قوچانی دنبال تحریف سید جواد طباطبایی برای توجیه چرخش‌های خویش است
کد خبر: 974470
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045VG
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۱
دکتر سید جواد میری مطرح کرد:
روزنامه سازندگی در ویژه نامه آدینه مقاله‌ای از جناب «محمد قوچانی» درباره دکتر سید جواد طباطبایی چاپ کرده است و در آن آقای قوچانی نوشته‌اند چگونه «سید جواد طباطبایی با تاویل آرای هگل توانست تفاسیر مارکسیستی و فاشیستی را از هگل رد کند و ناسیونال لیبرالیسم را بر جای ناسیونال سوسیالیسم بنشاند.» اما این تحریف بنیادین آراء طباطبایی است.
سرویس دین و اندیشه جوان آنلاین: دکتر سید جواد میری، هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و علوم انسانی، طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود به نقد مقاله محمد قوچانی در روزنامه سازندگی پرداخت. میری نوشته است:
 
روزنامه سازندگی در ویژه نامه آدینه مقاله‌ای از جناب «محمد قوچانی» درباره دکتر سید جواد طباطبایی چاپ کرده است و در آن آقای قوچانی نوشته‌اند چگونه «سید جواد طباطبایی با تاویل آرای هگل توانست تفاسیر مارکسیستی و فاشیستی را از هگل رد کند و ناسیونال لیبرالیسم را بر جای ناسیونال سوسیالیسم بنشاند.»
 
اما این تحریف بنیادین آراء طباطبایی است. زیرا در کتاب «ملاحظات درباره دانشگاه» طباطبایی به شدت فاصله خود از ناسیونالیسم و ملی گرایی را گوشزد می‌کند و مشخص است که برخی به دنبال تحریف نظام‌مند آراء طباطبایی برای «چرخش‌های» خویش هستند.
 
در «ملاحظات» طباطبایی آشکارا می‌گوید که رویکرد او ناسیونالیسم نیست و رویکرد خویش را «وحدتِ وحدتِ در کثرت» (۱۳۹۸. ۴۴) است و این نظر با رویکرد ناسیونالیسم باستانگرای «سازندگی» همخوانی ندارد. زیرا طباطبایی می‌گوید وحدتِ وحدتِ در کثرت او با ملی گرایی هیچ نسبتی ندارد، زیرا ملی گرایی «یک ایدئولوژی مبتنی ... بر مفهوم ملت واحد در وحدتِ بدون تکثر و برتری قومی است.» (۱۳۹۸. ۴۴)
 
در حالی‌که رویکرد طباطبایی به عنوان یک آذربایجانی که زبان مادریش ترکی است نمی‌تواند همخوان با این خوانش سرکوبگر باشد. او در «ملاحظات» می‌گوید به خلاف آن چه مدعیان گفته‌اند نظر من ربطی به ملی گرایی ندارد بل نظرم مبتنی بر «وحدتِ وحدتِ در کثرتِ همه‌ی وجوه فرهنگ ایران بزرگ است» (۱۳۹۸. ۴۴).
 
فرهنگ ایران بزرگ بدون تکثر‌های دینی و تنوع‌های مذهبی و کثرت‌های زبانی و و و قابل فهم نیست و این خطی نیست که قوچانی، سازندگی، فرهنگ امروز و... به دنبال آن هستند. خوانش «ملاحظات» به وضوح نشان می‌دهد که قوچانی و شرکاء به دنبال مصادره به مطلوب کردن نگاه طباطبایی هستند و این پروژه باید نقد گردد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار