تظاهرات ده‌ها هزار مخالف اجرای برگزیت در انگلیس
کد خبر: 974146
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045Q2
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۲
ده‌ها هزار نفر از مردم بریتانیا با حضور در خیابان‌های لنــدن خواستار برگزاری همه‌پرسی دوم در خصوص ترک اتحادیه اروپا شدند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: در شرایطی که تنها ۱۱ روز به ضرب الاجل نخست‌وزیر انگلیس برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا باقی‌مانده است، انگلیسی‌ها خواهان باقی ماندن در اروپا هستند. ده‌ها هزار نفر از مخالفان اجرای برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) روز شنبه وارد خیابان‌های لندن شدند. به گزارش شبکه «بی‌بی‌سی»، این تظاهرات همزمان با جلسه ویژه پارلمان انگلیس برای رأی‌گیری درخصوص توافق دولت این کشور با اتحادیه اروپا جهت اجرای برگزیت انجام شده است و مسیر حرکت معترضان به میدان پارلمان منتهی می‌شود.

تظاهر‌ات‌کنندگان که نام کمپین خود را «رأی مردم» گذاشته‌اند، خواهان برگزاری همه‌پرسی دوم برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هستند. پارلمان انگلیس برای اولین بار از سال ۱۹۸۲ جلسه خود را در روز شنبه برگزار کرده است که نشان‌دهنده اهمیت و فوریت تصمیم‌گیری درخصوص توافق برگزیت است. ترزا می، نخست‌وزیر سابق انگلیس دیروز در جلسه پارلمان در پاسخ به نمایندگان حامی همه‌پرسی دوم گفت: «برگزاری همه‌پرسی دوم، بی‌احترامی به دموکراسی و رأی مردم به خروج از اتحادیه اروپا است». بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس اصرار دارد حاضر به اجرای مصوبه‌ای که روز شنبه با اکثریت آرا درباره تأخیر اجرای برگزیت در پارلمان به تصویب رسید، نیست و در موعد مقرر اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد. به گزارش رویترز، جانسون تا ساعت ۱۱ شنبه شب به وقت محلی فرصت داشت درخواست تمدید مهلت برگزیت را به اتحادیه اروپا ارسال کند.

او می‌گوید: «حاضر به مذاکره با اتحادیه اروپا درباره تأخیر برگزیت نیست و برنامه او برای خروج از اتحادیه اروپا تغییری نکرده است». جانسون دیروز قصد داشت در نشست فوق‌العاده پارلمان توافق جدیدی را که هفته گذشته با اتحادیه اروپا بر سر نحوه اجرای برگزیت به دست آورده بود، به رأی بگذارد. با این حال نمایندگان مجلس عوام در واپسین لحظات، به لایحه‌ای رأی دادند که نتیجه رأی‌گیری دولت را بی‌اثر کرد. «لایحه لتوین» که به نام ارائه‌دهنده آن نامگذاری شده با کسب ۳۲۲ رأی موافق در مقابل ۳۰۶ مخالف، دولت را ملزم می‌کند که حتی در صورت تصویب توافق، همچنان خواستار تأخیر در برگزیت شود. الیور لتوین، معاون اسبق نخست‌وزیر انگلیس در این باره می‌گوید حتی در صورت تصویب توافق همچنان این احتمال وجود دارد که روند اداری برای تبدیل شدن توافق برگزیت به قانون تا روز ۳۱ اکتبر طی نشود. جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر دیروز پس از نشست پارلمان گفت: «توافق جانسون شکست خورده است و او باید از قانون تبعیت کند». ما باید تصمیم نهایی را به دست مردم بدهیم تا درباره سرنوشت برگزیت نظر بدهند». مخالفان برگزیت اصرار دارند رفراندوم دومی برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برگزار شود، اما دولت تاکنون با این درخواست مخالفت کرده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار