بهانه عجیب شهرداری تهران برای حذف «فردای روشن»!
کد خبر: 980506
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00474c
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۰
بیلبورد‌های فرهنگی کمپین «فردای روشن» که به تاثیر جوانان انقلابی در ساختن آینده کشور اشاره داشت، شبانه از سوی شهرداری تهران جمع‌آوری شد!
محمدصادق عابدینی
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: خانه طراحان انقلاب اسلامی از زیرمجموعه‌های سازمان هنری رسانه‌ای اوج که طرح‌های گرافیکی خلاقانه‌ای بر اساس موضوعات روز انقلاب اسلامی تولید می‌کند و در سطح شهر به خصوص در فضای شهری بزرگ میدان ولیعصر (عج) قرار می‌دهد، نسبت به جمع‌آوری بیلبورد‌های «فردای روشن» از سوی شهرداری تهران اعتراض کرد.

چند روزی بود که دیوارنگاره بزرگ میدان ولیعصر (عج) تغییر داده شده و طرحی امیدوارانه با شعار «با جوانان کار‌ها دشوار نیست» روی این دیواره نقش بسته بود؛ دیوار‌نگاره‌ای که طراحی آن از سوی خانه طراحان انقلاب اسلامی انجام شده بود. در این طراحی بر پیشرفت‌های علمی کشور بر اساس دانش و توانایی جوانان ایرانی تأکید شده بود.
با جمع‌آوری ناگهانی این بیلبورد، خانه طراحان انقلاب اسلامی با انتشار متنی در صفحه اجتماعی توضیحاتی را ارائه داده است. در این متن آمده است: «مسئولان شهرداری اذعان دارند این شعار تبلیغ حضور جوانان برای ثبت‌نام در انتخابات مجلس است! با اعلام شهرداری تهران و بر اساس گزارش‌های میدانی، در اقدامی غیرمنتظره و عجیب طرح‌های گرافیکی و بیلبورد‌های کمپین فردای روشن توسط مأموران این نهاد شهری شب گذشته از سطح شهر تهران جمع‌آوری شد. مسئولان سازمان زیبا‌سازی شهرداری دلیل حذف این اثر را شائبه سیاسی بودن شعار «با جوانان کار‌ها دشوار نیست» دانسته و اذعان دارند این شعار تبلیغ حضور جوانان برای ثبت‌نام در انتخابات مجلس است! این در حالی است که روی این بیلبوردها، تصاویری از دانشمندان جوان علوم مختلف نقش بسته بود و از چند روز گذشته روی دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج)، بیلبورد‌های سطح شهر تهران و دیگر شهر‌های کشور با هدف تبیین بیانیه گام دوم انقلاب و دغدغه رهبر انقلاب برای حضور جوانان در عرصه‌های تاثیرگذار انقلاب اکران شد.»

انتشار این متن، واکنش مشاور شهردار تهران را به دنبال داشت. «آنا» در گزارشی با اشاره به مطرح شدن نام شهرداری تهران از سوی خانه طراحان به عنوان مسئول حذف بیلبورد، می‌نویسد انتشار این خبر از سوی خانه طراحان، اما پاسخ تند و البته شب‌هنگام غلامحسین محمدی مشاور شهردار و رئیس مرکز ارتباطات و بین‌الملل شهرداری تهران را در پی داشت. آقای مشاور که خیلی فوری و بدون فوت وقت به میدان آمده بود، در توئیت خود که ساعت ۱۱شب منتشر شده بود، خطاب به خانه طراحان انقلاب اسلامی که از زیرمجموعه‌های سازمان اوج است، نوشت: «بدون هماهنگی عده‌ای شبانه بر بیلبورد‌هایی که در اختیار پیام‌های دیگران است، تبلیغات خود را اکران می‌کنند. حقوق سایرین را پایمال و بعد هم به جای تعذر با فرار رو به جلو، در فضای مجازی به‌دروغ پای انتخابات را وسط می‌کشند. شهرداری حافظ حقوق شهروندان است. رفقا، با مال غیر، اطعام و نذر باطل است» و این‌گونه تلاش کرد علت جمع‌آوری پوستر‌ها را تخلف سازمان اوج بیان و با اتهام تابلو دزدی ماجرای انتخاباتی بودن را تکذیب کند.

ادعای رئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران، با واکنش مدیر روابط عمومی سازمان اوج روبه‌رو شد. محمد ذوقی با انتشار توئیتی درباره ادعای مطرح شده از سوی محمدی، نوشت: «اگر مایلید حضوراً مستندات واتس‌اپی مدیر ارشد شهرداری را تقدیم کنیم که صریحاً همین‌ها را می‌گوید! و البته بار‌ها تأکید می‌کند که «دارند از بیرون به ما فشار می‌آورند!» همیشه با هماهنگی سازمان زیباسازی عمل کرده‌ایم. سخن از پایمالی حق، فرار رو به جلو است!»

حذف بیلبورد‌های «فردای روشن» با واکنش تند جوانان در فضای مجازی روبه‌رو شده است. کاربران فضای مجازی، جمع‌آوری بیلبورد فردای روشن را نشان از نگرانی گروهی برای افتادن امور به دست جوانان انقلابی عنوان و خود شهرداری را به فعالیت‌های دارای شائبه سیاسی بودن متهم کرده‌اند.

انتشار بیلبورد‌های فرهنگی با موضوعات انقلاب در سطح تهران، پیش از این نیز با عدم‌همراهی برخی مدیران شهری و دولتی همراه بوده است. نمونه قدیمی‌تر حاشیه‌سازی برای این بیلبورد‌ها را می‌توان در مسئله طراحی‌های مربوط به مذاکرات هسته‌ای مشاهده کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار