیشرفت کشور قرار دهند. از این رو بود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اواخر آذرماه سال ۱۳۶۸ بر اساس اصل ۱۴۷ قانون اساسی کشور و در اجرای فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر مشارکت سپاه در امر بازسازی و سازندگی و نیز توسعه اقتصادی- اجتماعی کشور در زمان صلح، اقدام به تشکیل قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) نمود تا با مأموریت دفاع از دستاورد‌های انقلاب اسلامی و توسعه همه‌جانبه کشور وارد عرصه سازندگی شود، این مهم با هدف کمک به دولت‌های مختلف در جمهوری اسلامی و نیز خدمت‌رسانی به مردم از طریق توسعه اقتصادی و رونق تولید توانسته است تا به امروز دستاورد‌های ارزشمندی را کسب کند تا در آینده نیز ادامه یابد. اینک، همزمان با سی‌امین سالروز تأسیس این مجموعه عظیم و در طلیعه دهه چهارم عمر آن، پربیراه نیست تا با توجه به کارشکنی‌ها و دشمنی‌های دنیای غرب و نیز فشار‌های همه‌جانبه امریکا و دیگر ایادی آن علیه جمهوری اسلامی از طریق تحریم و تهدید‌های گسترده در طول ۴۰ سال اخیر، به نقش و جایگاه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) بپردازیم.

درست با پایان جنگ تحمیلی، زمانی که کشور با انبوه مشکلات و خسارات مادی و معنوی مواجه بود، نیرو‌های سختکوش و جهادگران انقلابی و یادگاران دفاع مقدس توانستند در این قرارگاه به معنای واقعی کلمه، واژه «ما می‌توانیم» را معنا کنند و به اهداف عالیه خود و نظام نائل شوند. استفاده بهینه از منابع، امکانات و استعداد‌های فنی- تخصصی، ایجاد روش نظام‌مند و قانونی به منظور مشارکت سپاه در اجرای برنامه‌های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دولت، کسب تجربه و دانش فنی به منظور افزایش توان تخصصی، رزمی و دفاعی کشور، ایجاد سیستم مناسب برای مشارکت نیرو‌های متعهد و بسیجی در توسعه کشور، محرومیت‌زدایی در مناطق محروم همجوار با پروژه‌های در دست اجرای سازندگی کشور و ارتقای توانمندی مهندسان مشاور، پیمانکاران اجرایی و سازندگان داخلی کالا، ایجاد تعادل در قیمت مناقصات پروژه‌های ملی و بزرگ کشور و... از جمله اهداف قرارگاه خاتم است که ناگفته پیداست همه و همه اهداف فوق، مبین حرکتی است در مسیر تحقق سیاست نامگذاری سال‌های اخیر و البته سال جاری توسط حضرت آقا، در واقع تلاش در جهت کشف استعداد‌های ایران‌زمین از طریق نوآوری و شکوفایی و نیز دستیابی به تولید ملی از طریق حمایت از کار و سرمایه ایرانی، توسعه پایدار و همه‌جانبه کشور از طریق همت و کار مضاعف در جهاد اقتصادی، حل مشکلات اشتغال و معیشت و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی، استغنای کشور از بیگانگان و دشمنان از طریق حماسه سیاسی و اقتصادی و حمایت از کالای ایرانی، اثبات کارآمدی نظام از طریق الگو‌سازی اقتصاد مقاومتی و... را مجموعاً می‌توان در «تولید» خلاصه کرد که محور همه فعالیت‌های فوق به حساب می‌آید و در نتیجه آن، تحقق اهداف قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) یعنی گامی بزرگ در راستای تحقق «رونق تولید» است فلذا پیرو اهداف فوق، قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) در سه حوزه «نفت، گاز و پتروشیمی»، «عمران، صنعت و معدن» و «محرومیت‌زدایی» توانسته است با ربع قرن سابقه، ضمن جذب و تربیت مهندسان نخبه، به جدیدترین فناوری‌ها و تجهیزات تخصصی با بالاترین استاندارد‌های فنی و بهترین تجربیات اجرایی دست یابد.

در پایان با اشاره به دیگر اهداف قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) در حوزه محرومیت‌زدایی که ارتباط مستقیمی با اوضاع اقتصادی و شرایط تولید دارد، از جمله: کمک به کاهش فقر و محرومیت، تحکیم پیوند مردم با نظام و محبوبیت آن، ایجاد بارقه امید و نشاط در مردم، رشد اقتصادی و بهبود وضعیت معیشت مردم، ترمیم خرابی‌ها و آبادانی مملکت و نمایش شکوه نظام و... شاهد هجمه تبلیغاتی و حمله تخریبی رسانه‌ها در فضای مجازی و واقعی علیه قرارگاه خاتم و نیرو‌های خدوم آن بوده و هستیم که بی‌شک می‌توان آن را حاصل موفقیت‌های روزافزون این مجموعه ارزشی دانست فلذا در این مجال و در سالروز تأسیس پربرکت قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) با کمال انصاف و افتخار باید بر عزم جدی این مجموعه ارزشی، خصوصاً در تحقق شعار سال ۱۳۹۸ (رونق تولید) با بیش از ۲۸۵ طرح و پروژه در حال انجام در مقطع فعلی، اذعان داشت و صحه گذاشت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار